1 dhjetor, Dita Ndėrkombėtare e Luftės kundėr Sidės.

1dhjetori nė tė gjithė botėn ka hyrė si Dita Ndėrkombėtare e Luftės kundėr Sidės. Kjo ėshtė shndėrruar nė njė ditė apel pėr mė shumė sensibilitet dhe rritjen e ndėrgjegjėsimit pėr masa parandaluese ndaj sėmundjes sė rėndė. 

TIRANE- Sot ėshtė dita Ndėrkombėtare e Luftės kundėr Sidės, e vendosur nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, dhjetori risjell edhe njė herė nė vėmendjen e tė gjithėve se kujdesi dhe sensibilizimi parandalon epideminė e rėndė qė u merr jetėn miliona individėve nė botė. Shqipėria megjithėse vlerėsohet si njė vend me prevalencė tė ulėt, mbart rrezikun e pėrhapjes sė infeksionit nė numėr tė konsiderueshėm. Kjo pasi vlerėsohet se njė numėr i madh rastesh janė ende tė pa diagnostikuara. Specialistėt konstatojnė se numri i rasteve tė reja me HIV-AIDS, kanė njė tendencė rritjeje, deri nė nėntor tė kėtij viti numri i tė prekurve ėshtė 291, ku vetėm gjatė kėtij viti janė zbuluar 35 raste tė reja.
Meshkujt vazhdojnė tė pėrbėjnė numrin mė tė madh tė rasteve 69 pėr qind, por vėrehet edhe njė rritje e numrit tė femrave me HIV pozitiv 31 pėr qind, nga rastet e reja tė diagnostikuar nė vitin 2008, 15 prej tyre ishin femra. Rasti parė me infeksionin HIV-AIDS, nė vendin tonė u zbulua nė vitin 1993 dhe qė prej asaj kohe 99 persona kanė shfaqur AIDS, ndėrkohė qė numėrohen 56 viktima. Rruga klasike e trasmtimit seksual vazhdon tė dominojė nė 90.4 pėr qind tė rasteve, nė 3.8 pėr qind tė rasteve infeksioni ėshtė trasmetuar nė pėrmjet gjakut, 3.3 pėr qind tė rasteve nga nėna tek fėmija dhe vetėm 1 pėr qind e rasteve nga pėrdoruesit e drogave me injeksion.
Numri i fėmijėve tė prekur nga infeksioni HIV ėshtė 17, lufta me infeksionin e rėndė HIV-AIDS, vazhdon tė mbetet sot njė ndėr sfidat e shėndetėsisė. Nė tė gjitha vendet nė botė qeveritė shpenzojnė miliona dollarė pėr fushata sensibilizuese qė synojnė tė ndėrgjegjėsojnė popullatėn “se masat parandaluese i thonė NDAL epidemisė sė rėndė”. Ndėrkohė nė shumė qendra nėpėrmjet testimeve Anti Sid falas synohet diagnostikimi i hershėm i sėmundjes.
(a.r/news24/balkanweb)


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos