Konkurset: Universiteti i Tiranės

18/06/2005  Programi i degės Gazetari

Pėr vitin akademik 2005-2006

Pėr pėrgatitjen pėr konkurrim, tė gjithė kandidatėve u rekomandohet tė pėrdorin tekstet e mėposhtme:

1. Njohuri pėr shoqėrinė 1

Kapitulli VI, Komunikimi Masiv, f.129-152

2. Njohuri pėr shoqėrinė 1

Kapitulli VII, Metodat e Kėrkimeve Sociologjike, f.153–168

3. Histori e popullit shqiptar 4

Kreu VI, f.100–103 dhe 114–117

Kreu IX, f.135–139

Kreu XIV, f.236–240

4. Manual pėr gazetarėt e Evropės Qendrore dhe Lindore, Shtėpia Botuese “Dituria” bot.i dytė, 1999

5. Letėrsia shqipe e periudhės sė Rilindjes Kombėtare e deri nė fundin e viteve ’30 (Pėr kėtė rekomandohet studimi i veprimtarisė nė fushėn e gazetarisė e tė publicistikės tė shumė figurave tė shquara tė letėrsisė sonė kombėtare si dhe sythet e veēanta, qė i kushtohen shtypit).

6. Po kėshtu, rekomandohen tė gjithė pjesėmarrėsit nė konkurrim qė tė shohin me kujdes shtypin e pėrditshėm apo revistat kryesore nė gjuhėn shqipe, tė ndjekin emisionet radiofonike e ato televizive pėr tė qenė tė orientuar me pėrmbajtjen kryesore tė njė numri gazete me pėrmbajtjen e lėndės qė transmeton nė ditė njė radio apo televizion, me titujt apo reklamat e shumta. Po kėshtu, rekomandohet qė kandidatėt pėr studentė tė njohin emrat mė tė spikatur tė gazetarisė sė sotme shqiptare.

-Pėr degėn gazetari nuk ka program tė pėrgjithshėm. Testi do tė formulohet vetėm mbi bazėn e programit special.

Propozimet pėr gazetarinė:

Konkursi zhvillohet mė: 05.09.2005

Kuota kryesore: 39

Kuotat dytėsore 4

Trojet: 1

Gjithsej 44

Programi i degės Ekonomi

TESTI SPECIAL (MATEMATIKĖ dhe EKONOMI)

Viti Akademmik (2005 - 2006)

A. MATEMATIKA

1. Bashkėsitė.

Probabiliteti

/Kuptimi i bashkėsisė, nėnbashkėsia, prerja dhe bashkimi i bashkėsive. Prodhimi kartezian i bashkėsive. Pėrkėmbimet prej elementėsh nga njė bashkėsi e fundme. Pėrkėmbimet e elementėve tė njė bashkėsie tė fundme. Kombinacionet, veti tė koeficientėve binomialė. Formula e binomit tė Njutonit.

/Mbledhja dhe analiza e tė dhėnave statistikore. Efektivat, denduritė, paraqitjet grafike. Llogaritje mesataresh. Moda dhe mesorja. Karakteristikat e shpėrhapjes.

/Prova, ngjarja, ngjarje tė papajtueshme, probabiliteti i njė ngjarjeje. Probabiliteti i bashkimit dhe prerjes sė ngjarjeve, pavarėsia e ngjarjeve, formula e Bejesit.

Tekste: Matematike 1.1; 2.1; 3.1; 4.1.

2. Ekuacione, sisteme ekuacionesh. Mosbarazimet dhe inekuacionet.

Ekuacioni i fuqisė sė parė me njė ndryshore. Sisteme ekuacionesh tė fuqisė sė parė me dy ndryshore. Ekuacione me njė ndryshore, njėvlefshmėria e ekuacioneve. Ekuacione me ndryshoren nėn shenjėn e rrėnjės (ekuacione irracionalė). Sisteme tė ekuacioneve me dy ndryshore.

/Mosbarazime numerike. Veti tė tyre. Inekuacioni. Shndėrrime tė njėvlefshme tė inekuacioneve. Studimi i shenjės sė binomit tė gradės sė parė, zgjidhja e inekuacioneve tė fuqisė sė parė me njė ndryshore. Sistemet e inekuacioneve tė fuqisė sė parė me njė ndryshore. Inekuacione me njė ndryshore nė formė prodhimi dhe herėsi. Zgjidhja grafike e inekuacioneve dhe sistemeve tė inekuacioneve tė fuqisė sė parė me dy ndryshore. Trinomi i fuqisė sė dytė, ilustrimi grafik. Ekuacioni, formulat e Vjetės. Studimi i shenjės sė trinomit tė fuqisė sė dytė. Inekuacione tė fuqisė sė dytė me njė ndryshore. Inekuacione me ndryshore nė emėrues. Sisteme inekuacionesh me njė ndryshore.

Tekste: Matematika 1.1; 2.1

3.Njohuri pėr funksionet eksponenciale, logaritmik, trigonometrike dhe progresionet.

Funksioni eksponencial, grafiku dhe vetitė e tij. Logaritmi i njė numri. Funksioni logaritmik, grafiku dhe vetitė e tij. Vetitė e logaritmeve. Ekuacione eksponencial dhe logaritmikė. Funksionet trigonometrikė dhe grafikėt e tyre. Formulat kryesore tė trigonometrisė.

Progresioni aritmetik dhe progresioni gjeometrik, formulat pėr kufizėn e pėrgjithshme dhe pėr shumėn e n----- kufizave tė tyre. Shuma e kufizave tė njė progresioni gjeometrik zbritės tė pafundėm.

Tekste: Matematika 2.1; 1.2; 4.1; 3.1

4. Analiza matematike

a) Funksioni real. Bashkėsia e numrave realė. Intervali, segmenti, vlera absolute e njė numri, fqinjėsia e njė pike (zona rrethuese). Funksionet realė tė ndryshores reale. Gjetja e bashkėsisė sė pėrcaktimit tė funksionit, grafiku i funksionit. Funksionet elementare themelore dhe grafikėt e tyre, funksionet elementare. Monotonia, kufizueshmėria dhe ēiftėsia e funksionit. Funksioni i anasjelltė. Ndėrtimi i grafikut tė funksioneve -f, l f l, f(-x), f(x-m), f(x) + b duke u nisur nga grafiku i funksionit f.

b) Limitet. Limiti i njė funksioni nė njė pikė. Limiti i funksionit kur x®„. Asimptota horizontale. Veti tė funksioneve qė kanė limit. Funksionet pambarimisht tė vogla dhe vetitė e tyre. Rregulla tė kalimit nė limit. Funksionet pambarimisht tė mėdha, veprime me funksionet p.m.m. Limitet e njėanshme. Asimptotat vertikale. Trajtat e pacaktuara. Disa limite tė rėndėsishme:

c) Funksionet e vazhdueshme. Vazhdushmėria e funksionit nė njė pikė, dy pėrkufizimet e vazhdueshmėrisė dhe njėvlefshmėria e tyre. Veprimet me funksionet e vazhdueshme. Vazhdueshmėria e funksionit tė pėrbėrė dhe funksionit tė anasjelltė. Vazhdueshmėria e funksioneve elementarė. Veti tė funksioneve tė vazhdueshme nė segment.

d) Derivatet. Pėrkufizimi i derivatit tė funksionit nė njė pikė. Vazhdueshmėria e funksioneve qė kanė derivat. Derivati si shpejtėsi e ndryshimit tė funksionit. Rregullat e derivimit dhe derivatet e disa funksioneve elementare. Derivatet e rendeve tė larta.

e) Zbatime tė derivateve. Tangentja nė njė pikė tė vijės. Teorema e Lagranzhit. Funksionet monotone, teoremat pėr kushtin e mjaftueshėm tė funksioneve monotonė. Ekstremumet e funksionit, kushte tė mjaftueshme pėr ekzistencėn e ekstremumeve. Zbatime. Vlera mė e madhe dhe mė e vogėl e funksionit. Pėrkulshmėria e vijės, pikat e infleksionit. Shqyrtimi i variacionit tė funksionit dhe ndėrtimi i grafikut tė tij.

f) Integrali i pacaktuar. Kuptimi i funksionit primitiv. Tabela e integraleve themelore. Veti tė integralit tė pacaktuar. Metoda e zėvendėsimit dhe integrimit me pjesė. Shembuj integrimi thyesash racionale.

/Integrali i caktuar. Veti tė tij. Formula e Njuton – Laibnicit. Zbatime tė integralit tė caktuar nė njehsimin e sipėrfaqeve tė figurave plane.

Tekste: Matematika 4.1; 3.1

5.Algjebra vektoriale

/Vektorėt. Sistemi i koordinatave nė drejtėz dhe nė plan. Ndarja e vektorit nė njė raport tė dhėnė.

/Drejtėza nė plan. Ekuacioni i drejtėzės nė plan. Ekuacioni i drejtėzės qė kalon nga njė pikė e dhėnė paralele ose pingule me njė drejtėzė tė dhėnė. Ekuacioni i drejtėzės qė kalon nėpėr dy pika tė dhėna. Ekuacioni mė i thjeshtė i drejtėzės, koeficienti kėndor i drejtėzės. Kushti i paralelizmit tė dy drejtėzave. Largėsia e pikės nga drejtėza. Kėndi i dy drejtėzave. Kushti i pingultisė sė dy drejtėzave.

Tekste: Matematika 3.2

B. EKONOMIA

/Objekti i shkencės sė ekonomisė dhe problemi kryesor ekonomik.

/Ekonomia e tregut dhe dallimet e tij nga sistemet e tjera tė ekonomisė. Kufiri i mundėsive tė prodhimit dhe kostoja oportune.

/Mekanizmi i funksionimit tė ekonomisė sė tregut. Shtylla kryesore ku mbėshtetet ai. Fitimi dhe roli i tij nė ekonominė e tregut.

/Kėrkesa, kurba e kėrkesės dhe elasticiteti i kėrkesės.

/Oferta, kurba e ofertės dhe elasticiteti i ofertės sė ekuilibrit.

/Konsumatori, tė ardhurat, buxheti individual (familjar); shpenzimet dhe kursimi.

/Biznesi dhe format e organizimit tė tij.

/Pėrparėsitė e biznesit tė vogėl.

/Kontabiliteti i biznesit.

/Prodhimi, prodhueshmėria dhe kostoja.

/Struktura e tregut.

/Marketingu.

/Si pėrcaktohen pagat.

/Roli ekonomik i shtetit.

/Buxheti.

/Taksat.

/Paraja dhe funksionet e saj.

/Sistemi bankar dhe “krijimi” i parasė.

/Banka qendrore dhe banka tregtare.

/Inflacioni dhe pasojat e tij.

/Matja e veprimtarisė ekonomike.

/Papunėsia.

/Cikli i biznesit.

Politikat stabilizuese. Politika monetare dhe politika fiskale.

/Shkaqet e tregtisė midis vendeve. Pėrfitimet nga tregtia midis vendeve.

/Pengesat ndaj tregtisė ndėrkombėtare.

/Kursi i kėmbimit dhe tregu valutor.

/Bilanci i pagesave.

Literatura: Teksti mėsimor i shkollave tė mesme “Ekonomi e Zbatuar” dhe teksti pėrkatės i ushtrimeve.

PJESA E PĖRGJITHSHME

Testi i pėrgjithshėm pėrbėhet nga programet e lėndėve qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose lėndė fundore) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme si mė poshtė:

1. Njohuri pėr Shoqėrinė viti II

2. Gjeografi viti III

3. Letėrsi Bashkėkohore viti IV

4. Filozofi viti III

5. Informatikė viti IV

Propozimet pėr Fakultetin Ekonomik:

Konkursi zhvillohet mė: 01.09.2005

Kuota kryesore: 820

Kuota Dytėsore: 82

Trojet: 30

Gjithsej: 932

Admin.–Biznes. 360

Kuota kryesore: 360

Kuota dytėsore: 36

Trojet: 10

Ekonomik

Kuota kryesore: 50

Kuota dytėsore: 5

Trojet: 60

Financė

Kuota kryesore: 360

Kuota dytėsore: 36

Trojet: 10

Gjithsej: 460

Informatikė Ekonomike

Kuota kryesore: 50

Kuota dytėsore: 5

Trojet: 5

Korrespondenca: Pa konkurs

Programi i Drejtėsisė

VITI AKADEMIK 2005 – 2006

I. HISTORIA E SHQIPĖRISĖ

O Lindja dhe zhvillimi i shtetit ilir.

o Mbretėria ilire (shek. V-III). Riforcimi i mbretėrisė ilire nė shek.III.

o Lindja dhe zhvillimi i shtetit tė Epirit.

o Mbretėria dardane.

o Luftėrat iliro-romake dhe pasojat e tyre.

o Krijimi i principatave feudale shqiptare tė shek. XII-XIV.

o Organizimi i principatės sė Arbrit dhe despotatit tė Artės.

o Principatat e Topiajve, Balshajve, Muzakajve e Zenebishtėve dhe Shpatajve.

o Qytetet shqiptare tė mesjetės. Struktura shoqėrore dhe drejtimi i tyre.

o Kuvendi i Lezhės i v.1444 dhe vendimet e tij pėr bashkimin e popullit shqiptar.

o Fitoret e Lidhjes Shqiptare tė Lezhės.

o Krijimi i shtetit tė pėrqėndruar shqiptar nėn udhėheqjen e Skėnderbeut.

o Karakteristikat kryesore tė shtetit dhe organizimi politik nėn udhėheqjen e Skėnderbeut.

o Marrėdhėniet ndėrkombėtare tė Skėnderbeut.

o Traktati i Paqes me Venedikun i v.1448. Traktati i Gaetės ndėrmjet Skėnderbeut dhe Alfonsit tė Napolit.

o Rėndėsia dhe rrjedhimet e luftės shqiptaro-osmane.

o Pushtimi i Shqipėrisė nga pushtuesit osmanė. Regjimi i timareve. Krahinat autonome dhe mėkėmbja e qyteteve.

o Kuvendet shqiptare dhe ballkanike pėr organizimin e kryengritjeve tė pėrgjithshme kundėr pushtimit osman.

o Pashallėku i Shkodrės nėn sundimin e Bushatllinjve. Pėrpjekjet pėr autonomi dhe qeverisja e Ibrahim pashės.

o Pashallėku i Janinės nėn sundimin e Ali Pashė Tepelenės. Zgjerimi i Pashallėkut tė Janinės.

o Organizimi i Pashallėkut tė Janinės dhe pėrpjekjet pėr bashkimin e Shqipėrisė.

o Krijimi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe aktet themeluese tė saj.

O Platforma e Lidhjes sė Prizrenit pėr krijimin e shtetit kombėtar.

o Qeveria e Lidhjes sė Prizrenit dhe realizimi i autonomisė gjatė viteve tė saj. Formimi i qeverisė sė pėrkohshme.

o Rėndėsia e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

o Kuvendi i Vlorės dhe shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Rėndėsia e shpalljes sė Pavarėsisė.

o Organizimi i shtetit tė ri shqiptar dhe Qeveria kombėtare e Vlorės.

o Veprimtaria e Qeverisė sė Vlorės pėr bashkimin kombėtar.

o Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr e v.1913 dhe caktimi i kufijve tė Shqipėrisė. Komisioni Ndėrkombėtar i kontrollit (KNK).

o Njohja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

o Shteti shqiptar nėn Pric Vidin dhe Statuti Organik i Shqipėrisė.

o Kongresi i Lushnjės dhe vendimet e miratuara prej tij. Statuti i Lushnjės.

o Organizimi parlamentar i shtetit shqiptar dhe Statuti i zgjeruar i Lushnjės.

o Jeta politike nė Shqipėri nė vitet 1920-1924.

o Revolucioni Demokratik i v.1924. Qeveria e Nolit dhe veprimtaria e saj.

o Shpallja e Republikės sė A.Zogut. Miratimi i statutit themeltar tė Republikės (1925).

o Organizimi politik i Republikės nė vitet 1925-1928.

o Kalimi nga republika nė monarki. Statuti themeltar i monarkisė (1928).

O Plotėsimi i kuadrit ligjor nė mbretėrinė shqiptare tė viteve 1928-1939.

O Organizimi dhe funksionimi i parlamentit nė monarkinė e A.Zogut.

o Konferenca e Pezės (16 shtator 1942) dhe vendimet e saj per organizimin e Luftės Ēlirimtare Antifashiste.

o Mbledhja e Mukjes (1-3 gusht 1943). Vendimet e saj pėr vazhdimin e Luftės Ēlirimtare Antifashiste dhe formėn e regjimit nė Shqipėri.

O Shqipėria nė sistemin socialist totalitar. Zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese dhe shpallja e RPSH (1946).

o Statuti i RPSH (1946).

o Qėndresa e forcave kundėrkomuniste.

o Integrimi i Shqipėrisė nė organizmat e Bllokut Lindor dhe pranimi i saj nė OKB.

o Kushtetuta e vitit 1976.

o Rritja e lėvizjes kundėrkomuniste nė Shqipėri dhe shpallja e pluralizmit politik.

II. HISTORIA E SHTETEVE

ANTIKITETI DHE MESJETA

o Greqia e lashtė. Shteti i Spartės. Sistemi ekonomiko-shoqėror i Spartės. Rendi politik dhe edukimi i spartanėve.

o Krijimi i shtetit tė Athinės. Reformat e Solonit dhe tė Klisthenit. Fitorja e demosit nė luftėn e tij me aristokracinė. Lidhja detare e Delosit.

o Demokracia nė Athinė. Reformat e Perikliut dhe organet e qeverisjes nė demokracinė klasike.

o Tiparet e demokracisė nė Athinėn e lashtė.

o Roma e vjetėr. Krijimi i shtetit tė Romės. Periudha mbretėrore (VIII-V).

o Reforma e Serv Tulit.

o Lufta patrice-plebej. Shkaqet dhe dhe pasojat e saj.

o Republika romake (shek. I-V). Burimet e skllavėrisė nė Romė. Kryengritjet e skllevėrve.

o Lėvizja agrare dhe reformat e vėllezėrve Grakė.

o Periudha e diktaturave nė Romėn e Lashtė. Diktatura e Sulės, triumviratet dhe fundi i periudhės sė Republikės.

o Perandoria Romake. Principati dhe forcimi i pushtetit perandorak nė Dominat.

Kriza e perandorisė Romake dhe reformat e Dioklecianit. Shkaqet e rėnies sė Perandorisė romake.

o Lindja e krishtėrimit dhe pėrhapja e tij nė shekujt II-III.

o Shteti nė Mesjetė. Forcimi i pushtetit qendror dhe formimi i shteteve kombėtare.

o Formimi i shtetit tė Bashkuar francez.

o Formimi i mbretėrisė sė Bashkuar nė Angli.

o Karta e Madhe e Lirive (1215).

o Fuqizimi i rolit tė Kishės nė Mesjetė. Forcimi i pushtetit tė papatit dhe lėvizja pėr reformim.

PERIUDHA MODERNE DHE BASHKĖKOHORE

o Revolucioni anglez i shek. XVII. Shkaqet e Revolucionit (Anglia nė shek.XVI).

o Qeverisja e Stjuartėve dhe Parlamenti i gjatė.

O “Peticioni pėr tė drejtėn” (7 qershor 1628).

o Republika dhe protektorati. Diktatura e Kromvellit.

o Restaurimi i Stjuartėve nė Angli. Ligji “Habeas Corpus Act” (1679).

o Revolucioni i lavdishėm nė Angli dhe vendosja e parlamentarizmit.

o “Billi mbi tė drejtat” (1689) dhe “Akti mbi trashėgiminė e fronit”. (1701).

o Reforma konservatore nė Angli dhe rrjedhimet e saj.

o Shpallja e Pavarėsisė dhe formimi i SHBA-sė.“Deklarata e pavarėsisė” (1776).

o Forcimi i shtetit amerikan dhe Kushtetuta e vitit 1787.

o Ndarja e pushteteve nė Kushtetutėn amerikane tė vitit 1787.

o SHBA nė vitet ’20. Kursi i ri i Ruzveltit. Reformat nė fushėn shoqėrore.

o Lindja dhe zhvillimi i ideve iluministe nė Europė. Iluministėt dhe organizimi i ri i Shtetit.

o Revolucioni francez i shek. XVIII. Shkaqet e Revolucionit. Fillimi i tij.

O “Deklarata e tė drejtave tė njeriut dhe tė qytetarit” (1789).

o Shpallja e Republikės Franceze. Republika zhirondine dhe regjimi i Konventės Kombėtare.

o Diktatura jakobine. Forcimi i qeverisė jakobine dhe rėnia e saj. Shkaqet e rėnies.

O Franca nė periudhėn e Direktoratit. Kushtetuta e vitit 1795.

o Grushti i shtetit i Napoleon Bonapartit (1799). Kushtetuta e vitit 1799.

o Regjimi i konsujve dhe kalimi nė Perandori.

o Politika e Napoleon Bonapartit dhe karakteristikat e regjimit tė tij. Rėnia e Perandorisė napoleniane.

o Restaurimi i Burbonėve nė Francė. Karta e vitit 1814.

o Kufizimet e lirisė sė shtypit dhe tė tė drejtės pėr tė votuar nė periudhėn e sundimit tė Karlit tė X.

o Revolucioni i vitit 1830 dhe vendosja e Monarkisė sė Korrikut.

o Zhvillimet politike nė Francė nė vitin 1848 dhe vendosja e Republikės II.

o Kriza politike e Republikės sė IV-t franceze. Vendosja e Republikės sė V-tė. Kushtetuta e vitit 1958.

o Parimi i sovranitetit tė Popullit, dhe Presidenti i Republikės sipas Kushtetutės sė vitit 1958 nė Francė.

o Karakteristikat e presidencės franceze nga Sharl De Gol tek Fransua Miteran.

O Pėrmbysja e monarkisė dhe vendosja e republikės nė Gjermani nė vitin 1918. Kushtetuta e Vajmarit.

o Rėnia e Republikės sė Vajmarit dhe marrja e pushtetit nga nazistėt.

o Krijimi i Republikės Federale Gjermane dhe Kushtetuta e vitit 1949.

o Tė drejtat themelore tė Njeriut tė sanksionuara nė Kushtetutėn e Republikės Federale Gjermane.

III. NJOHURI PĖR SHOQĖRINĖ

o Jeta politike e shoqėrisė. Demokracia kuptimi i demokracisė. Format dhe realizimi i saj.

o Sistemet zgjedhore.

o Pushteti politik dhe autoriteti.

o Sistemet politike nė shoqėri.

o Karakteristikat e sistemit presidencial nė SHBA.

o Institucionet e monarkise parlamentare angleze.

o Sistemet politike evropiano-kontinentale.

O Sistemet politike totalitare.

o Kushtetuta, ligji themelor i shtetit. Tiparet e saj.

o Parimet kryesore tė qeverisjes qė vendosen nė Kushtetutė.

o Ndarja dhe pavarėsia e pushteteve-parim i rėndėsishėm pėr zhvillimin e demokracisė. Marrėdhėniet midis pushteteve legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqėsor.

o Partitė politike. Kuptimi. Llojet e tyre.

o Organet kryesore politike. Kuvendi, Presidenti i Republikės dhe sistemi gjyqėsor nė RSH.

O Organet e administrates shtetėrore. Kėshilli i Ministrave, mėnyra e formimit, pėrbėrja dhe funksionet e tij; marrėdhėniet e tij me organet e tjera.

O Organet qendrore tė specializuara tė Administratės. Ministrat, kompetencat e tyre.

O Qeverisja vendore. Njėsitė vendore dhe veprimtaria e organeve vendore (Bashkitė dhe Komunat).

o Qarku si njėsi e qeverisjes vendore. Organet drejtuese tė qarkut dhe kompetencat.

O Prefekti dhe kompetencat e tij. Prefektura.

IV. ORGANIZMAT NDĖRKOMBĖTARE

o Kuptimi dhe klasifikimi i organizmave ndėrkombėtare.

o Organizata e Kombeve tė Bashkuara (OKB). Historia e krijimit tė saj.

o Kompetencat dhe mekanizmat e OKB-se.

o Organet e OKB-sė

o Bashkimi Evropian (BE). Zhvillimi historik dhe objektivat e BE-sė.

O Institucionet e Komunitetit evropian dhe funksionimi i tyre.

o Objektivat themelore tė Komunitetit evropian dhe e ardhmja e tij.

o Kėshilli i Evropės (KE). Objektivat dhe organet e tij.

o Shqipėria si anėtare e Kėshillit tė Evropės..

o Tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut. Klasifikimi i tyre.

o Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut.

o Tė drejtat e njeriut nė Shqipėri.

LITERATURA

1. Historia e popullit shqiptar,(pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme), Tiranė, 2003.

2. 2. Historia,(pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.

3. Historia 2,(pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.

4. Historia 3, (pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.

5. Njohuri pėr shoqėrinė, 2, Tiranė, 2003.

* * *

PROGRAMI (PJESA E PERGJITHSHME)

Testi i pėrgjithshėm hartohet nga programet e lėndėve tė pėrcaktuara mė poshtė qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose nė vitin e fundit tė lėndės) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme tė paprofilizuar, me pėrjashtim tė programit tė lėndės “Gjuhė Shqipe”, qė bazohet nė tekstet e shkollės tetėvjeēare. Mė konkretisht:

1.Gjuhė Shqipe (Tekstet mėsimore pėrkatėse prej klasės V deri nė klasėn VIII tė Shkollės 8 vjeēare)

2.Gjeografi (viti III)

3.Letėrsi (viti IV)

4.Filozofi (viti III)

5.Njohuri pėr Ekonominė (viti IV)

Propozimet pėr Drejtėsinė:

Konkursi zhvillohet mė: 07.09.2005

Kuota kryesore: 294

Kuota dyėsore: 30

Trojet: 6

Gjithėsej: 330

Korrespondenca: 200

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos