Gjykata rrėzon kėrkesėn e Dritan Dajtit pėr gjykim tė shkurtuar

Gjykata e Krimeve tė Rėnda nė Tiranė ka zhvilluar sot seancėn e radhės ndaj Dritan Dajtit, tė akuzuarit pėr vrasjen e 4 policėve nė gusht tė vitit 2009.

Nė seancėn e sotme, vetė i akuzuari ka kėrkuar gjykim tė shkurtuar dhe pavlefshmėri tė akteve ligjore por Gjykata i ka rrėzuar tė dyja kėrkesat e tij.

Pas rrėzimit tė kėrkesave tė tij, Dritan Dajti ka akuzuar Gjykatėn se po shtyn nė pafundėsi gjyqin ndaj tij dhe ėshtė larguar nga salla.

Por trupi gjykues ka hedhur poshtė akuzat e tė pandehurit duke thėnė se faji pėr shtyrjen e gjyqit bie mbi Dajtin, qė nuk pranon avokatė mbrojtės

Ndėrkohė, seanca e fundit gjyqėsore ndaj Dajtit ėshtė zhvilluar nė datėn 23 shtator, gjatė sė cilės ai ka kėrkuar t’i vihej nė dispozicion, fletėdalja e armės sė policit tė vrarė prej tij, Fatos Xhanit, kėrkesė qė iu mohua.

Dritan Dajti akuzohet se mė 7 gusht 2009, ekzekutoi efektivėt e policisė, Saimir Duēkollari, Altin Dizdari, Fatos Xhani dhe Kastriot Feskaj, pjesė e skuadrės speciale operacionale, tė cilėt tentuan ta arrestonin tė shumė kėrkuarin.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos