Favoritėt pėr postet e zv/ministrave dhe prefektėve tė rinj, ata qė nuk u bėnė dot deputetė

ramaKryeministri i ardhshėm i vendit Edi Rama, ka vendosur tė pėrfshijė nė pozicione tė rėndėsishme  nė qeverinė e tij kandidatėt pėr deputetė socilistė qė gjenden nė listė menjėherė pas atyre qė kanė fituar mandatin .

Burimet nga selia rozė , bėjnė tė ditur pėr gazetėn Shqip, se aktualisht mes Ramės dhe  kandidatėve pėr deputetė qė gjenden menjėherė pas fituesve  nė  lista kanė nisur negociatat pėr shpėrndarjen e posteve  tė rėndėsishme nė ekzekutiv , siē janė  zėvendėsministrat, drejtuesit e agjencive qendrore  dhe po kėshtu perfektėt e qarqeve .

Po kėshtu ,Rama  ėshtė duke diskutuar  nė lidhje me deputetėt e rinj, tė cilėt do tė jenė  pjesė e grupit parlamentar tė Partisė Socialiste  si pasojė e lėnies sė mandatit nga ana e 19 ministrave tė kabinetit tė tij qeveritar.

Nga ana tjetėr aleatėt kanė theksuar se i kanė dėrguar kryeministrit tė ri kėrkesat e tyre pėr ndarjen e pushtetit, por ende nuk kanė marrė ndonjė pėrgjigjie nė lidhje me to.

Kryetari i Partisė Kristian Demokrate tė Shqipėrisė , Mark Frroku, ka theksuar se kjo parti pret tė pėrfaqėsohet nė  qeverinė e re minimalisht me njė zėvendėsministėr dhe po kėshtu me njė perfekt,pa llogaritur  postet e tjera nė nivel lokal qė do tė pėrfitonte  si pasojė e marrėveshjes parazgjedhore me PS-nė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos