Pyetje-Pėrgjigje mbi ejakulacionin e parakohshėm

PYETJE: Dr.Ademi, Problemi im lidhet me shpeshtėsinė. Herėn e parė kur bėj seks ejakuloj shumė shpejt. Herėn e dytė apo tė tretė lodhem shumė dhe shpesh heq dorė. Jam 34 vjeç. A ka diçka qė mund tė mė ndihmojė? Faleminderit PËRGJIGJE: Ndonėse nuk e pėrshkruan qartė dhe gjerėsisht ankesėn tėnde, mendoj se kemi te bėjmė me njė burrė qė vuan nga e ashtuquajtura prishja e parakohshme ose nga ejakulacioni prematur. Ejakulacioni prematur ėshtė kur djali ose burri prishet ose ejakulon para se ta fusė penisin nė vaginė, ose menjėherė pasi e ka futur penisin, pa e pasur aktin fiziologjik te ejakulacionin nėn kontrollin e tij te vullnetshėm. Kjo ėshtė ankesa seksuale kryesore, thuajse e tė gjithė burrave dhe djemve. Burrat duan ta zgjasin aktin seksual dhe ta arrijnė orgasmėn sė bashku me partneret, por nėnė natyra "ka gabuar" dhe i ka bėrė gratė qė ta kenė mė te vonuar klimaksin seksual. (Shumė seksologė mendojnė se nuk janė gratė tė vonuara, por janė burrat tė shpejtuar) Ështė vėshtirė ta gjejmė kush ka tė drejtė, por mos pėrputhja ekziston dhe si pasojė e saj jeta seksuale e shumė grave nuk ėshtė e plotė dhe e kėnaqshme. Nisur nga kėto qė thamė, kuptohet qė shumica e burrave prishen para kohe. Por ka njė kriter shkencor qe e pėrcakton njė burrė si ejakulator tė parakohshėm dhe qė ka nevojė pėr mjekim. Burri qė nuk qėndron dot brenda gruas mė shumė se 90 sekonda, duke bėrė lėvizje para-mbrapa konsiderohet si ejakulator i parakohshėm. Sipas kėtij klasifikimi afėrsisht 1/3 e tė gjithė burrave nėn 25 vjeç dhe rreth 10% e burrave mbi 25 vjeç vuajnė nga prishja para kohe.. Shkaqet kryesore tė prishjes parakohe janė: a-Mbieksitimi seksual i djalit ose burrit. b-Ankthi qė ka djali ose burri pėr lojėn seksuale. (Do ta arrijė ereksionin? Do ta mbajė atė sa duhet? Do te jetė njė partner i zoti? e tė tjera). c-Stresi. d-Tek shumė burra dhe djem ejakulacionin parakohe mund te ndodhė edhe si pėrgjigje reflektore e kondicionuar. Kjo ndodh kur eksperiencat e para seksuale djali i ka kryer nė kushte kur kėrkohej njė ejakulacion i shpejtė (nėn frikėn se mos i diktojnė, pas njė gėmushe, tek njė shkallė pallati, nė sedijen e pasme te makinės e tė tjera si kėto),ose kur ejakulacionin i shpejtė kėrkohej nga partnerja (kur eksperiencat e para djali i ka pasur me njė prostitutė qė donte vetėm paratė e tij dhe ta largonte sa mė parė.) Kuptohet qė nė kėto raste prishja e shpejtė ėshtė bėrė njė zakon i mėsuar. e-Njė arsye tjetėr qė çon nė prishjen parakohe ėshtė kur djalinuk kupton se po arrin momentin paralajmėrues pėr ardhjen e orgasmės. Kur humbet kėtė moment, ai e ka humbur kontrollin pėr aktin e ejakulacionin dhe akti bėhet i pavullnetshėm. Pavarėsisht kush ėshtė shkaku i prishjes parakohe, rėndėsi ka te diskutojmė pėr kapėrcimin e kėsaj vėshtirėsie. Pėrdoren mpirės lokalė tė kokės sė penisit pėr te ulur ndjeshmėrinė e tij. Pėrdoren para marrėdhėnies seksuale solucione ose pomada me anestetikė lokalė si lidokaine dhe kokaine. Pėrmirėsime janė vėnė re nga pėrdorimi i antidepresiveve si Prozaku e tjerė. Nė sekstherapi pėrdoren kohėt e fundit dy metoda qė kanė efektivitet te lartė nė mjekimin e ejakulacionin prematur. Kėto dy metoda pėr te cilat ėshtė shkruar mė shumė janė: metoda fillo-ndalo dhe metoda e shtrėngimit te penisit. Metoda fillo-ndalo ka pėr qėllim qė tė tė bėjė ty ta kuptosh ndjenjėn se orgazma po afron. Vajza do tė stimulojė me dorė penisin tėnd, ndėrkohė qė ti do tė pėrqendrohesh nė ndijimet e tua. Kur tė ndjesh se po afron orgazma ti dhe vajza do ta ndaloni stimulimin. Kur tensioni seksual ekstrem do tė bjerė, vajza rifillon ristimulimin. Kur ju te dy tė jeni aftėsuar mirė pėr kėto veprime, atėherė kalohet nė aplikimin e kėsaj metode nė kushtet e kopulimit ose interkursės. Kėshillohet qė ta bėni kėtė duke filluar me pozicionin gruaja sipėr. Mė pas kaloni nė pozicionin pėr seks nė krah dhe kur te jeni stėrvitur mirė mund te kaloni nė pozicionin djali sipėr. Teknika e shtrėngimit kryhet nė kėtė mėnyrė : Ti do te shtrihesh nė shpinė me gjunjė tė mbledhura e tė hapura. Gruaja do tė qėndrojė ndenjur dhe tė kundron ty duke qėndruar midis kėmbėve te tua.Vajza stimulon zonėn tėnde gjenitale deri sa penisi te erektohen, pastaj e shtrėngon penisin pėr 3 deri 4 sekonda midis gishtit tė saj tė madh dhe dy gishtave tė parė, nė vendin ku ndahet koka e pestit nga trupi i tij. Ky shtrėngim bėn te eliminohet dėshira tende pėr ejakulacion. Kjo teknikė duhet te pėrsėritet disa herė gjatė stimulimit gjenital dhe loja juaj seksuale te vazhdojė pa u prishur ti. Kur tė jeni shkathtėsuar me kėto veprime, kjo metodė mund tė pėrdoret edhe gjatė interkursės. Gruaja e fut penisin dhe qėndron sipėr pa lėvizur. Kur ti tė ndjesh se po vjen koha e ejakulacionin ajo lėviz e nxjerr penisin jashtė dhe kryen shtrėngimin e tij me gishta. Pėrsėriteni disa herė kėtė ushtrim dhe me kohė ju do ta vini nėn kontroll ejakulacionin. Siç e shikon, kėto metoda seksterapie kėrkojnė bashkėpunim tė mirė dhe te hapur midis burrit dhe gruas. Tė dy duhet tė shkojnė sė bashku tek seksterapisti. Kur gruaja nuk ėshtė bashkėpunuese dhe nuk shkon tek doktori, por i thotė burrit: "unė nuk kam punė tek doktori, shko ti qė nuk je nė rregull", kėto ushtrime nuk mund tė bėhen. Pėr kėto raste kur partnerėt nuk bashkėpunojnė, nė shumė vende ka tė ashtuquajturat gratė "surogato", qė janė gra te specializuara dhe te instruktuara pėr t'i kryer kėto ushtrime sipas rekomandimit tė seksterapistit. Ështė mirė te takohesh me njė mjek pėr problemin tėnd. Shpresoj tė tė kem ndihmuar aq sa lejojnė kushtet e njė pėrgjigjeje nė gazetė. Te uroj shėndet e fat. Doktori.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos