Part-time; Regjistrimet nisin tė hėnėn, kuotat, tarifat dhe procedurat e plotaZbardhet vendimi i Kėshillit tė Ministrave dhe udhėzimi i ministrit tė Arsimit pėr sistemin me kohė tė pjesshėm. Kush pėrfiton pa pagesė dhe cilat janė mėnyrat e aplikimit. Kriter vetėm shkolla e mesme, ndėrsa pėrzgjedhja do tė bėhet me anė tė mesatares

Regjistrimi pėr sistemin me kohė tė pjesshme do tė nisė ditėn e martė dhe do tė pėrfundojė mė 14 dhjetor. Matura Shtetėrore nuk do tė jetė kriter pėr tė gjithė ata qė duan tė vazhdojnė studimet me kohė tė pjesshme nė universitetet publike. Udhėzimi i ministrit Beja, i marrė dy ditė mė parė, ka pėrcaktuar se kriteri i vetėm i pranimit nė universitete pėr sistemin me kohė tė pjesshme do tė jetė diploma e shkollės sė mesme, ose diploma e shkollės sė lartė, pėr ata qė duan tė vazhdojnė njė fakultet tė dytė.

Datat

Udhėzimi i ministrit Beja pėrcakton se regjistrimi duhet tė pėrfundojė mė 15 dhjetor. Nė kėtė mėnyrė, ai do tė nisė nė datė 8 nėntor, ditėn e martė, pasi dita e hėnė ėshtė pushim zyrtar, pėr shkak tė festės sė Bajramit.

“Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė tė shpallin dhe tė afishojnė listat e kandidatėve fitues nė vende tė dukshme, nė mjediset e njėsive kryesore pėrkatėse, brenda orės 12:00 tė datės 15.12.2008, tė ndarė sipas programeve tė studimit pėrkatės”, – pėrcakton udhėzimi. “Regjistrimi i kandidatėve nė programet e studimit me kohė tė pjesshme ku janė shpallur fitues zhvillohet nga data 15.12.2008 deri nė datėn 19.12.2008, prej orės 08:00 deri nė orėn 16:00, pranė sekretarive mėsimore tė njėsive kryesore tė Institucioneve Publike tė Arsimit tė Lartė”.

Pas mbylljes sė procesit tė regjistrimit, universitet do tė dorėzojnė nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, listat pėrfundimtare tė kandidatėve fitues tė regjistruar nė datėn 22.12.2008.

Procedurat

Dokumentet e nevojshme tė pranimit qė janė detajuar me udhėzimin pėrkatės sė ministrit tė Arsimit, z. Fatos Beja, janė: diploma e shkollės sė mesme; certifikatė personale me fotografi; 2 fotografi dhe mandati i arkėtimit tė tarifės sė regjistrimit.

"Nė qoftė se kandidati fitues nuk ka dėftesė pjekurie origjinale, siē pėrcaktohet nė pikėn 4/a tė Udhėzimit, duhet tė paraqesė dublikat tė dėftesės sė pjekurisė, tė lėshuar nga drejtoria e shkollės sė mesme dhe tė vėrtetuar nė Drejtorinė Arsimore Rajonale/ Zyra Arsimore pėrkatėse", – pėrcaktohet nė udhėzimin e ministrit Beja, ndėrkohė qė pėr ata qė dėshirojė tė vijojnė njė shkollė tė dytė do tė duhet tė dorėzojnė nė fakultet diplomėn universitare, ose fotokopje tė noterizuar.

Sakaq, rast i veēantė janė kandidatėt qė do tė regjistrohen nė programet e studimit tė ciklit tė parė me kohė tė pjesshme nė Akademinė e Edukimit Fizik e Sporteve nė Tiranė. Pėrveē dokumentacionit, ata duhet t’i nėnshtrohen kritereve tė veēanta (konkurseve tė pranimit) tė vendosura nga ky institucion pėr pranimet nė studimet e ciklit tė parė me kohė tė pjesshme, tė pėrcaktuara dhe tė bėra publike paraprakisht.

Udhėzimi pėrcakton se kriter pėr pranimin e studentėve do tė jetė vetėm pasja e diplomės sė shkollės sė mesme. Nė rast se do tė ketė mė shumė aplikime sesa ėshtė kuota e regjistrimit, atėherė do tė jetė nota mesatare e shkollės sė mesme, kriteri vendimtar qė do tė pėrcaktojė fituesit dhe jofituesit ndėr aplikantėt e interesuar.

Kush pėrfiton falas

Ndėrkohė njė sėrė kategorish do tė pėrfitojnė falas sipas udhėzimit. “Kandidatėt, qė u pėrkasin shtresave sociale, si tė verbrit, shurdhėt, invalidėt, paraplegjikė dhe tetraplegjikė, personat e papunė, personat qė trajtohen me ndihmė ekonomike, nėnat, qė janė kryefamiljare, studentėt me aftėsi tė kufizuara, fėmijėt romė apo fėmijėt e policėve, tė rėnė ose tė plagosur, pėr shkak tė detyrės, ish-tė pėrndjekur politikė, qė do tė fitojnė tė drejtėn pėr tė studiuar nė njė program studimi tė ciklit tė parė, me kohė tė pjesshme, nė institucionet publike tė arsimit tė lartė, nė vitin akademik 2008-2009, pėrjashtohen nga tarifa e shkollimit”, – pėrcakton udhėzimi.Datat

9-14 dhjetor, aplikimi nė universitete

15 dhjetor, shpallen fituesit

15-19 dhjetor, regjistrohen fituesitDokumentet e regjistrimit

a) Dėftesė pjekurie tė shkollės sė mesme ose diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, tė vlerėsuar tė barasvlershme me tė.

b) Dokument identifikimi (certifikatė lindje me fotografi ose pasaportė). Nė dosje tė mbahet certifikata e lindjes me fotografi ose fotokopja e pasaportės.

c) 2 fotografi.

d) Mandat-arkėtimi i tarifės sė regjistrimit prej 1.500 lekė.

Pėrfituesit falas

Tė verbrit

Tė shurdhėt

Invalidėt paraplegjikė dhe tetraplegjikė

Tė papunėt

Personat qė trajtohen me ndihmė ekonomike

Nėnat, qė janė kryefamiljare

Studentėt me aftėsi tė kufizuara

Fėmijėt romė

Fėmijėt e policėve, tė rėnė ose tė plagosur pėr shkak tė detyrės

Ish-tė pėrndjekurit politikėTarifat

Nė Universitetin e Tiranės:

Histori 52.000 lekė

Gjeografi 52.000 lekė

Gjuhė-Letėrsi 52.000 lekė

Drejtėsi 93.600 lekė

Biologji 62.400 lekė

Financė-Kontabilitet 72.800 lekė

Administrim-Biznes 72.800 lekė

Psikologji 52.000 lekė

Punė sociale 52.000 lekėNė Akademinė e Edukimit Fizik dhe Sporteve "Vojo Kushi" 62.400 lekė.Nė Universitetin Bujqėsor tė Tiranės:

Menaxhim agrobiznesi 52.000 lekė;

Ekonomi dhe politikė agrare 52.000 lekė;

Hortikulturė 52.000 lekė;

Prodhim bimor 52.000 lekė;

Zootekni dhe biznes blegtoral 52.000 lekė;

Akuakulturė dhe menaxhim peshkimi 52.000 lekė;

Teknologji agroushqimore 52.000 lekė;

Agromekanizim 52.000 lekė;

Vreshtari dhe enologji 52.000 lekė;

Inxhinieri pyjesh 62.400 lekė;

Inxhinieri pėrpunim druri 62.400 lekė;

Financė-Kontabilitet 62.400 lekė;

Mbrojtje bimėsh 62.400 lekė;

Agromjedis dhe ekologji 62.400 lekė.Nė universitetin "Aleksandėr Xhuvani", Elbasan:

Histori-Gjeografi 41.600 lekė;

Gjuhė-Letėrsi 41.600 lekė;

Edukatė qytetare 41.600 lekė;

Punė sociale 41.600 lekė;

Filozofi-Sociologji 41.600 lekė;

Administrim-biznes 52.000 lekė;

Financė-Kontabilitet 52.000 lekė;

Biologji-Kimi 52.000 lekė;

Cikli i ulėt 31.200 lekė;

Ciklin e ulėt parashkollor 31.200 lekė;

Matematikė- Fizikė 31.200 lekė.Nė universitetin "Eqrem Ēabej", Gjirokastėr:

Histori-Gjeografi 31.200 lekė;

Financė-Kontabilitet 41.600 lekė;

Biologji-Kimi 41.600 lekė;

Cikli i ulėt 31.200 lekė;

Cikli i ulėt parashkollor 31.200 lekė;

Matematikė-Fizikė 31. 200 lekė.

Gjuhė-Letėrsi 31.200 lekė;

Administrim publik 41.600 lekė;

Menaxhim-turizėm 41. 600 lekė.Nė universitetin "Fan S. Noli", Korēė:Gjuhė-Letėrsi 31.200 lekė

Financė 41.600 lekė

Cikli i ulėt 31.200 lekė

Cikli i ulėt parashkollor 31.200 lekė

Menaxhim biznesi 41.600 lekė

Turizėm 41.600 lekė

Hortikulturė 31.200 lekė

Agrobiznes 31.200 lekė

Marketing 41.600 lekėNė universitetin "Luigj Gurakuqi", Shkodėr

Gjeografi 41.600 lekė

Financė-Kontabilitet 52.000 lekė

Turizėm 52.000 lekė

Administrim- Biznes 52.000 lekė

Biologji-Kimi 52.000 lekė

Histori 41.600 lekė

Cikli i ulėt 31.200 lekė

Cikli i ulėt parashkollor 31.200 lekė

Matematikė 31.200 lekė

Fizikė 31.200 lekė

Gjuhė-Letėrsi 41.600 lekė

Juridik 72.800 lekėNė universitetin "Ismail Qemali", Vlorė:

Infermieri 41.600 lekėKuotatUniversiteti i Tiranės

150 Histori, Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi

100 Biologji

200 Juridik

70 Punė Sociale, Psikologji

250 Administrim Biznesi, Financė KontabilitetUniversiteti Bujqėsor

50 Menaxhim Agrobiznes, Ekonomi e Politikė Agrare, Hortikulturė, Prodhim Bimor, Zootekni dhe Biznes Blegtoral, Akuakulturė dhe Menaxhim Peshku, Teknologji Agroushqimore, Financė-Kontabilitet, Mbrojtje bimėsh, Agromjedis dhe ekologji, Vreshtari dhe Enologji.

40 Inxhinieri Pyjesh, Inxh. Pėrpunim Druri

25 AgromekanizėmUniversiteti i Elbasanit

60 Histori-Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi, Cikėl i Ulėt Parashkollor

70 Cikėl i Ulėt, Biologji-Kimi, Administrim biznes, Financė-Kontabilitet

80 Punė Sociale, Filozofi-SociologjiUniversiteti i Gjirokastrės

60 Histori-Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi, Cikėl i Ulėt, Cikėl i Ulėt Parashkollor, Matematikė-Fizikė, Biologji-Kimi

30 Administrim Publik, Financė-KontabilitetUniversiteti i Korēės

50 Administrim Biznes, Financė-Kontabilitet

40 Gjuhė-Letėrsi

30 Cikėl i Ulėt, Cikėl i Ulėt Parashkollor, Turizėm, Marketing

20 Menaxhim AgrobiznesiUniversiteti i Shkodrės

90 Administrim Biznesi, Financė-Kontabilitet, Turizėm

60 Histori, Gjeografi, Gjuhė-Letėrsi, Cikėl i Ulėt, Cikėl i Ulėt Parashkollor, Biologji-Kimi, Drejtėsi

30 Matematikė, FizikėUniversiteti i Vlorės

150 Infermieri e PėrgjithshmeAkademia e Sporteve, 60


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos