Matura Shtetėrore, Ministria e Arsimit publikon datat e provimeve

Lėndėt dhe datat pėr provimet e shkollave tė mesme. Lėndėt me zgjedhje, pėrfshihet edhe frėngjishtja Jonida Tashi Ministria e Arsimit bėn publik udhėzimin pėr pėrfundimin e vitit shkollor 2007-2008, zhvillimin e provimeve pėrfundimtare dhe provimeve tė Maturės Shtetėrore nė sistemin e arsimit parauniversitar. Sipas kėtij udhėzimi, vitet e fundit tė shkollave tė mesme tė pėrgjithshme, do t’u nėnshtrohen provimeve tė Maturės Shtetėrore, pasi u mbaron viti mėsimor 2007-2008 mė 30 maj 2008. Tė gjithė maturantėt nė shkollat e mesme tė pėrgjithshme, me kohė tė plotė ose tė shkurtuar, do t’u nėnshtrohen provimeve tė detyruara tė Maturės Shtetėrore pėrkatėsisht nė kėto data: Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008, Matematikė 17 qershor 2008 ndėrsa lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008. Lėndėt me zgjedhje Kėtė vit, nė provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore pėr herė tė parė do tė jepet edhe lėnda e Gjuhės frėnge. Gjithashtu, kėtė vit, lėnda Njohuri pėr shoqėrinė ėshtė ndarė nga blloku i lėndėve Njohuri pėr ekonominė dhe Filozofi, tė cilat do tė jepen bashkė. Ndėrsa lėndėt Histori dhe Gjeografi do tė jepen si dy lėndė me zgjedhje tė veēanta. Lėndėt me zgjedhje, qė do tė kenė mundėsi tė zgjidhen nga maturantėt gjatė plotėsimit tė formularit A1, do tė jenė: Fizikė, Kimi, Biologji, Anglisht, Frėngjisht, Histori, Gjeografi, Njohuri pėr shoqėrinė, Njohuri pėr ekonominė dhe Filozofi. Konsultimet Kurse pėrsa i pėrket nismės pėr “Kėshillimin e karrierės”, MASH-i, me anėn e kėtij udhėzimi, ka ngarkuar nėndrejtorėt e shkollave (nė mungesė tė tyre, drejtorėt) pėr tė dhėnė t’i gjithė informacionin e duhur ēdo maturanti (Sistemi Meritė-Preferencė, plotėsimin e formularėve etj.) pėr provimet e maturės. Nė periudhėn javore 2-7 qershor tė gjitha shkollat duhet tė zhvillojnė konsultime me tė gjithė nxėnėsit pėr dy provimet e detyruara. Pėr provimet me zgjedhje konsultimet e grupuara sipas lėndėve me nxėnėsit duhet tė zhvillohen pas pėrfundimit tė provimeve tė detyruara. Nėntė lėndėt me zgjedhje qė duhet tė zgjidhen gjatė plotėsimit tė Formularit A1 Fizikė Kimi Biologji Anglisht Frėngjisht Histori Gjeografi Njohuri pėr shoqėrinė Njohuri pėr ekonominė dhe Filozofi Datat e provimeve pėr tė gjitha shkollat e mesme Lėndėt dhe datat e provimeve tė Maturės Shtetėrore pėr sesionin e parė janė si mė poshtė: Nė shkollat e mesme tė pėrgjithshme, me kohė tė plotė ose tė shkurtuar: Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė shkollat e mesme pedagogjike: Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė shkollat e mesme pedagogjike pėr minoritetin: Gjuha dhe letėrsia greke 02 qershor 2008 Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė shkollat e mesme tė gjuhėve tė huaja: Gjuhė Shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė seksionet dygjuhėshe (Profili shoqėror dhe natyror): Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė shkollat e mesme social-kulturore artistike dhe sportive: Gjuhė shqipe dhe Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Nė shkollat e mesme teknike ekonomike dhe teknike-profesionale 5-vjeēare dhe 3+2-vjeēare: Letėrsi 09 qershor 2008 Matematikė 17 qershor 2008 Lėndėt me zgjedhje 10 korrik 2008 Rregullat nė mjediset e provimit Maturantėt duhet tė paraqiten nė shkollė njė orė pėrpara fillimit tė provimit. Nė kėtė kohė kryhet identifikimi i maturantėve, hyrja nė mjediset e provimit (klasa), ulja e tyre nė vende si dhe leximi i rregullave pėr ta. Procesi i identifikimit tė ēdo maturanti gjatė hyrjes sė tyre nė mjediset e provimit kryhet nga pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit. Me kėrkesėn e tij ai mund tė ndihmohet nga drejtori i shkollės dhe administratorėt e provimit. Pas fillimit tė zhvillimit tė provimit, drejtori i shkollės nuk lejohet tė hyjė nė mjediset ku zhvillohet provimi. Hyrja dhe ndarja e ēdo maturanti nėpėr klasa bėhet duke ndjekur rigorozisht rendin zbritės te listės emėrore te dėrguar nga AVA. Nxėnėsi/kandidati, ditėn e provimit ka me vete pėr identifikim certifikatėn personale me fotografi ose letėrnjoftim. Lejohet hyrja nė provim vetėm e nxėnėsit/kandidatit tė shpallur nė listė. Sistemimi i ēdo maturanti, nė mjediset/sallat e provimit bėhet njė nga njė, sipas rendit te hyrjes se tyre. Ndalohet ndėrrimi i vendeve. Nė ato shkolla apo mjedise ku provimi administrohet vetėm nė njė klasė, sistemimi i nxėnėsve bėhet sipas rendit alfabetik. Penalizimet Nė qoftė se njė nxėnės/kandidat thyen rregullat e provimit, atėherė administratori i provimit njofton pėrgjegjėsin e administrimit tė provimit dhe merr kėto masa disiplinore: Nxėnėsi/kandidati pėrjashtohet nga provimi, nė qoftė se thyen rregullat e provimit Nxėnėsi/kandidati pėrjashtohet nga provimi dhe i hiqet e drejta tė japė provimet e Maturės pėr vitin nė vazhdim nė qoftė se nuk zbaton rregullat Nė qoftė se pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit merr njė nga masat e parashtruara, ai urdhėron nxėnėsin/kandidatin tė largohet nga salla e provimit, pa shqetėsuar tė tjerėt Nė rast se nxėnėsi/kandidati refuzon tė largohet nga mjedisi i provimit, pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit e informon atė mbi mosnjohjen e rezultatit dhe lejon vazhdimėsinė e provimit 13 Shkurt 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos