Fushėkrujė, gjen vdekjen duke bėrė llixha 76 vjeēari

Njė 76 vjeēar nga fshati Bilaj ka gjetur vdekjen ditėn e sotme duke u larė nė kanalat rrotull Llixhės. Derdhja e ujėrave tė tepėrta tė llixhave dhe pėrqendrimi i madh i gazrave sulfurore nė kanal, i ka sjellė vdekjen e shpejtė 72 vjeēarit. 

Fushėkrujė – Njė person ka gjetur vdekjen nė llixhat e fshatit Bilaj nė rrethin e Fushėkrujės. Sali Hidri, 76 vjeç nga fshati Pisragė i Krujės kishte shkuar pėr tu larė nė ujėrat e kėsaj llixhe por mesa duket mungesa e kushteve ekonomike e ka shtyrė tė moshuarin tė hyjė nė ujėrat e njė kanali pranė murit rrethues te llixhave. Derdhja e ujėrave tė tepėrta tė llixhave dhe pėrqėndrimi i madh i gazrave sulfurore nė kėtė kanal, i ka sjellė vdekjen e shpejtė 72 vjeçarit. Trupi i pajetė u gjet nga banorėt e fshatit. Sipas ekspertėve nga vendi i ngjarjes dhe nga hetimet paraprake, vdekja e 76 vjeçarit ka ardhur si rezultat i helmimit nga gazrat sulfurore qė çlirohen gjatė avullimit tė ujėrave tė kėsaj llixhe.
(O.Zh BalkanWeb)


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos