Vrasjet nė Tropojė, priten arrestime

PRONONCIMI/ Policia e Tropojės bėn tė ditur se ka filluar hapjen e dosjeve pėr vrasjet e ndodhura nė kėtė qytet

Njėra prej vrasjeve tė zbuluara nga uniformat blu rezulton se ka si autorė katėr shtetas, dy prej tė cilėve ndodhen jashtė

TROPOJË - Policia e Tropojės ka filluar hetimin e dosjeve tė vjetra, duke rezultuar e suksesshme nė njėrėn prej tyre qė ka tė bėjė me njė ngjarje tė ndodhur para dhjetė vjetėsh, por qė ka shkaktuar gjashtė viktima. Shefi i Komisariatit tė Policisė sė Tropojės, Hasan Hasanaj, ka bėrė tė ditur pėr “Shekulli”-nse policia kriminale ka filluar hetimin e dosjeve tė ashtuquajtura tė vjetra, ku ka zbėrthyer njėrėn prej tyre. Dosja, sipas kreut tė komisariatit tė Tropojės, ka tė bėjė me njė ngjarje tė ndodhur nė vitin 1998, e cila ka shkaktuar 6 tė vrarė. Pas hetimit tė dosjes ka rezultuar se nė kėtė ngjarje janė tė pėrfshirė katėr persona, ku dy prej tyre ndodhen jashtė Shqipėrisė. Njėri prej personave qė gjendet jashtė ėshtė identifikuar si njė vrasės profesionist, i cili pas vrasjes ka ekzekutuar me gjakftohtėsi edhe dėshmitarėt nė ngjarje. Shefi i Komisariatit tė Tropojės nuk ka bėrė tė ditur emrat e personave tė pėrfshirė nė kėtė ngjarje, por ka theksuar se ėshtė bėrė dokumentimi i ngjarjes dhe se arrestimi i atyre qė gjenden nė Shqipėri ėshtė çėshtje ditėsh, ndėrkohė qė do tė kėrkohet ekstradimi i dy personave qė gjenden jashtė Shqipėrisė. I pyetur pėr numrin e dosjeve (lėndėve) tė vjetra pėr vrasje qė janė ende tė pazbardhura nė Tropojė, shefi i Komisariatit tė Tropojės, Hasan Hasanaj, nuk ka dhėnė ndonjė numėr, por ėshtė shprehur pėr njė numėrtė madh tė tyre.“Ngjarjet e vjetra me pasojė vrasjet e ndodhura nė Tropojė, janė aq tė shumta sa nuk mund t’i zbulojė as FBI”, ėshtė shprehur kreu i policisė nė Tropojė. Seriali i vrasjeve tė pazbardhura nė rrethin e Tropojės llogaritet tė jetė nė 150 dhe qė u pėrkasin viteve 1997-2002. Konflikti i madh nė kėtė zone, i shkaktuar nga pėrplasjet mes pėrfaqėsuesve tė dy rrymave mė tė fuqishme politike nė Shqipėri, ishte edhe shkaku qė solli njė numėr kaq tė madh viktimash. Nė mes ishte edhe vrasja e liderit tė PD-sė, Azem Hajdari. Pėrplasjet shkaktuan kufoma tė panumėrta, ndėrkohė qė mungesa e shtetit krijoi situatėn qė vrasjet tė mos administroheshin e hetoheshin. Deri tani nuk ka autorė pėr shumė vrasje tė ndodhura nė kėtė rreth, pėrfshi edhevrasjet e veprimtarėve tė PD-sė, Abdyl Matoshi, Gjin Kol Buçaj e Naim Dizdari, ashtu si nuk ka autorė pėr vrasjet e 4 vėllezėrve Haklaj.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos