Ushqime kancerogjene nė Shqipėri

31/05/2005  “Cheetos Pizza" produkte te kompanisė “Tasty Foods”, sjellė nga Greqia

Ushqime kancerogjene nė Shqipėri. Produktet janė prodhuar nė Greqi nga njė kompani e kėtij vendi dhe Shqipėria ėshtė njė ndėr katėr shtetet qė ka konsumuar kėto mallra me rrezikshmėri tė lartė pėr jetėn. Media greke dhe ajo bullgare kanė bėrė tė ditur dje se pėrbėrės kancerogjene, janė gjetur nė disa produkte ushqimore me baze miellin nė tregun grek ofruar nė tregun bullgar. Media bullgare, ka cituar atė greke e cila thotė se compania “Tasty Foods” ka prodhur brumė tė picave mjaft tė rrezikshėm.

Gazeta greke

Sipas gazetės sė pėrditėshme greke “Kathimerini” ėshtė tėrhequr nga tregu njė produkt ushqimor shumė popullor ndėr moshat e reja “Cheetos pizza” i firmės sė mirėnjohur Tasty Food, nė tė cilėn ėshtė gjetur njė agjent kimik i ndaluar Para red. Agjenti Para red, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr shkaktimin e sėmundjes sė rėndė tė kancerit, ėshtė i ndaluar nė mėnyrė kategorike pėr tu pėrdorur pėr produkte ushqimore. Pėr kėtė janė tėrhequr ushqime nga vende tė ndryshme tė komunitetit europian. Ky element i rrezikshėm ka qenė nė pėrbėrjen e njė lloji “erėze” Pizza Spice (Pica Spajs) i cili ishte importuar nga shoqėria greke nga Hollanda. Pėr kėtė arsye ėshtė bllokuar produkti i mirėnjohur “Cheetos pizza” i firmės Tasty Food. Nga Hollandia janė importuar gjithsej 1,5 tonė Pizza Spices nga tė cilat janė pėrdorur pėr pėrdorimin e “Cheetos pizza” mė tepėr se gjysma e sasisė, pra gati 750 kg. Ky produkt ėshtė shpėrndarė nė Greqi si dhe ėshtė eksportuar nė Shqipėri, Bosnjė e Bullgari.

Pėrbėrėsi

Pėrbėrėsi kancerogjen i ngjyrės i quajtur "Para Red" pėrdoret nė “Cheetos Pizza” dhe ky produkt ėshtė ndaluar nga Bashkimi Evropian. Media thotė se ky lloj prodhimi brumi ėshtė shitur nė Greqi, Bullgari, Shqipėri dhe Bosnja Hercegovinė. Lajmi i sapo dhėnė nga fqinjėt ka sjellė alarmin nė tregun shqiptar pėr sa i takon kontrollit tė mallrave ushqimorė. Po sipas medias helene dhe bullgare artikujt pėrdoren nė shitjet ambulantenė brumėra e nė disa raste picash. Rrezikshmėriua e kėtij ushqimi ėshtė vdekjeprurėse. Katėr vendet ku tregjet kanė ushqime me miell kancerogjen, si dhe mallra tė kompanisė prodhuese tė tyre, nuk dihet se sa kohė ka qė tregtojnė artikujt tė tillė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos