Paketa fiskale 2014, taksat ereja qė filluan nga 1 Janari

Të tjera rreth shkrimit /VIDEO TIRANE- Duke filluar nga mėngjesi i djeshėm, kanė hyrė nė fuqi Buxheti dhe Paketa Fiskale 2014, pas dekretimit qė iu bė nga Presidenti Bujar Nishani nė datėn 30 dhjetor 2013. Por, si ndryshojnė kėto taksa? Ndėr taksat mė tė pėrfolura qė kanė ndryshuar ėshtė tatimi mbi pagėn, ku do tė aplikohet taksa progresive pėr pagat mbi 30 mijė lekė, pas heqjes sė taksės sė sheshtė prej 10%. Nga zbatimi i parimit "kush fiton mė shumė, paguan mė shumė", do tė sigurohet mbėshtetja e shtresave nė nevojė dhe e shtresave tė mesme tė popullsisė.

Njė tjetėr taksė, ajo e qarkullimit pėr naftėn dhe benzinėn, bėhet 17 lekė/litėr nga 7 lekė qė ishte. Rritja e taksės sė qarkullimit pritet tė sjellė rritje tė ēmimit prej 6.6% dhe 6%, pėrkatėsisht pėr benzinėn dhe naftėn. Po ashtu hiqet tavani 10% i masės sė taksave dhe tarifave tė pėrkohshme qė vendos Kėshilli Bashkiak, apo Komunal, pėr ndėrtesat dhe ndryshon taksa pėr objektet e biznesit dhe ndėrtesave nė pronėsi.

Taksa pėr ndėrtesat e banimit para vitit 1993 u la e pandryshuar.

Edhe akcizat pėsuan ndryshime nga 1 janari, ku u rrit akciza pėr cigaret, duhanin e hapur, pijet alkoolike, si dhe struktura e taksimit tė birrės.

Bashkė me to, si produkt i ri me akcizė u futėn dhe pijet energjike qė qė tani taksohen me 50 lekė pėr litėr. Ndryshim pėsuan edhe taksat e biznesit, ku u hoq taksa 10% pėr biznesin e vogėl. Tatimi i thjeshtuar mbi fitimin e biznesit tė vogėl dhe norma tatimore u bė 7.5%, si dhe u vendos taksa fikse 25 mijė lekė pėr subjektet me qarkullim nga 0 deri nė 2 milionė lekė nė vit. Pėr biznesin e madh tatimi mbi fitimin nga 10 u bė 15%. Nga 1 prilli 2014, do tė hiqet dhe TVSH-ja pėr barnat.
 
Taksa progresive/ tatimi mbi pagėn
Paga    mujore                                                Tatimi nė %
30 mijė lekė                                                      0% tatim
30 - 130 mijė lekė                                             13% tatim
Mbi 130 mijė lekė                                             17% tatim
 

Taksa pėr ndėrtesat e banimit dhe biznesit
Ndėrtesa                                  Ishte                            Bėhet
Shtėpitė para 1993                   15 lekė/m2                   15 lekė/m2
Shtėpitė pas 1993                    20 lekė/m2                   30 lekė/m2
Ndėrtesat e biznesit               200 lekė/m2                    400 lekė/m2
Fshatra turistike                     200 lekė/m2                   400 lekė/m2
 

Akcizat nga 1 janari 2014
Produkti                                  Ishte                                        Bėhet
Cigare                                      70 lekė/paketė                        90 lekė/paketė
Pije alkoolike                            50 000 lekė/HL                       65 000 lekė/HL
Birrat                                        310 lekė/HL                           710 lekė/HL
Pijet energjike                           0 lekė/litėr                               50 lekė/litėr
 
Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos