Vendimi i qeverisė, ndryshojnė kategoritė pėr pagat e administratės

Procedura e re pėr shpėrndarjen e pagave sipas profesioneve pėr tė gjitha kategoritė. Ministritė do tė deklarojnė emrat e atyre qė pėrfitojnė mė tepėr sa ėshtė parashikuar

Laureta Rryēi

Pėrcaktohen kategori tė reja pėr pagat e administratės shtetėrore. Gazeta “Albania” zbardh nė numrin e sotėm tabelat pėr secilėn kategori, qė janė pėrfshirė nė udhėzimin mė tė ri tė qeverisė. Sipas kėtij vendimi, jo vetėm kanė ndryshuar kategoritė, por edhe pagesat nė varėsi tė institucioneve. Udhėzimi ka pėrcaktuar procedurė tė re pėr shpėrndarjen e pagave nė varėsi tė profesioneve dhe shpėrblimet qė do tė ketė pėr secilin.
Klasat
Klasat dhe nivelet e pagave tė punonjėsve nė disa institucione buxhetore, tė cilėt nuk trajtohen nė pagė me strukturėn e pagave tė nėpunėsve tė shėrbimit civil, caktohen sipas tabelės numėr 1
Pėr punonjėsit efektivė, pedagogjiko-shkencorė e kėrkimorė nė universitete dhe shkolla tė tjera tė larta, nė Akademinė e Shkencave, nė Akademinė e Mbrojtjes, si dhe nė qendrat spitalore universitare, paga mujore bazė do tė jetė pėr Profesor grupi A4, pėr Profesor i asociuar A5, pėr Lektor dhe punonjės kėrkimor do tė jetė grupi B1. Kur kėta punonjės caktohen nė funksione drejtuese, pėrveē pagės pėrkatėse marrin edhe shtesėn nė pėrqindje mbi kėtė pagė.
Procedura
Pėr njė periudhė kalimtare, deri nė zbatimin e plotė tė pagave, sipas klasave dhe shtesave pėr pagesėn e njė pjese tė punonjėsve tė institucioneve buxhetore do tė ndiqet njė procedurė e re. Tė gjithė punonjėsit qė trajtohen nė kėtė vendim, tė cilėt deri sot janė nė marrėdhėnie pune nė tė njėjtin pozicion dhe janė paguar me njė klasė mė tė lartė ose kanė pėrfituar njė pagė bruto mė tė lartė sesa parashikohet nė kėtė vendim, do tė paguhen sipas tabelave tė mėposhtme dhe do tė kompensohen me njė shtesė page nė atė masė qė paga bruto e tyre tė mos ulet nė krahasim me nivelin e pagės sė para datės 1 korrik 2008. Tė gjithė punonjėsit qė trajtohen me kėtė vendim, qė kanė pėrfituar deri para datės 1 korrik 2008 shtesa mbi pagė, tė cilat nuk janė parashikuar nė kėtė vendim do tė vazhdojnė ta pėrfitojnė shtesėn e pagės deri nė atė nivel ku paga e re dhe shtesat mbi pagė tė barazohen me pagėn bruto tė para datės 1 korrik 2008. Tė gjitha shtesat mbi pagė qė janė zbatuar deri sot do tė rishikohen nė sajė tė vendimit tė posaēėm deri mė 31 dhjetor tė po kėtij viti. Sakaq ministrive u ėshtė lėnė njė detyrė qė tė raportojnė te Ministria e Financave emrat e tė gjithė punonjėsve qė pėrfitojnė njė pagė mė tė lartė se sa ėshtė parashikuar nė kėtė vendim tė ri tė qeverisė.


Tab

Nivelet e pagės bazė pėr klasė nė Kryeministri, Aparatet e ministrive tė linjės, administratės sė Presidentit, Kuvendit, institucioneve tė tjera qendrore, prefektura dhe Shėrbimi Gjeologjik Shqiptar


Klasa Paga bazė mujore
I 17000
II 18500
III 19300
IV 19900
V 20500
VI 21600
VII 25000
VIII 28000
IX 31000
X 36000Tab

Renditja e pozicioneve tė punės nė ēdo klasė nė Kryeministri, aparatet e ministrive tė linjės, administratėn e Presidentit, Kuvendit institucioneve tė tjera qendrore, prefektura dhe Shėrbimi Gjeologjik Shqiptar

Emėrtimi i punonjėsit Niveli i pagės Shtesa
Drejtor Drejtorie X 6
Shef sektori, kryetar dege IX 5
Pėrgjegjės zyre IX 3
Specialist i parė VIII
Inspektor i parė
Sekretar i titullarėve tė tjerė
Pėrkthyes
Specialist i dytė VII
Inspektor i Dytė
Arkivist, protokollist
Kryellogaritar
Laborant nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore

Pagat referuese para datės 1.1.1994 pėr tė gjitha profesionet

Tabela nr.1

Lloji i punės Paga mujore nė lekė

Aparati i Kėshillit tė Ministrave
1.Kryetari i Kėshillit tė Ministrave 8,220
2.Zv.Kryetari i Kėshillit tė Ministrave 7,946
3.Kryetare e institucioneve nė varėsi tė 5,480
Kėshillit tė Ministrave
4.Specialistė tė lartė nė Kėshillin e Ministrave 4,932
5.Specialistė tė mesėm 4,110
6.Punonjės tė tjerė 3,562
7.Sipas kėsaj tabele trajtohen edhe punonjėsit 0
tė aparatit tė ish-Komitetit Qendror tė PPSH
Nė Ministri dhe institucione tė tjera qendrore
1.Ministėr, kryetar i Akademisė sė Shkencave 7,672
2.Kryetar i Gjykatės sė Lartė, Prokurori i 7,124
Pėrgjithshėm, kryetar Hetuesie
3.Zv.ministėr,zv.kryetarė tė institucioneve 6,302
dhe drejtorė tė drejtorive
4.Drejtorė drejtorie nė ministri dhe 5,754
institucione qendrore
5.Shefa sektori nė institucione qendrore 5,754
6.Specialistė tė lartė 4,384
7.Specialistė tė mesėm nė ministri 4,000
8.Punėtorė tė kualifikuar 3,288
9.Punėtor tė thjeshtė 2,740
10.Sipas kėsaj tabele trajtohen edhe
punonjėsit e aparatit tė kėshillave qendrore tė organizatave tė masave
11.Sipas kėsaj tabele trajtohen edhe punonjėsit
e Akademisė sė Shkencave, punonjėsit e aparatit tė institucioneve tė tjera qendrore tė njehsuara
Nė administratėn lokale
1.Kryetar i komitetit ekzekutiv 5,343
2.Nėnkryetar, sekretar 5,042
3.Shef seksioni 4,713
4.Kryespecialist e pėrgjegjės zyre 4,384
5.Specialist i lartė 4,384
6.Specialist i mesėm 3,863
7.Specialistė tė tjerė 2,740
8.Kryetar i kėshillit tė fshatit tė bashkuar 4,658
9.Sekretar i kėshillit tė fshatit tė bashkuar 3,836
10.Specialistė me arsim tė lartė nė kėshilla 4,110
11.Specialistė tė mesėm 3,672
12.Sipas kėsaj tabele trajtohen edhe
punonjėsit e aparatit tė komiteteve tė
partisė dhe kėshillave lokalė tė organizatave
tė masave
13.Tė tjerė 2,740
Tabela nr.2
Lloji i punės Paga mujore nė lekė
Administrata e ndėrmarrjeve
1.Drejtor 4,932
2.Krye ing.Kryeagronom,Kryegjeolog, 4,713
etj tė kėsaj kategorie
3.Zv.Drejtor 4,357
4.Kryetar Dege, shef dhe pėrgjegjės 4,220
repartesh
5.Specialistė tė lartė 4,192
6.Specialistė tė mesėm 3,288
7.Tė tjerė 2,740
Institucione tė tjera lokale
1.Drejtor, Kryetar gjykate,hetuesie,prokurorie 4,384
2.Zėvėndėsa tė posteve tė pikės 1 4,165
3.Specialistė tė lartė 4,110
4.Specialistė tė mesėm 3,507
5.Tė tjerė 2,740

Tabela nr.3
Pėrshkrimi i punės Paga referuese mujore
pėr punėtorėt
1.Qymyrguri,bitumi
Nėntokė 4,302
Sipėrfaqe 3,491
2.Miniera tė tjera
Nėntokė 3,891
Sipėrfaqe 3,293
3.Fabrika tė pėrp.tė mineraleve 3,293
4.Nafta 3,348
5.Gjeologjia
Nėntokė 3,420
Sipėrfaqe 3,348
6.Metalurgjia me ngjyrė 3,304
7.Metalurgjia e zezė 3,392
8.Kimia 3,304
9.Qelqi 3,348
10.Sharrat 3,277
11.Material ndėrtimi,tulla ēimento 3,107
12.Mekanike elektrike 2,795
13.Druri,letra 2,795
14.Lėkurė-Goma 3,222
15.Tekstil-Trikotazh 2,965
16.Ushqimore 2,707
17.Kėpucė-Konfeksione 2,795
18.Duhani 2,893
19.Peshkimi 4,110
20.Bujqėsi,pyjet 2,833
21.Blegtori 2,899
22.Tipografia 3,063
23.Tregti-Grumbullim 2,740
24.Ushqim social 2,466
25.Ndėrtimi 3,063
26.Mekanizmat e rėnda 4,110
27.Shoferė transporti 3,233
28.Punėtorė porti 3,420
29.Postė telekomunikacion 2,921
30.Mirėmbajtje rruge 2,904
31.Transporti hekurudhor 3,562
32.Komunale 2,965
33.Punėtorė tė tjerė 2,685


5 Nentor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos