Rikthehet sėmundja leshmanjoza

09/04/2005  Epidemia

SHKODĖR – “Mushkonjat e vonuara tė vjeshtės kanė rikthyer leshmanjozėn te fėmijėt”. Ky ėshtė pohimi i bėrė dje nga pediatėr tė spitalit civil tė qytetit tė Shkodrės. Bluzat e bardha po pėrballen me raste tė pėrsėritura fėmijėsh tė prekur nga leshmanjoza. Nė fund tė verės sė vitit tė kaluar nė spitalin qėndror tė qytetit tė Shkodrės, filluan tė shtroheshin nė spital, fėmijė tė sėmurė me “leshmanjozė”, sėmundje kjo qė vinte kryesisht nga pickimet e mushkonjave. Kjo sėmundje po vihet re se po pėrsėritet nė rrethin e Shkodrės, pasi ka rreth 2-3 ditė qė nė kėtė spital po paraqiten pėr vizitė fėmijė tė sėmurė me kėtė sėmundje. Mjekėt pediatėr tė kėtij spitali shprehen se fillimisht kjo sėmundje paraqet temperaturė tė lartė te fėmijėt, e cila ngaqė nuk kuptohet nga prindėrit mjekohet me medikamente jo tė pėrshtatshme, thjesht pėr uljen e temperaturės. Pėr pasojė mjekimi i fėmijėve qė vijnė pėr t’u vizituar bėhet mė i vėshtirė nė afat kohor. Mjekėt e shpjegojnė pėrsėritjen e kėsaj sėmundjeje, si shfaqje me vonesė tė pickimeve nga mushkonjat e vjeshtės, por edhe nga pickimet e ndonjė paraziti tė kafshėve tė prekura nga kjo sėmundje. Problem paraqet fakti se kjo ėshtė njė sėmundje ngjitėse qė mund tė kalojė nga njė fėmijė te tjetri, duke i shtuar rastet. Pėr sa i takon kėsaj sėmundjeje, pėrveē temperaturės sė pandėrprerė si shenjė e parė, shfaqen edhe zmadhime tė njė pjese tė organeve tė brendshme tė trupit, duke sjellė edhe tė vjella dhe anoreksi. Kėto raste evidentohen menjėherė nga mjekėt specialistė pediatėr tė spitalit qendror tė qytetit tė Shkodrės, por probleme shqetėsuese, paraqesin rastet e fshehura te fėmijėt rezistentė, qė shoqėrohen vetėm me temperaturė. Pėr evidentimin dhe diagnostikimin e kėtyre rasteve, fėmijėt duhet qė t’i nėnshtrohen njė analize tė veēantė, por qė fatkeqėsisht nuk ofrohet nga laboratori i spitalit tė Shkodrės, qė nė shumė drejtime ėshtė bashkėkohor. Pėr tė bėrė kėtė analizė, prindėrit janė tė detyruar qė t’i dėrgojnė fėmijėt e tyre nė Qendrėn Spitalore Universitare tė Tiranės, si i vetmi vend ku mund tė gjejnė zgjidhje. Gjithsesi, mjekėt u kanė bėrė thirrje dje prindėrve tė tė miturve qė nė ēdo rast sėmundje temperature apo shqetėsimi tė drejtohen pėr konsultė tė mėtejshme te mjeku dhe tė mos i mjekojnė fėmijėt e tyre me hamėndje apo me mjekime ambulatore.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos