Zyrtarėt e akuzuar, Gjykata e Tiranės kalon nė sitė 72 dosjeLaureta Rryēi

Tiranė - Kėtė herė ata nuk i ka shpėtuar dot as pushtetit qė kishin. Kur nė duart e tyre kanė ndjerė ftohtėsinė e prangave, ndoshta do ta kenė kuptuar se para ligjit, nė tė vėrtetė, jemi tė gjithė njėsoj. Tė paktėn kėshtu ka ndodhur derisa dosja ka pėrfunduar pėr gjykim nė gjykatė. Mė tej asnjėri prej tyre nuk ka pasur tė njėjtin fat me gjithė akuzat e pėrbashkėta qė institucioni i akuzės ka ngritur ndaj tyre. Kryesisht njė pjesė e madhe e kėtyre zyrtarėve janė vėnė nė provė nga gjyqtarėt nėse do tė kryejnė apo jo sėrish vepėr penale. Duke u ndėshkuar nė tė njėjtėn kohė qė pėr njė periudhė tė caktuar tė mos tentojnė tė jenė sėrish pjesė e administratės shtetėrore. Duke u bazuar nė statistikat zyrtare tė Gjykatės sė Tiranės, 72 zyrtarė janė pėrballur vetėm kėtė vit me Drejtėsinė. Gazeta “Albania” ka mundur tė sigurojė jo vetėm emrat e zyrtarėve qė po gjykohen nga janari i kėtij viti e deri nė ditėt e sotme, por edhe pėr ata qė u ėshtė dashur tė pėrballen me njė vendim fajėsie pėr ta.
Mė shumė dosje...
Kėtė vit kurba e zyrtarėve me akuza pėr korrupsion ka qenė edhe mė e lartė, qė u konkludua me arrestimin e zėvendėsministrit tė Transporteve, Nikolin Jaka. Jo mė pak tė bujshme kanė qenė dhe dosjet pėr zyrtarėt e tjerė, qė hera-herės i pėrkasin njė personi dhe plot herė tė tjera ku abuzimi ndėshkohet nė grup. Pėr njė pjesė prej tyre gjykata e ka dhėnė fjalėn e fundit, ndėrsa ka dhe nga ata qė ende nuk janė njohur me vendimin e Shkallės sė Parė.
Mbi ta rėndon akuza e “shpėrdorimit tė detyrės”, duke cilėsuar mė pas edhe nė akuza tė tjera, sipas shkeljeve qė pretendohet se kanė shlyer. Ndėrsa deri dje jo vetėm kishin poste tė larta nė administratė, por shpesh i shikoje tė veshur me kostume tė shtrenjta, prej kohėsh pjesa mė e madhe e tyre ka marrė etiketimin “i paraburgosur”, duke qenė pjesė e qelive tė paraburgimit. Ndonjėri, tek-tuk, edhe ka pasur pak fat. Duke pėrfituar nga gjendja shėndetėsore ka marrė njė masė mė tė butė sigurie, por jo pėr t’i larė pėrgjithmonė hesapet me Drejtėsinė.
Shifrat
Duke u bazuar nė statistikat qė kanė policia dhe gjykata, ky vit do tė mbahet mend pėr arrestimin dhe gjykimin e njė numri tė madh zyrtarėsh pėr korrupsion apo abuzim me detyrėn. Megjithatė, dėnimet qė janė dhėnė pėr ta tregojnė se jo gjithmonė gjyqtarėt tregohen tė ashpėr me ta, duke i dhėnė njė mundėsi tė dytė secilit prej tyre. Mundėsi qė nuk u jepet asnjėherė personave tė tjerė, qė nuk e kanė kėtė status. Ajo qė vihet re nė dosjet e kėtyre zyrtarėve ėshtė pranimi i gjykimit tė shkurtuar duke i favorizuar tė gjithė ata me uljen e 1/3 e dėnimit me burg dhe gjobės.

Dosjet e 72 zyrtarėve nė Gjykatėn e Tiranės

Fiqiri Pali, Llambi Tarka, Spartak Gjini -Korrupsion pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike nė bashkėpunim dhe korrupsion aktiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike
Murat Shehu - Korrupsion pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike
Ilir Dauti - Korrupsion pasiv i personave qė ushtrojnė funksione publike
Emiljano Kau - Korrupsion aktiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike, kryer nė bashkėpunim
Ilia Papalia - Shkelje e barazisė sė pjesėmarrėsve nė tendera apo ankande publike
Ardian Haruni, Besnik Cingi, Bujar Qinami, Gjon Krroqi, Kushtrim Spaho, Tufik Turja, Zhuljeta Vukatana - Falsifikim tė dokumenteve, shpėrdorim detyre dhe shkelje tė barazisė sė pjesėmarrėsve nė tender
Arjan Sheti, Bashkim Kamberi, Ilirjan Berzani, Isuf Ukperaj, Nikolin Jaka, Skender Bokēiu, Xhevahir Muēogllava - Shpėrdorim detyre
Albert Dybeli - Shkelje e barazisė sė shtetasve nė tendera dhe ankande publike
Gentian Xhafa - Refuzim pėr deklarim, mosdeklarim, fshehje ose deklarimi i rremė i pasurive tė personave tė zgjedhur dhe nėpunėsve publikė
Genc Radovicka - Refuzim, fshehje, deklarim i rremė i pasurive
Erjon Softa - Shpėrdorim detyre nė bashkėpunim
Pėllumb Haka - Shpėrdorim detyre
Bujar Mema - Shpėrdorim detyre
Besnik Sula - Shpėrdorim detyre nė bashkėpunim
Arben Pinari - Shpėrdorim detyre
Bujar Rreme - Shpėrdorim detyre
Daniel Xhemo - Shpėrdorim detyre Pėrfunduar
Vladimir Fejzo - Shpėrdorim detyre
Drita Xhengo - Shpėrdorim detyre
Blerina Bajollari - Shpėrdorim detyre
Artan Zylfo - Shpėrdorim detyre
Ardian Haruni - Shpėrdorim detyre
Nazmi Shemlliu - Shpėrdorim detyre
Genci Samimi - Shpėrdorim detyre
Arben Golemi - Shpėrdorim detyre
Gjerak Karaiskaj - Shpėrdorim detyre
Dhurata Hyka - Shpėrdorim detyre
Arjan Sheti - Shpėrdorim detyre
Ardian Asa - Shpėrdorim detyre
Sali Aliaj - Shpėrdorim detyre
Sadije Agolli - Shpėrdorim detyre
Ardian Haruni - Shpėrdorim detyre
Alfred Sula - Shpėrdorim detyre
Arjana Mallkuēi - Shpėrdorim detyre
Genci Aliko - Shpėrdorim detyre
Aneda Kola - Shpėrdorim detyre
Astrit Qerimi - Shpėrdorim i detyrės
Vjollca Vata - Shpėrdorim tė detyrės
Gentian Karruli - Shpėrdorim detyre i kryer nė bashkėpunim
Daniela Riska - Shpėrdorim detyre
Elton Hazizi - Shpėrdorim detyre
Irena Trimi - Shpėrdorim detyre
Myzafer Zenelaj, Rushit Demo, Sajet Hyseni
- Dhėnie e shpėrblimit punonjėsit shtetėror, falsifikim dokumentesh
Xhemal Haxhaj - Korrupsion pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike (Deklarimin fajtor tė tė pandehurit, dėnimin e tij me 2 vjet burgim dhe 600 000 lekė gjobė.
Agim Rama, Igli Shehu, Prele Beqa - Korrupsion pasiv tė personit qė ushtron funksione publike, korrupsion aktiv tė personit qė ushtron funksione publike (Deklarimin fajtor tė tė pandehurit, dėnohet me 2 vjet burgim dhe 500.000 lekė gjobė. Pėrfundimisht, me 16 muaj burgim dhe 33.333 lekė gjobė. Nė bazė tė nenit 59 te K. Penal pezullimin e ekzekutimit tė kėtij vendimi pėr njė periudhė kohe prove prej 2 vjetėsh. Si dėnim plotėsues heqjen e sė drejtės pėr tė ushtruar funksione shtetėrore pėr njė periudhė kohore prej 6 muajsh. Deklarimin fajtor pėr Igli Shehun, dėnohet me 16 muaj burgim dhe 33.333 lekė gjobė. Nė periudhė prove pėr dy vjet dhe heqjen e sė drejtės pėr tė ushtruar funksione shtetėrore pėr njė periudhė kohore prej 6 muajsh.
Enver Minja, Ilir Shtaro - Korrupsion pasiv tė personit qė ushtron funksione publike. Vendimi pėr Enver Minjėn dėnohet me 1 vit e 4 muaj burgim dhe pėr tė paguar 400.000 lekė gjobė. I hiqet e drejta pėr tė ushtruar funksione publike pėr njė periudhė prej 2 vjetėsh
Arjan Pashaj (1 vit e 4 muaj burgim dhe 333 334 lekė gjobė), Aurel Cenolli (Pafajėsi pėr moskallėzim krimi), Dritan Metani (1 vit e 4 muaj burgim dhe 600.000 lekė gjobė), Flamur (Muli) Mallkuēi (1 vit e 8 muaj burgim dhe 1.000.000 lekė gjobė), Genc Murthi (1 vit e 8 muaj burgim dhe 666.667 lekė gjobė), Klodian Myftari (6 muaj e 20 ditė burgim dhe 200 000 lekė gjobė), Migen Katroshi (1 vit e 4 muaj burgim dhe 333 334 lekė gjobė).
Korrupsion pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike kryer nė bashkėpunim. Korrupsion aktiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike.


4 Nentor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos