Pėrse shėndoshemi me kalimin e moshės?

18/02/2005  Pėr tė kuptuar se si pesha jonė ndryshon me kalimin e viteve dhe tė moshės, duhet filluar tė flitet pėr fėmijėt dhe se si ambjentohen ata me ushqimin. Nė kushtet mė natyrale, pėr muaj tė tėrė, i vetmi burim ushqimi pėr ta, ėshtė nėna. Dhe sipas ekspertėve, qumėshti i marrė nga nėna duhet tė zgjasė tė paktėn deri nė gjashtė muaj. Ushqimet qė ha nėna, reflektohen nė qumėsht me shije tė ndryshme dhe kėshtu, i jepen dhe fėmijės. Duhet tė merren gjatė kėsaj periudhe ushqime me shumė proteina, nė mėnyrė qė fėmija tė ketė njė ekuilibėr ushqyes, nė tė cilin nuk duhet tė mungojnė asnjėherė frutat, perimet. Gjatė rritjes, ėshtė mirė qė fėmija tė ketė njė mėngjes tė pasur, mundėsisht ulur dhe rregull nė oraret e ngrėnies, gjatė ditės. Ky proces edukativ, ėshtė elementi i parė kundėr ērregullimit tė marrjes sė kalorive (pica, hamburger, etj.), qė mund tė jetė baza e njė fillimi tė ēekuilibrit metabolik, qė ēon drejt obesitetit. Deri nė moshėn e pubertetit, masa e dhjamit te fėmijėt, duhet tė jetė deri nė 15 %, por pas zhvillimin seksual te vajzat, mund tė arrijė deri nė 25 %. Nėse femrat hanė ushqime me shumė kalori, por dhe me shumicė, ato janė tė predispozuara qė pėrveē mbipeshės, tė kenė dhe probleme nė fytyrė, si akne, hipertension, obesitet. Nga mosha 20-45 vjeē, ka gjithmonė njė rritje peshe dhe kjo varet nga mosha. Te gratė, shtatzania ėshtė armiku numėr njė pėr mbipeshėn. Dhe nga kjo, duhet tė kihet kujdes 5 muajt e parė, pėr tė mos e ngritur shumė dozėn e kalorive. Nga shumė studiues mėsohet se edhe pas lindjes, nėse mendon se ke hequr shumicėn e kileve, ato mbeten gjithsesi dhe grumbullohen nė njė tjetėr formė. Njė tjetėr faktor rreziku pėr femrat ėshtė roli qė luajnė nė shoqėri. Njė shtėpiake, e cila rri gjithė ditėn duke gatuar, ushqime tė shijshme pėr familjen, ėshtė mė e predispozuar pėr tė shtuar nė peshė. Dhe kėto janė vitet ku merret mė kollaj pesha dhe ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’i hequr ato. Pesha e tepėrt e trupit, pėrveēse tė shqetėson, mund tė shkaktojė edhe shqetėsime kardiake dhe sėmundje tė tjera, tė cilat kanė lidhje me shėndetin. Si tensioni, kolesteroli nė gjak, probleme me ecjen dhe marrje fryme. Nėse gjatė rrjedhės sė jetės do tė kemi shumė kujdes me ushqimet qė hamė, do tė ishte mė e lehtė pėr ne tė kishim njė vazhdimėsi mė tė qetė dhe mė tė kujdesshme. Tė rekomandueshme janė nė njėfarė mėnyre dietat e kontrolluara nga mjeku, tė cilat tė ndihmojnė nė mosmarrjen e tepėrt tė ushqimeve me shumė kalori dhe mbrojnė organizmin tonė nga shqetėsimet.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos