Festivali i Komedisė, Ēmim nderi pėr Besa Imamin

31/05/2005  Me ēmimin Nder dhe Qėndresė

Vlerėsohet Besa Imami-Aktore e teatrit Kombėtar Tiranė

Me ēmimin Pandi Raidhi-Aktori mė tė mirė

Mihaela Mihai

Arjana Sherban

Aktore tė Ariel Teatėr Rumani

Pėr regjisurėn mė tė mirė

Leart Vasili- regjisor i teatrit NEO Kozmos Greqi

Pėr shfaqjen mė tė mirė

Komedia Bakord- teatri Kombėtar i Bitolas Maqedoni

Dita e hėnė ka shėnuar pėrfundmin e Festivalit Ballkanik tė Komedisė. Aktores Besa Imami i jepet ēmimi “Nder dhe qendresė”. Por ndryshe nga ē’pritej ka dėshtuar dhėnia e shfaqjes sė trupės teatrore tė Teatrit Andon Zako Ēajupi me komedinė “Hipokritėt” me autor K.Papadhopulos dhe me regji tė Guri Koēos, duke lėnė tė zhgėnjyer spektatorin korēar, i cili ndoqi me vėmendje tė gjitha trupat teatrore. Pėr 9 ditė rresht skena e teatrit Andon Zako Ēajupi u kthye nė arenė tė alternartivave tė shumta teatrore, tė konceptimeve regjisoriale, skenografive, aktrimit, tė paraqitjes skenike dhe plastikės shprehėse tė fjalės dhe veprimeve. Pėrmes gjithė arsenalit tė mjeteve qė kėrkon realizimi i komedisė, nėn njė dinamizėm dhe temporitėm nė rritje, ia arriti qėllimit tė transmetonte tek shikuesi tė gjitha ndjesitė njerėzore, duke filluar qė nga humori shpėrthyes e deri tek lotimi i tė pranishmėve tė shumtė. Nė kėtė skenė u ndėrthurėn shkollat e reja dhe klasike, jo vetėm tė Teatrit Kombėtar tė Tiranės, ku aktorėt mė me pėrvojė pėrcollėn emocion pėrmes komedisė “Streha e tė harruarve”, me autor Ruzhdi Pulaha dhe me regji tė Mihal Luarasit, por edhe tė teatrove tė tjera duke filluar qė nga Teatri i Bitolas Maqedoni, i Serbisė, Bullgarisė, Rumanisė, i shqiptarėve tė Maqedonisė apo i teatrit tė emigrantėve tanė nė Greqi tė cilėt erdhėn me trupėn teatrore Neo Kozmos. Po nė kėtė skenė aktruan dhe mbajtėn nėn tensionin e kėnaqėsisė dhe bukurisė estetike, gjithė spektatorin, aktorėt mė tė njohur tė Tiranės, Korēės dhe Ballkanit si: Besa Imami, Margarita Xhepa, Drita Pelingu, Sulejman Pitarka, Violeta Manushi, etj siē do tė ishin po kaq tė kėndėshėm aktorėt e Kosovės, Naser Rafuna, Vjosa Abazi, apo Valentina Muēolli. Nga Maqedonia do tė veēonim aktorėt Bekim Ismani, Senat Abduli, ndėrsa nga Rumania do tė veēonim Mihaela Mihali dhe Arjana Sherban dhe tė tjerė. Tė suprizuar do tė mbeteshin aktorėt e Serbisė, tė cilėt gjetėn njė mikėpritje njerėzore tek banorėt e Korēės, aq sa regjisori i kėsaj trupe, Milosh Nikoliē do tė shprehej posaēėrisht pėr gazetėn “Metropol” duke thėnė se “kishte mbetur krejtėsisht i befasuar”. Pa mundur tė pėrmendim morinė e madhe tė regjisorėve dhe tė aktorėve u vu re qartė se tė gjitha trupat synonin tė ishin sa mė dinjitoze nė konkurim dhe tė pėrpiqeshin pėr t’u larguar me trofenė e festivalit Ballkanik tė Komedisė. Gjithsesi nė kėtė garė konkurimi si shfaqja mė e mirė ėshtė vlerėsuar ajo Teatrit Kombėtar tė Bitolas Maqedoni, ndėrsa regjisura mė e mirė i ka takuar Leart Vasilit Regjisorit tė trupės Neo Kozmos, tė cilėt sollėn me mjaft mjeshtėri dhe realizėm jetėn e emigratėve tanė nė Greqi

Dėshton shsfaqja e Korēės

Korēė- Ka dėshtuar nė mėnyrėn mė tė pabesueshme dhėnia e shfaqjes sė trupės teatrore tė Teatrit Andon Zako Ēajupi Korēė. Njė gjė e tillė ėshtė mėsuar vetėm 5 minuta para fillimit tė shfaqjes, ku drejtori i pėrgjithshėm i FESTIVALIT Ballkanik tė Komedisė Dhimitėr Orgocka u ka komunikuar spektatorėve se shfaqja e trupės sė Korēės nuk do tė jepej pėr shkak tė disa problemeve mjaft tė rėndėsishme. Siē u mėsua mė pas Arben Derhemi dhe Rozana Radi e kishin braktisur spektaklin nė mėnyrė demonstrative duke u laguar nė drejtim tė Tiranės. Pėr tė mėsuar mė tej ne intervistuam z Skender Demolli, sekretar Organizativ i Festivalit Ballkanik tė Komedisė I cili u shoreh:

Shfaqja nuk u realizua, sepse premiera ishte ndėrtuar me aktorė tė ftuar nga Tirana. Tė tillė ishin Arben Derhemi dhe Rozana Radi. Na vjen keq qė ndodhi kėshtu sepse shfaqja Hipokritėt me autor tė K. Papadhopuli dhe me regji tė Guri Koēos ishte dhėnė me mjaft sulkses edhe nė Festivalin e Aktrimit nė Fier, ku aktori Aleko Prodani u vlerėsua me ēmimin e karakterit. Ndėrkohė tha Demolli shfaqja ishte dhėnė me sukses edhe pėr dhjete ditė me rradhė nė qytetin e Korēės.. pėr kėtė arsye Drejtoria e Teatrit Andon Zako Ēajupi mendoi tė prezantohej nė kėtė festival me Komedinė Hipokritėt ku u pajtuan aktorėt nga Tirana Arben Derhemi dhe Rozana Radi. Nga ana e organizatorėve u pajtuan me dieta njėlloj si artistėt e Teatrit Kombėtar tė Tiranės, po ashtu si gjithė aktorėt e tjerė tė trupave Ballkanike. Por 5 minuta para shfaqjes tha ai. Dy aktorėt e cituar mė sipėr janė tėrhequr nga spektakli nėn pretekstin e njė shpėrblimi ekstra. Me largimin e tyre, Sqaroi Demolli, Korrca u pėrjashtua nga mundėsia e marrjes sė ēmimeve qė do te jepeshin nga juria e Festivalit, por njėkohėsisht kanė fyer edhe spektatorin e Korēės, i cili i ndoqi me shumė dashmirėsi pėr 8 ditė me rradhė, 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos