Ligji pėr gjendjen civile, para pasaportave biometrike

Ligji i ri pėr administratėn civile i paraprin fillimit tė pajisjes sė qytetarėve shqiptarė me letėrnjoftimet dhe pasaportat biometrike. Duke vlerėsuar ndryshimet e mėdha qė ka pėsuar regjistri themeltar i shtetit nėpėrmjet funksionimit nė formėn dixhitale, Kryeministri Berisha theksoi dje se pėrdorimi i teknologjisė sė re dhe perspektiva dixhitale e kėtij shėrbimi ka bėrė tė domosdoshėm njė ligj tė ri. Pasi e vlerėsoi tė rėndėsishėm ligjin e administratės civile, Kryeministri u shpreh se ky ligj i paraprin fillimit tė pajisjes sė qytetarėve shqiptarė me letėrnjoftimet dhe pasaportat biometrike. “Njė ligj i dytė shumė i rėndėsishėm pėr vendin ėshtė ligji pėr gjendjen civile. Siē e dini, kjo zyrė themelore e shtetit, ky regjistėr themeltar i shtetit, gjatė kėtij viti ka pėsuar ndryshimin mė tė madh, janė bėrė tėrėsisht dixhitale”, - tha z. Berisha. “Pra, - shtoi ai, - teknologjia e re dhe perspektiva dixhitale e kėtij shėrbimi ka bėrė tė domosdoshėm njė ligj tė ri, i cili ėshtė fryt i njė bashkėpunimi tė ngushtė tė specialistėve tanė tė Ministrisė sė Brendshme me ekspertėt mė tė mirė tė kontraktuar nga OSBE-ja dhe ky ligj i paraprin fillimit tė pajisjes sė qytetarėve shqiptarė me letėrnjoftimet dhe pasaportat biometrike, ndaj dhe do ta vlerėsoja shumė tė rėndėsishėm. Pra, motoja qė tė shkojmė drejt zgjedhjeve me reforma, ėshtė njė realitet”, - deklaroi Kryeministri.
 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos