Ish-tė pėrndjekurit, emrat qė kanė marrė pėrgjigje nga Ministria

Udhėzimi mė i fundit mbi kėrkesat qė janė depozituar pėr dėmshpėrblim. Procedura pėr verifikimin e dokumenteve qė janė dorėzuar pėr secilėn dosje

Laureta Rryēi

Ministria e Drejtėsisė njofton tė gjithė qytetarėt qė kanė aplikuar pėr tė pėrfituar dėmshpėrblim financiar se aplikantėt, tė cilėt marrin njoftime pėr plotėsim dokumentesh apo plotėsim formularėsh tė vetėdeklarimit, nė pėrgjigjen e tyre duhet tė pėrcaktojnė numrin e dosjes dhe datėn e regjistrimit tė saj. Ky element ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ndikon nė pėrfshirjen e menjėhershme tė dokumentacionit plotėsues nė dosjen pėrkatėse. Paraqitja e dokumentacionit plotėsues pa numrin e dosjes e bėn pothuajse tė pamundur identifikimin e dosjes konkrete pėr shkak tė numrit tė madh tė tyre, qė ndodhen pėr shqyrtim pranė Ministrisė sė Drejtėsisė. Aplikantėt qė nuk kanė marrė pėrgjigje nga Ministria e Drejtėsisė pėr shkak tė adresės sė gabuar apo pėr shkaqe tė tjera do tė ndihmohen nga sektori i trajtimit tė kėrkesave tė ish-tė dėnuarve politikė nė Ministrinė e Drejtėsisė.
Emrat
Nė listė nuk jepen vetėm gjeneralitetet, por edhe kėrkesat e tyre. Nė shumicėn e rasteve, ashtu siē dhe ėshtė bėrė publike, pjesa mė e madhe e kėrkesave janė rikthyer pėr shkak tė mungesės sė dokumentacionit. Sipas burimeve nė Ministrinė e Drejtėsisė, numri i kėrkesave pėr dėmshpėrblim sa vjen dhe rritet. Ndėrkohė qė shifra e fundit e bėrė publike nga ky dikaster ka qenė mbi 12 mijė kėrkesa pėr dėmshpėrblim nga ish-tė pėrndjekurit politikė tė regjimit komunist. Pėr trajtimin e kėtyre kėrkesave ėshtė ngritur njė grup pune, i pėrbėrė nga 21 specialistė. Sipas saj, dosjet e paraqitura nė Ministri i nėnshtrohen shqyrtimit paraprak dhe konkluzionet e tyre iu bėhen tė ditura tė interesuarve brenda njė periudhe tė caktuar kohore, qė zakonisht zgjat disa ditė. Pėr shumė dosje qė rezultojnė me mangėsi nė dokumentacion njoftohen tė interesuarit.
Listat e pėrfituesve
Aktualisht, organet e Drejtėsisė dhe tė Ministrisė sė Brendshme po merren me verifikimin e emrave qė do tė pėrfitojnė nga dėmshpėrblimi sipas ligjit tė miratuar nė Kuvend. Por, deri nė njė listė pėrfundimtare emrat do tė kalojnė nė njė sėrė procedurash qė do tė shėrbejnė pėr verifikimin e tyre. Familjarėt duhet tė depozitojnė brenda vitit 2008 kėrkesėn pėr pėrfitimin nga dėmshpėrblimi. Sipas ligjit, paraqitja e kėrkesės nė Ministrinė e Drejtėsisė kryhet brenda territorit tė vendit, vetėm me anė tė Postės Shqiptare, nėpėrmjet dorėzimit nga kėrkuesi tė dokumentacionit dhe marrjes sė lajmėrimit nėpėrmjet postės pėr lajmėrim-marrjen nga Ministria. Ēdo ish-i dėnuar politik i regjimit komunist, familjar i viktimave tė pushkatuara ose familjar brenda rrethit tė caktuar nė kėtė ligj i tė dėnuarit politik, qė jeton ose nuk jeton, dorėzon dokumentet nė emėr tė tė dėnuarit politik, i deklaron punonjėsit tė postės qėllimin e dėrgesės dhe pajiset prej tij me formularin tip, qė i bashkėlidhet kėtij ligji, ku shėnohen numri i dokumenteve tė dorėzuara, data dhe ora e pranimit tė kėsaj dėrgese dhe numri i regjistrimit tė saj. Formulari nėnshkruhet nga punonjėsi i Postės dhe dėrguesi nė tri kopje; pėr dėrguesin, pėr postėn dhe pėr Ministrinė e Drejtėsisė. Posta Shqiptare regjistron ēdo dėrgesė tė saj nė regjistra tė veēantė dhe i ruan ato, sipas legjislacionit nė fuqi. Dokumentacioni i dėrguesit, sė bashku me kopjen e formularit pėr Ministrinė e Drejtėsisė, i postohet kėsaj tė fundit. Njė kopje e njoftimit tė marrjes sė dokumenteve i pėrcillet dėrguesit.
Verifikimi
Aktualisht po bėhet verifikimi i emrave nga organet e Drejtėsisė, nė bazė tė tė dhėnave qė disponon ky institucion nė lidhje me personat qė do tė pėrfitojnė nė sajė tė statusit. Verifikimi i emrave pritet tė pėrfundojė brenda njė kohe tė shkurtėr, ku mendohet qė pas muajit shkurt tė nisė shpėrndarja pėr kategoritė pėrfituese. Gjithashtu ėshtė deklaruar se dėmshpėrblimi do tė jetė nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara nė ligj pėr tė gjitha kategoritė e shpallura si pėrfituese. Sapo tė mbyllet verifikimi i listave do tė nisė shpėrndarja konkrete e dėmshpėrblimit sipas kategorive pėrfituese dhe listave qė do tė depozitohen nga organet e Drejtėsisė. Gjithashtu nė projektligj ėshtė pėrcaktuar dhe shuma qė do tė pėrfitojė ēdo i burgosur politik sipas kategorisė ku bėn pjesė. Nė bazė tė kėtij kategorizimi do tė zbatohet dhe shpėrndarja e dėmshpėrblimit.

Thoma Gogo Lenė Grillo 19/4/1936 Vlorė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5444 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Mustafa Haxhi Shaniko Shabanaj 5/10/1885 Vlorė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5445 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Hakim Dule Fatime Isaraj 1/2/1937 Vlorė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5446 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Dule Shefit Shegė Metushi 11/5/1918 Fier Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5447 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Hamza Lilo Zeno Hoxha 21/4/1911 Vlorė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5448 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Sami Rrapo Xhevo Xhelilaj 12/1/1918 Ēorrush, Mallakastėr Dėnim Kapital E papėrcaktuar 11800 1/7/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Idriz Dylber Lahe Kotorri 5/3/1914 Kotorr, Gramsh Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11801 1/7/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Mark Kolė Pashkė Kola 2/8/1911 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5449 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Bejēe Abaz Xhemile Mino 31/12/1886 Gostivisht Kolonjė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11802 1/7/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Arshim Mystrel Hyrije Laraku 18/5/1933 Librazhd Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11626 25/6/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Sait Rushit Shefije Ēorapi 17/9/1924 Kukės Dėnim Kapital E papėrcaktuar 5450 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Zef Gegė Dile Brozi 5/4/1897 Durrės Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5451 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Xhem Prend Prendė Doda 1/1/1980 Pukė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11596 1/1/1980 Mangėsi nė Dokumentacion
Medi Nexhip Nasiko Koxha 7/4/1901 Kolonjė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11803 1/7/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Riza Adem Sofie Hoxha 14/6/1923 Maqedoni Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5452 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Safet Ibrahim Resmie Topalli 5/7/1934 Korēė Dėnim me Internim apo Dėbim E papėrcaktuar 5453 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Asim Malo Sabrie Qordja 1/1/1927 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11.597 25/6/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Shyqyri Ali Naile Rubiku 12/10/1924 Durrės Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5454 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Lluka Athanas Maria Rrufa 18/10/1902 Kavajė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5455 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Hari Xhorxhi Kristina Mitrushi 18/6/1889 Korēė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11598 25/6/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Qerim Zymer Rushe Selmani 10/2/1915 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5456 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Ndrekė Mark Drane Syku 20/2/1920 Shėnkoll, Lezhė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11.599 25/6/2008 Shqyrtim ne Themel (i drejtpėrdrejtė)
Tolo Jani Frosina Muzina 24/4/1903 Delvinė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5458 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Qazim Ali Zejnepe Haēkovija 7/7/1925 Durrės Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5459 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Nikoli Dod Maruke Therqaj 15/4/1934 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11600 25/6/2008 Shqyrtim nė Themel ( i drejtpėrdrejtė)
Veis Hajrulla Bejaze Dervishi 20/3/1907 Skrapar Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5460 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Behie Brahim Aishe Vathi 7/3/1949 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 911 1/1/1980 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Hilė Zef Age Marku 11/10/1941 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5461 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Met Jaho Mine Tula 21/10/1895 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 5462 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Abaz Lan Maje Jakupi 26/5/1931 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1249 19/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejte)
Skėnder Zeta Refo Tosuni 7/1/1915 Gjirokastėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6557 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Halil Isuf Zylfije Allēi 8/5/1932 Viēidal, Tropojė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 912 15/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Dod Bib Prende Biba 9/5/1905 Koklod, Pukė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 2087 29/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Aleksandėr Andrea Dorotha Cico 18/7/1917 Gjirokastėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11602 25/6/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Memė Halim Zikė Abazi 30/11/1913 Tepelenė Dėnim Kapital E papėrcaktuar 6556 4/4/2008 Njoftim Negativ (mbi kėrkuesin)
Ferat Hamit Pema Mollaj 8/2/1935 Therepel, Skrapar Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1008 15/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Nesim Xhemali Sefide Xhuti 23/9/1921 Korēė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 11604 25/6/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Ahmet Bajram Mide Mihana 5/5/1915 Malbardhė, Milot Dėnim Kapital E papėrcaktuar 1705 25/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Hysen Salih Shyqyrije Bukoshi 1/1/1941 Kosovė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6555 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Pranvera Rakip Myzafere Ceri 30/5/1953 Berat Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6554 4/4/2008 Njoftim Negativ (mbi llojin e dėnimit)
Llesh Gjon Marė Kolziu 10/10/1920 Livadhėn Dėnim Kapital E papėrcaktuar 2083 29/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Jorgo Kristo Elisaveta Varesi 17/8/1920 Gjirokastėr Dėnim me Internim apo Dėbim E papėrcaktuar 11605 25/6/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Enver Shyqyri Zegjine Karapiti 4/1/1920 Berat Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6553 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Abdulla Ymer Mereme Sollaku 25/2/1936 Tiranė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1987 28/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Riza Mehmet Fize Dyli 27/7/1915 Berat Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6552 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Dylber File Fatime Llapanj 31/12/1895 Xerje Dėnim Kapital E papėrcaktuar 2018 28/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Gjon Zef Prene Laska (Kryeziu) 29/10/1948 Shkodėr Dėnim me Internim apo Dėbim E papėrcaktuar 6551 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Kalem Halim Bajame Zogu (Plashniku) 3/2/1913 Plashnik, Berat Dėnim Kapital E papėrcaktuar 2017 28/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Pal Prek Drane Syku 15/1/1936 Lezhė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6550 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Ismail Mefail Fatime Gega 12/1/1943 Librazhd Dėnim me Internim apo Dėbim E papėrcaktuar 11625 25/6/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Muharrem Sabri Saliha Hysenbegasi 14/6/1909 Starovė, Pogradec Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1925 27/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Mark Ndue Gjele Dedgjonaj 1/12/1949 Lezhė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6549 4/4/2008 Shqyrtim nė Themel (i bashkėrenduar)
Sami Qamil Zegjine Daja 5/11/1964 Peqin Dėnim Kapital E papėrcaktuar 1602 22/2/2008 Shqyrtim ne Themel (i drejtpėrdrejtė)
Sami Hasan Nezie Bitincka (Hysi) 3/7/1910 Korēė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6548 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Sotir Ndini Dafinė Bushi 15/8/1934 Kozarė, Kuēovė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1001 15/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Qazim Selo Zade Dervishi 3/6/1908 Shkodėr Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6547 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Nazim Bajram Rukije Sekaj 2/2/1918 Mal i Zi Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6546 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Hajdar Gani Kadrije Qerreti 1/1/1930 Lushnjė Dėnim me Burg E papėrcaktuar 1833 26/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)
Saip Refat Pembe Caco 10/10/1916 Pogradec Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6545 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Sherif Shahin Xharije Allamani 8/4/1926 Mat Dėnim me Burg E papėrcaktuar 6544 4/4/2008 Mangėsi nė Dokumentacion
Hysen Hajrulla Ajshe Zollumi (Hajrulla) 17/1/1920 Limjan Dėnim me Burg E papėrcaktuar 2033 28/2/2008 Shqyrtim nė Themel (i drejtpėrdrejtė)26 Nentor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos