Could not find match

25 tė helmuar dhe njė fėmijė i vdekur nga kėrpudhat (dhe diēka pėr sensibilizimin)

kerpudhaĖshtė shokuese ajo qė po ndodh nė zonėn e Matit.

Deri mė tani janė 25 tė helmuar nga konsumi i kėrpudhave, ndėrkohė qė njė e mitur ka gjetur vdekjen.

Rasti mė i fundit ėshtė i njė 8- vjeēareje nga Klosi, e cila ėshtė paraqitur nė spital pėr tė kėrkuar ndihmė pasi kishte konsumuar kėrpudha.

Pėr fat tė mirė, ajo ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn.

Por pėr ata qė e kanė bėrė arsimin nė atė periudhė kur shkolla ishte pėr mėsim, e dinė se sa shumė vėmendje i kushtohej sensibilizimit pėr tė dalluar kėrpudhat helmuese nga ato qė nuk tė helmojnė.

Pėr tė mos folur pastaj pėr mėsimet pėr ndihmėn e shpejtė, pėr edukatėn nė rrugė, pėr kthimin e sendeve tė gjetura, etj.

Po tani?

Drejtori i Shėndetit Publik nė rrethin e Matit thotė se duhet nisur njė fushatė sensibilizuese nė mediat lokale.

Por nė njė vend normal kėtė gjė duhej ta bėnte shkolla shumė pėrpara se tė vinte puna nė kėtė pikė.

Apo kėtu shkollat i kemi pėr mitingje elektorale?/ep

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Tema

Publikuar nga: Tema

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos