Mimoza Kuqi, nė krye tė drejtorisė arsimore

Tiranė

Mimoza Kuqi Demollari do tė jetė drejtoresha e re e Drejtorisė Arsimore pėr qytetin e Tiranės. Kjo ėshtė drejtoria mė e rėndėsishme nė tė gjithė vendin, jo vetėm pėr shkak se Tirana ėshtė kryeqytet, por edhe sepse Demollari do tė ketė nė hyqmin e saj numrin mė tė lartė tė shkollave, mėsuesve, nxėnėsve.

Mimoza Kuqi Demollari ėshtė zgjedhur dje nė finalen e konkurrimit, nė seancėn e fundit, ku i pranishėm ka qenė edhe Kryeministri Edi Rama. Pas prezantimit tė 7 kandidatėve tė pėrzgjedhur nga fazat e mėparshme tė konkurrimit, juria vendosi pėrzgjedhjen e Mimoza Kuqi Demollarit nė krye tė Drejtorisė Arsimorė pėr qytetin e Tiranės. Mimoza Kuqi u pėrzgjodh me 4 vota, ndėrsa 3 vota mori kandidatja Ermioni Ēekani, 1 Ariona Byzuka dhe 1 votė Aida Serjani. Nė garėn pėr kreun e ri tė Drejtorisė Arsimore pėr qytetin e Tiranės konkurruan 48 kandidatė. Ndėrsa dy ditė mė parė u zgjodh kreu i DAR pėr Qarkun e Tiranės. Po kėshtu ka pėrfunduar procesi final dhe pėrzgjedhja e drejtorėve tė Drejtorive Arsimore nė 11 qarqe tė vendit. Investimi nė arsim nuk ėshtė njė materie qė kthehet nė rezultat tė menjėhershėm. Investimi nė arsim ka tė bėjė me vizionin pėr shoqėrinė dhe tė ardhmen e saj dhe me strategjinė qė buron dhe vullnetin pėr ta bėrė atė realitet, ka deklaruar Kryeministri Rama.

 

Ky shkrim Mimoza Kuqi, nė krye tė drejtorisė arsimore u publikua me pare te Gazeta SHQIP.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos