Kėtė vit pėr herė tė parė nė Shqipėri nis Shkolla kombėtare e Avokatisė

Pėr herė tė parė nė kėto 20 vite, tė gjithė juristėt qė pretendojnė tė bėhen avokatė do tu duhet tė ndjekin Shkollėn e Avokatisė dhe pas pajisjes me kėtė certificate, ata do tė mund ti nėnshtrohen provimit tė avokaturės pėr tė pėrfituar titullin avokat.

Pėr herė tė parė, Shkolla e Avokaturės do tė nisė punėn e saj nė datėn 2 Nėntor, ku viti akademik do tė zgjasė 9 muaj dhe priten tė pranohen rreth 500 juristė. Maks Haxhia, kryetar i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, u shpreh se financimet pėr kėtė shkollė do tė sigurohen nga vetė Dhoma Kombėtare dhe kandidatėt qė aspirojnė pėr avokatė.

Haxhia sqaron se qeveria Berisha i ka siguruar Dhomės sė Avokatisė njė sipėrfaqe prej 25 mijė metrash katrorė nė zonėn e fushės sė aviacionit, ku do tė ndėrtohet korpusi i shkollės, i cili pritet tė fillojė funksionimin vitin e ardhshėm.

Pėr kėtė vit akademik ,sqaron Haxhia, ambjentet do tė merren me qera, ndėrsa rėndėsi do tu kushtohet edhe rretheve ku mėsimi do tė zhvillohet dy herė nė javė .

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos