“Kristal Center”, shumė mė tepėr se njė qendėr tregtareCilat do tė jenė ofertat dhe aktivitetet e qendrės mė moderne tregtare nė kryeqytet nė festat e fundvitit. Flet pėr gazetėn “Albania”, Maks Roncari, drejtori i Pėrgjithshėm i “Kristal Center”.

1- Si e konsideroni ecurinė e qendrės tuaj qė nga krijimi dhe deri tani?

Qendra ėshtė hapur nė momentin e duhur, atėherė kur nisi njė ekspansion natyral i qytetit dhe i kėsaj lagjeje tė madhe nė veēanti. Kjo zonė do tė jetė e banuar e gjitha brenda njė kohe mjaft tė shkurtėr nga njerėz tė njė niveli social ekonomik mbi nivelin mesatar. Pėr kėtė arsye mendoj se jemi stabilizuar kėtu nė momentin e duhur me njė qendėr moderne dhe tė kompletuar me ofertat e duhura.

2- Gjatė tre viteve tė fundit ka pasur njė rritje tė jashtėzakonshme tė numrit tė qendrave tė biznesit nė Shqipėri dhe sidomos nė Tiranė. Po ashtu ėshtė lajmėruar ardhja e kompanive tė tjera nė kėtė treg, si “Praktikeri” gjerman; apo nisja e funksionit tė plotė tė “City-Parkut”. Si e shikoni kėtė dėshirė tė investitorėve tė huaj apo shqiptar pėr tė investuar nė kėtė treg?

Dalėngadalė investitorėt e ndryshėm tė huaj e kanė vėnė re se Shqipėria ofron pėr ta krahė pune tė kualifikuar dhe me ēmime tė leverdishme. Por pavarėsisht leverdisė tė paktė, janė ata investitorė tė huaj qė kanė stabilizuar kėtu bizneset e tyre, duke pėrfituar nga kėto kushte. Tė tillė janė grekėt, por dhe italianėt. Megjithatė, duke zgjidhur krizėn energjetike dhe atė komplekse nė ekonomi, Shqipėria do tė shohė mė pas njė zhvillim mjaft tė madh dhe tė rėndėsishėm nė ēėshtjet qė kanė lidhje me investimet e kėtij lloji.

3- Cilat janė pėrparėsitė tuaja krahasuar me konkurrentėt?

Ėshtė vetė slogani ynė, qė thotė gjithēka: “Jemi shumė mė tepėr sesa njė qendėr tregtare”. Jo vetėm qė kėtu kemi dyqane tė mira dhe tė pėrshtatshme, por qendra jonė ofron dhe mundėsi pa fund dhe aktivitete tė ndryshme, duke filluar qė nga aktivitetet javore pėr fėmijėt, si p.sh. turne kalēetosh, deri tek ekspozitat dhe koncertet e ndryshme. Kėtu kemi hapėsira tė bollshme, tė bukura dhe me gjelbėrim, tė cilat janė pjesė e rėndėsishme e qendrės. Ka gjithashtu edhe bar-kafe tė shpėrndara nė tė gjitha anėt e qendrės tregtare. Kėtu kemi dhe tė vetmin tapet tė lėvizshėm qė fėmijėt e adhurojnė shumė. Po kėshtu edhe drita natyrale infiltron nga hapėsirat dhe korridoret e katit tė parė, duke dhėnė njė ndjesi tė ngrohtė dhe mikpritėse. Gjithashtu edhe dy sallat tona tė kinemave do tė shtojnė plot 500 vende tė tjera pėr tė ndjekur kėtu filmat mė tė mirė shqiptarė dhe tė huaj. Kjo gjė do tė bėjė qė eksperienca nė kėtė qendėr tregtare tė jetė krejt e ndryshme nga qendrat e tjera.

4- Firmat nė “Kristal Center” kanė ofruar produkte dhe shėrbime, kryesisht pėr njė kategori konsumatorėsh, si fėmijėt. Sa e suksesshme ka qenė njė gjė e tillė?

Ashtu siē thuhet qė “fėmijėt janė e ardhmja”, prandaj ne mendojmė se i kemi fituar ata. Pėr ta ne kemi siguruar dhe u ofrojmė tė gjitha llojet e shėrbimeve qė ata dėshirojnė, duke nisur qė nga veshjet, lodrat dhe deri te njė sallė lojėrash e gjitha pėr ta dhe e superkompletuar me gjithēka. Pėr kėtė, tė gjithė fėmijėt qė frekuentojnė kėtė qendėr duken shumė tė gėzuar e tė kėnaqur dhe po ashtu ndjehen edhe prindėrit e tyre.

5- Kriza botėrore do tė prekė pashmangshmėrisht edhe tregun shqiptar. A ndjeni se ka njė ulje tė fuqisė blerėse nga shqiptarėt nė qendrėn tuaj?

Mendoj se rėnia ėshtė relative, sepse ne gjithmonė kemi ofruar shumė zgjedhje dhe mundėsi pėr klientėt tanė nė shkėmbim tė asgjėsė. Tė gjitha spektaklet, koncertet, aktivitetet e ndryshme qė janė zhvilluar kėtu etj., bėjnė qė njerėzit tė vijnė kėtu dhe tė na vizitojnė pa e pasur fare shqetėsimin se u duhet tė shpenzojnė pėr t’u zbavitur.

6- A ka ndikuar kjo nė reduktimin e gamės sė artikujve qė firmat tregtojnė nė mjediset e qendrės tuaj?

Pėrkundrazi, tregtarėt dhe sipėrmarrėsit nė kėtė qendėr natyrshėm janė tė mėsuar dhe fleksibėl. Ata pėrshtaten shumė mirė me kohėrat.

7- Si e shikoni ecurinė e bizneseve qė operojnė te ju nė kėtė periudhė, kur kriza globale po ndihet edhe nė Shqipėri?

Ashtu siē e thashė edhe mė sipėr, na duhet tė kemi pjekurinė dhe pėrvojėn e mjaftueshme pėr tė ndryshuar dhe pėr t’u pėrshtatur sė bashku me kohėrat. Deri tani ia kemi dalė mbanė.

8- Tashmė jemi nė prag tė festave. Ēfarė surprizash ka pėrgatitur “Kristal Center” pėr konsumatorėt shqiptarė. Cili ėshtė mesazhi qė keni ju pėr ta nė kėtė periudhė?

Surpriza mė e bukur pėr klientėt tanė do tė jetė slogani ynė “Do tė japim gjithmonė mė shumė aktivitete, ambiente dhe eksperienca”. Mesazhi ynė pėr ta ėshtė i qartė: “Tė vijnė tė na vizitojnė sepse ne jemi shumė mė tepėr sesa njė qendėr tregtare”.

9- Po gjatė vitit 2009?

Viti 2009 do tė sjellė nė kėtė qendėr tregtare dyqane tė reja tė konsumit tė pėrditshėm, filma tė rinj tė Hollivudit, modat mė tė fundit dhe aktivitete tė reja pėr familjet, gjithmonė e mė zbavitėse. Kėshtu, klientėve dhe familjeve u duhet vetėm qė tė vijnė kėtu pėr tė zbuluar dhe pėr tė parė, si dhe pėr tė qenė pjesė e tė gjithė kėsaj.
Qendra Tregtare “Kristal”, ajo qė plotėson tė gjitha kėrkesat e konsumatorėve

“Kristal Center”, ajo qė sot mund tė quhet vėrtet si njė mrekulli nė morinė e qendrave tė biznesit nė kryeqytet, ka nisur qė tė funksionojė si e tillė qė prej 24 prillit 2008. E pozicionuar nė njė nga zonat mė tė populluara dhe mė tė frekuentuara tė Tiranės, “Kristal Center” regjistroi qė nė ditėn e saj tė parė njė numėr rekord vizitorėsh. E konceptuar si njė qendėr tregtare ndryshe nga tė tjerat, ajo u ideua dhe ndėrtua qė nė fillim pėr tė plotėsuar jo vetėm kėrkesat dhe nevojat e konsumatorėve pėr mallra cilėsore dhe ēmime tė leverdishme, por edhe si njė qendėr e mirėfilltė aktivitetesh dhe zbavitjesh pėr tė gjitha moshat dhe familjet. E mbushur plot e pėrplot me dyqane, bare dhe me njė mori aktivitetesh pėrgjatė gjithė hapėsirės sė saj, “Kristal Center” ofron mė shumė se njė mundėsi blerjeje pėr banorėt e Tiranės. E shtrirė nė njė sipėrfaqe prej 10 500 m2, me njė hapėsirė komerciale tė konceptuar nė tri kate, me mbi 60 dyqane, ajo plotėson kushtet e ēdo qytetari. Njė vizitė nė kėtė qendėr do tė thotė diēka mė shumė, aty do tė gjeni hapėsira ēlodhėse dhe tė gjelbėruara, si dhe 400 vende parkimi tė brendshme dhe tė jashtme. Brenda saj reklamojnė mallrat e tyre markat mė tė njohura dhe mė cilėsoret nė tė gjithė Europėn. Njė emėr i besueshėm tashmė pėr shqiptarėt ėshtė supermarketi “Conad”, qė ofron blerje tė sigurta dhe pėrfitime tė garantuara nė hapėsirat e kėsaj qendre. “Kristal Center”, njė qytet brenda qytetit, ju jep mundėsinė tė provoni klasin dhe elegancėn e kėrkuar me anė tė markave tė njohura tė veshjeve siē janė “Eurosonic” dhe “Upim”, tė cilat hapen pėr herė tė parė nė Shqipėri. Risinė kjo qendėr e sjell nė fushėn e kinemasė, ku brenda saj janė ngritur 2 salla kinemaje me njė kapacitet prej 500 vendesh. “Kristal Center” ka menduar pėr gjithēka, brenda saj mund tė gjeni bare, restorante dhe qendra pėr argėtimin e fėmijėve. Arkitektura e saj e veēantė dhe bashkėkohore ju jep ndjesinė sikur ndodheni nė qiell tė hapur, tė mbuluar vetėm me xhama. Pranė saj mund tė plotėsoni nė ēdo kohė kėrkesat tuaja financiare pėrmes shėrbimeve bankare, si dhe do tė shijoni momente plot relaks dhe emocion nė ēdo hapėsirė tė saj. Njė vizitė nė Qendrėn Tregtare Kristal do tė thotė shumė mė tepėr se kaq, pasi brenda saj ju siguroni pėrfitimin maksimal dhe relaksin e munguar. Jo vetėm njė qendėr tregtare pėr komunitetin rreth saj, por edhe njė kompleks modern banimi me hapėsira pa fund ēlodhjeje dhe gjelbėrimi pėrreth saj, nė mes tė njė prej zonave mė tė populluara tė kryeqytetit.
6 Dhjetor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos