Greqi, dokumentat qė duhen pėr rinovimin e lejes sė punės dhe qėndrimit

17/04/2005  Ja ēfarė duhet tė sigurosh qė tė pėrfitosh leje qėndrimi pėr biznes, pėr bashkim familjar dhe pėr rinovime lejesh

Rinovimi i lejes sė punės

Nė zyrat e prefekturave dorėzohen kėto dokumenta:

1.Leja e punės (nė origjinal dhe fotokopje e legalizuar) Kujdes!

Pėr lejet 2-vjeēare tė punės do tė jetė e nevojshme paraqitja e dy lejeve tė mėparshme tė punės (nė origjinal dhe fotokopje tė legalizuar)

2.Leje e qėndrimit (e banimit) (nė origjinal dhe fotokopje tė legalizuar)

3.vendimi i Periferisė pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit (banimit)

4.Pasaporta

5.Ekarathisko pėr vitin 2003 ose Deklaratė Tatimore pasi nuk keni realizuar Deklaratė Pėrgjegjėsie se nuk keni realizuar Deklarėtė Tatimore pasi nuk kishit tė ardhurat (e sigluar nga zyra e taks tatimeve)

6.informacion tatimor i tipit A7

7.Kontratė pune (vetėm pėr punėne varur) me vulėn dhe firmėn origjinale tė punėdhėnėnsit tė sigluar nga Policia ose Njoftim pėr marrjen nė punė nga OAED.

Kujdes!

Qė nga momenti ku punėdhėnėsi tė ketė hedhur firmėn nė kontratė dhe tė jėtė sigluar nga policia e deri nė momentin e dorėzimit tė kėrkesės pėr rinovimin e lejes sė punės nuk duhet tė kenė kaluar mė shumė se 2 muja. Pėrndryshe do tė kėrkhet plotėsimi i njė Deklarate Pėrgjegjėsie se kontrata ėshtė e vlefshme, e cila do tė mbajė vulėn dhe firmėn origjinale tė punėdhėnėsit dhe duhet tė siglohet nė polici brenda njė mujai qė nga dita kur do tė dorėzohet kėrkesa pėr rinovimin e lejes sė punės.

Pėr punė tė varur

10.a Ensima qė nga dita e dhenies sė lejes sė punės e deri nė ditėn e dorėzimit tė kėrkesės sė bashku me dokumentat, pa boshėllėk.

Pėr punė tė pavarur

Psh: pastruese, kopshtarė, shitės llotarish, punonjės ndėrtimi, infermiere personale

10.b. Ensima, tė paktėn gjysmėn qė nga dita e dhėnies sė lejes sė punės e deri nė ditėn e dorėzimit tė kėrkesės sė bashku me dokumentat.

Nėse nuk plotėsohet numri i kėrkuar i ditėve tė siguruara tė punės (dmth i ensimave) atėherė do tė duhet qė tė provohet nė mėnyrė krejtėsisht tė besueshme arsyeja se pėrse nuk u punua gjatė periudhės sė caktuar. Sikurse:

a)Ishte i papunė, emigranti d8uhet tė dorėzoj vėrtetimin nga OAED sipas sė cilės duhet tė rezultojė periudha e asistencės sociale ose e regjistrimit nė OAED.

b)I sėmurė, (duhet tė paraqes ė raport nga spitali shėndetsorė nga i cili tė rezultojė koha kur ka qenė i sėmurė)

c)Nėse ka udhėtuar jashtė Greqisė (do tė duhet tė paraqesė fototkopje tė pasaportės pėr periudhėn e mungesės sė tij).

Rinovimi i lejes sė qėndrimit

Nė zyrat e bashkive dorėzohet kjo listė dokumentash, natyrisht pasi mė parė ėshtė marrė leja e punės nga prefektura.

1)Fotokopje e legalizuar e pasaportės (nė dy kopje)

2)Fotokopje e legalizuar e lejes sė qėndrimit ose vėrtetimit se keni dorėzuar dokumentat pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit (nė dy kopje)

3)Fotokopje e legalizuar e lejes sė punės (nė dy kopje) tė lėshuar nga zyrat e prefekturės.

4)Libėr shėndeti (i sigluar pėr vititn nė vazhdim nga organi kopetent sigurues. Fotokopje e legalizuar

5)Tri fotografi me ngjyra

6)Taksė e cila do tė paguhet nė arkėn e Shtetit me vlerė 1-vjeēare dhe taksė prej 294 eurosh pėr lejet e qėndrimit me afat 2-vjeēar

7)Deklaratė e thjeshte pėr adresėn e banimit tė aplikantit.

Bashkimi familjar

Dokumentat pėr bashkim familjar dorėzohen ne zyrat e bashkive dhe dosja pėrbėhet nga:

1.Fotokopje e lejes sė qėndrimit tė personit (ose vėrtetimi) qė bėn kėrkesė pėr bashkim familjar.

2.Fotokopje e pasaportės sė personit qė bėn kėrkesė pėr bashkim familjar.

3.Fotokopje e lejes sė qėndrimit tė personit (ose vėrtetimi) tė bashkėshortit/es

4.Fotokopje e pasaportės sė bashkėshortit/es dhe fėmijėve.

5.Certifikatė familjare e kohėve tė fundit e legalizuar zyrtarisht nga ku tė rezultojė lidhja familjare

6.Pėrkthimi i certifikatės familjare.

7.raport mjekėsor pėr aplikuesin dhe fėmijėt (vlen vetėm pėr dhėnien e lejes sė qėndrimit dhe jo pėr procesin rinovues).

8.Vėrtetim nga enti sigurues si libri i shėndetit i sigluar pėr vitin nė vazhdim.

9.Deklaratė e thjeshtė pėr vendbanim.

10.Dy fotografi me ngjyra tė kohėve tė fundit dhe tė njėjta.

11.Taksė e cila do tė paguhet nė Arkėn e Shtetit me vlerė 146.74 euro pėr ēdo person mbi 14 vjeē pėr lejet 1-vjeēare ndėrsa taksė prej 294 eurosh pėr lejet 2-vjeēare.

Leje qėndrimi pėr veprimtari ekonomike tė pavarur

Pėr lėshimin: Nė bashkinė e zonės dorėzohen kėto dokumenta:

1.Dy fotografi me ngjyra

2.Fotokopje e pasaportės nė dy kopje ose dokument tjetėr udhėtimi nė tė cilėn nuk kėrkohet vizė pėrderisa ekziston tani leja ė qėndrimit (nė dy kopje)

3.Taksė sipas nenit 71, e cila dorėzohet nė arkėn e Shtetit si dhe fotokopje e kėsaj, dmth pėr leje 2-vjeēare kėrkohet taksa prej 294 euro

4.Deklaratė e thjeshtė e emigrantit (jo ipefthini dilosi i Nenit 1599/86) se ushtron veprimtari ekonomike tė pavarur ose aktiviteti qė ushtron ėshtė vazhdim apo fillim i fillestares (nė dy kopje)

5.Vėrtetim nga enti sigurues nė tė cilėn ėshtė siguruar (nė dy kopje)

6.Ekatharisko e zyrės sė taks-tatimeve pėr vitin e fundit ekonomik. Nėse tė ardhurat nuk bėjnė tė mundur realizimin e Deklaratės Tatimore atėherė emigranti duhet tė dorėzojė deklaratė pėrgjegjėsie sipas nenit 1599/86 nė tė cilėn tė theksohet diēka e tillė (nė dy kopje)

7.Deklaratė e thjeshtė e emigrantit (jo ipefthini dilosi i Nenit 1599/86) nė tė cilėn tė shėnohet adresa e banimit (nė dy kopje)

8.Fotokopje kartės sė blertė ose e vėrtetimit tė vitit tė mėparshėm (nė dy kopje).

9.Studim teknik-ekonomik (nė dy kopje).

10.Burim ekonomik prej 8150 euro (nė dy kopje).

11.Informacion tatimor (nė dy kopje).

Pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit pėr veprimtari ekonomike tė pavarur

Pėrsėri nė bashki dorėzohen kėto dokumenta:

1.Dy fotografi me ngjyra

2.Fotokopje e pasaportės nė dy kopje ose dokument tjetėr udhėtimi nė tė cilėn nuk kėrkohet vizė pėrderisa ekziston tani leja ė qėndrimit (nė dy kopje)

3.Taksė sipas nenit 71, e cila dorėzohet nė arkėn e Shtetit si dhe fotokopje e kėsaj, dmth pėr leje 2-vjeēare kėrkohet taksa prej 294 euro

4.Deklaratė e thjeshtė e emigrantit (jo ipefthini dilosi i Nenit 1599/86) se ushtron veprimtari ekonomike tė pavarur ose aktiviteti qė ushtron ėshtė vazhdim apo fillim i fillestares (nė dy kopje)

5.Fotokopje e legalizuar e lejes sė ushtrimit tė aktivitetit (nė panaire, pazare etj) nė dy kopje

6.Vėrtetim nga enti sigurues nė tė cilėn ėshtė siguruar emigranti pėr kujdesin shėndetsorė dhe farmaceutik (TEBE) nė dy kopje.

7.Libėr shėndeti nė dy kopje.

8.Leja qėndrimit nė dy kopje

9.Hapja e biznesit nė dy kopje

10.Ekatharisko e zyrės sė taks-tatimeve pėr vitin e fundit ekonomik ose deklaratė pėrgjegjėsie

11.Deklaratė e thjeshtė e emigrantit (jo ipefthini dilosi i Nenit 1599/86) nė tė cilėn tė shėnohet adresa e banimit (nė dy kopje)

12.Regjistrim nė shoqatėn e shitėsve ambulantė nė dy kopje.

13.Informacion tatimor nė dy kopje.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos