Ministri grek reagon pas takimit me Tahirin, urdhėr pėr mosndalimin e emigrantėve nė kufi

Vetėm pak orė pas takimit me Ministrin e Brendshėm nė qeverinė e re Sajmir Tahiri, homologu grek ka bėrė lėvizjen e tij zyrtare nė vijim tė shprehjes sė angazhimit tė tij pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė nė kufi.

Zyra e shtypit e PS-sė bėn tė ditur se Ministri grek i rendit ka lėshuar njė urdhėr pėr mosndalimin e emigrantėve nė kufi, pavarėsisht problemeve nė pasaporta. Po sipas PS urdhri i ministrit Dendias ėshtė shpėrndarė pasdite nė tė gjitha pikat kufitare ShqipėriGreqi.

Por pavarėsisht njoftimit tė PS, mėsohet se shkresa ende nuk ka mbėrritur nė duart e palės shqiptare dhe as nuk ėshtė publikuar nė faqen zyrtare tė Ministrisė greke tė rendit.

Mė herėt gjatė takimit qė Ministri i Brendshėm i zgjedhur Saimir Tahiri pati me Ministrin grek pėr Rendin Publik dhe Mbrojten e qytetareve Nikos Dendias, i kėrkoi kėtij tė fundit tė mos pengohet lėvizja e lirė e qytetarėve shqiptarė drejt Greqisė, deri sa tė marrė zgjidhje pėrfundimtare ēėshtja e toponimeve.

Tahiri ka theksuar se duhet tė garantohet parimi i reciprocitetit nė pikat e kalimit kufitar me Greqinė.

Duhet tė intensifikojmė bashkėpunimin pėr tė garantuar lėvizjen e lirė si dhe pėr tė garantuar dinjitetin e shtetasve tha Tahiri.

Ai ka shtuar se qeveria e re ka vullnet pėr tė intensifikuar bashkėpunimin pėr sigurinė, luftėn kundėr trafiqeve dhe krimit.

Duhet luftė e pėrbashkėt ndaj trafikut tė qėnieve njerėzore ,drogės dhe krimit tė organizuar ka theksuar Tahiri.

Ndėrsa nga ana e tij, Ministri grek i rendit garantoi mbėshtetjen e qeverisė helene ndaj qeverisė sė re shqiptare dhe kryeministrit Edi Rama si dhe policisė shqiptare.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos