Raporti i 2013, DASH:Shqetėsueskorrupsioni nė drejtėsi

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin pėr tė drejtat e njeriut nė Shqipėri pėr vitin 2013. Nė kėtė raport, DASH thekson se ndėr problemet e tjera kryesore nė Shqipėri gjatė vitit 2013 kanė qenė bllokimi i reformave, veēanėrisht bllokimi i luftės kundėr korrupsionit. Sipas raportit, korrupsioni nė sistemin e drejtėsisė vijon tė jetė njė problem shqetėsues.
 
Nė raportin e pėrvitshėm tė DASH sa i takon gjendjes sė tė drejtave tė njeriut nė botė, thuhet se korrupsioni pėrbėn shkeljen kryesorė tė kėtyre tė drejtave nė Shqipėri.
 
Sipas raportit tė DASH, partitė politike nė Shqipėri, e pėrqendruan vėmendjen nė zgjedhjet e qershorit 2013.
 
Nė raportin pėr vitin 2013 theksohet se korrupsioni ka qenė i pėrhapur nė tė gjitha pjesėt e qeverisė, ndėrsa thuhet se njė tjetėr problem ėshtė pandėshkueshmėria.
 
Raporti i DASH thotė se “pėrpjekjet e qeverisė pėr tė ndėshkuar zyrtarėt qė kanė kryer shkelje kanė qenė sporadike dhe jo tė vazhdueshme. Zyrtarėt qeveritarė dhe politikanėt, si dhe gjykatėsit dhe ata me interesa tė fuqishme biznesi, shpesh i kanė shpėtuar drejtėsisė. Disa zyrtarė mė tė vegjėl janė ndėshkuar pėr shkelje”.
 
Shkelje tė tjera serioze pėr Shqipėrinė nė fushėn e tė drejtave tė njeriut, sipas raportit tė DASH pėr 2013, janė dhuna nė familje dhe diskriminimi i grave.

Redaksia Online
(e.s/e.sh/shqiptarja.com)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shqiptarja.com

Publikuar nga: Shqiptarja.com

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos