Tahiri takon homologun grek, shteti fqinj jep urdhėr: Mos ndaloni shqiptarėt pėr shkak tė toponimeve

sajmMinistri i Brendshėm i qeverisė sė re, Saimir Tahiri ka kėrkuar tė mos pengohet lėvizja e lirė e qytetarėve shqiptarė drejt Greqisė, deri sa tė marrė zgjidhje pėrfundimtare ēėshtja e toponimeve.

Kėrkesa e Tahirit ėshtė bėrė gjatė njė takimi me ministrin grek pėr Rendin Publik dhe Mbrojtjen e Qytetarėve, Nikos Dendias, Tahiri ka theksuar se duhet tė garantohet parimi i reciprocitetit nė pikat e kalimit kufitar me Greqinė.

Tė mos pengohet lėvizja e lirė e qytetarėve shqiptarė deri sa tė marrė zgjidhje pėrfundimtare ēėshtja e toponimeve. Tė intensifikohet bashkėpunimi pėr tė garantuar lėvizjen e lirė, dinjitetin e shtetasve dhe parimin e reciprocitetit nė pikat e kalimit kufitar, tha Tahiri.

Ai ka shtuar se qeveria e re ka vullnet pėr tė intensifikuar bashkėpunimin pėr sigurinė, luftėn kundėr trafiqeve dhe krimit.

Duhet luftė trafikut tė pėrbashkėt tė qenieve njerėzore, drogės dhe krimit tė organizuar, ka theksuar Tahiri.

Ndėrsa nga ana e tij, ministri grek i Rendit theksoi se qeveria helene mbėshtet qeverinė e re shqiptare dhe kryeministrin Edi Rama, si dhe policinė shqiptare.

Pas takimit, ministri grek dha urdhėr pėr mosndalimin e emigrantėve nė kufi, pavarėsisht problemeve nė pasaporta.

Urdhri ėshtė shpėrndarė nė tė gjitha pikat kufitare Shqipėri- Greqi.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos