Dėshmia e penalitetit, tani mund tė merret edhe te Posta Shqiptare

Kategoritė qė pėrfitojnė nga marrėveshja midis Postės dhe Drejtorisė sė Burgjeve. Botohet i plotė udhėzimi pėr aplikimin e marrjes sė certifikatės sė gjendjes gjyqėsore Jonida Tashi Dėshmia e penalitetit, ose certifikata e gjendjes gjyqėsore, tashmė mund tė tėrhiqet edhe nė sportelet e Postės Shqiptare. Sė fundi Posta Shqiptare ka lidhur njė marrėveshje me Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Burgjeve nė lidhje me shpėrndarjen e certifikatės sė gjendjes gjyqėsore nė sportelet e Postės Shqiptare. Kjo marrėveshje u vjen nė ndihmė tė gjithė qytetarėve shqiptarė dhe rrjedhimisht klientėve tė Postės Shqiptare. Me anė tė kėsaj marrėveshjeje, ēdo qytetar qė dėshiron tė marrė njė certifikatė tė gjendjes gjyqėsore (dėshmi penaliteti) mjafton t’i drejtohet sportelit tė Postes Shqiptare ku do tė plotėsojė njė formular dhe nė njė stad tė dytė do tė mund tė tėrheqė dėshminė e tij tė penalitetit nė sportel ose mund t’i dėrgohet nė shtėpi. Sipas Postės Shqiptare, ky shėrbim i ri i Postės ėshtė shumė i vlefshėm pėr tė gjithė qytetarėt, pasi asnjė nuk ka pse tė presė nė radhė tė gjata apo tė harxhojė kohė dhe para pėr njė certifikatė tė gjendjes gjyqėsore nė njė kohė kur Posta mund ta dorėzojė qytetarit nė shtėpi. Marrėveshja Sipas marrėveshjes sė bashkėpunimit midis Postės Shqiptare sh.a dhe Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Burgjeve, prej datės 18 shkurt tė kėtij viti shėrbimi i marrjes dhe dorėzimit tė certifikatės sė gjendjes gjyqėsore (dėshmive tė penalitetit) realizohet tėrėsisht dhe vetėm nėpėrmjet Postės Shqiptare sh.a. Posta ka bėrė tė ditur se pėr realizimin e kėtij shėrbimi janė dėrguar, pėrveē marrėveshjes sė bashkėpunimit, dhe udhėzimet pėrkatėse pėr kryerjen e shėrbimit. Ndėrkohė, Posta, pėr tė rritur cilėsinė e shėrbimit, si dhe pėr t’iu pėrgjigjur sa mė mirė dhe nė kohė klientėve, ka bėrė publike disa sqarime, qė do t’u vijnė nė ndihmė pėr qartėsimin e mėnyrės sė kryerjes sė shėrbimit dhe pėrcjelljen e informacionit te klientėt. Box Kategoritė pėrfituese Nėpėrmjet Postės Shqiptare do tė merren certifikatat e gjendjes gjyqėsore vetėm pėr kategoritė e mėposhtme: Vėrtetim pėr dėnim (jo politik) Vėrtetim pėr ambasadė Vėrtetim pėr jashtė shtetit Udhėzimet pėr kryerjen e shėrbimit Ēdo aplikim detyrimisht duhet tė shoqėrohet, pėrveē certifikatės apo letėrnjoftimit personal, edhe me formularin pėrkatės, i cili duhet tė plotėsohet sipas ēdo rubrike dhe me germa kapitale Plotėsimi i plotė, i saktė dhe i qartė i formularit ėshtė kusht i domosdoshėm pėr marrjen e dėshmisė sė gjendjes gjyqėsore Nė rubrikėn Institucioni, pėr tė cilin kėrkohet certifikatė e gjendjes gjyqėsore, pėr tė tria rastet do tė shėnohet emri i institucionit, pėr shembull: Nė rast se klienti kėrkon vėrtetim pėr dėnim, nė kėtė rubrikė do tė shėnohet institucioni ku do ta dėrgojė apo pėrdorė kėtė vėrtetim si (Gjykatė, Prokurori, Presidencė etj.), ose pėr ambasadat e kujt shteti. Po kėshtu dhe pėr rastin e jashtė shtetit, emrin e shtetit Pėr tė gjitha rastet e tjera tė kėrkuara nga klientėt pėr tė paraqitur vėrtetimin gjyqėsor nė njė institucion pėr t’u punėsuar, qoftė publik ose privat, apo pėr tė nxjerrė licenca etj., nė bazė tė Ligjit Nr. 9614 dt. 21.09.2006, ēdo person do tė plotėsojė njė ”formular tė vetėdeklarimit” i miratuar nga Ministria e Drejtėsisė dhe nga Kėshilli i Ministrave, me tė cilin duhet tė jenė tė pajisur tė gjitha institucionet publike apo private, shqiptarė ose tė huaj Pėrveē tre kategorive tė pėrmendura, tė gjitha rastet e tjera qė mund tė paraqiten nė sportelet e zyrave postare, qytetarėt do tė drejtohen nė institucionin nė tė cilin duhet tė paraqesin vėrtetimin e gjendjes gjyqėsore (dėshminė e penalitetit), pėr tė plotėsuar formularin e vetėdeklarimit. Mė pas ky institucion i drejtohet Zyrės sė Gjendjes Gjyqėsore pėr tė vėrtetuar deklarimin e personit Nė rast se do tė paraqiten persona tė huaj, jo shtetas shqiptarė, me banim nė Shqipėri, por me certifikatė apo fotokopje pasaporte tė huaj, kėrkesat pėr tė marrė vėrtetim tė gjendjes gjyqėsore nėpėrmjet Postės Shqiptare do tė pranohen, por do tė cilėsohet nga ata institucioni ku do ta pėrdorė kėtė vėrtetim gjyqėsor dhe certifikata do tė jetė origjinale (jo fotokopje), kjo vetėm pėr tė shtetasit e huaj Pėr shtetasit shqiptarė lejohet edhe fotokopja e certifikatės Nė rastet kur klientėt kėrkojnė dėshmi tė gjendjes gjyqėsore me dy mbiemra (para dhe pasmartesorė), duhet detyrimisht qė tė dy mbiemrat tė jenė tė shėnuar nė certifikatė dhe nė formularin e aplikimit Gjithashtu, pėr ēdo aplikim pėr vėrtetim gjyqėsor adresa e marrėsit do tė jetė Zyra e Gjendjes Gjyqėsore Tiranė 27 Shkurt 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos