Ministria e Drejtėsisė shpall kandidatėt fitues pėr pėrkthyes

Emrat e fituesve sipas gjuhės qė kanė marrė pėrsipėr tė pėrkthejnė. Lista ka marrė formėn zyrtare dhe do t’i dėrgohet institucioneve shtetėrore

Laureta Rryēi

Ministra e Drejtėsisė bėn publike kandidatėt fitues pėr pėrkthyes nė 25 gjuhė tė huaja. Burime zyrtare pranė kėtij dikasteri pohuan dje pėr gazetėn “Albania” se tashmė lista ka marrė formėn zyrtare dhe do t’u dėrgohet tė gjitha institucioneve shtetėrore. Vetėm pak kohė mė parė Ministria e Drejtėsisė bėri njė njoftim zyrtar duke kėrkuar tė kontraktojė pėrkthyes nė profesion tė lirė pėr shėrbimin e pėrkthimit zyrtar nė vend pėr 25 gjuhė tė huaja. Specialistėt hapėn konkursin pėr tė gjithė ata qė donin tė njiheshin zyrtarisht si pėrkthyes pėr tė pėrfituar mė pas punė jo vetėm nė gjykata, por edhe nė institucione tė tjera shtetėrore.
Kriteret
Burime pranė kėsaj Ministrie shpjeguan se kandidatėve qė u pėrzgjodhėn fillimisht u ėshtė dashur tė plotėsojnė njė sėrė kriteresh. Mė pas ata i janė nėnshtruar procedurės sė konkurrimit. Kandidatėt duhet tė ishin shtetas shqiptarė, tė kishin zotėsi tė plotė pėr tė vepruar, tė kishin mbaruar arsimin e lartė, tė kishin eksperiencė pune prej jo mė pak se tre vjet nė pėrkthim ose nė mėsimdhėnien e gjuhės. Tė mos kishin qenė dėnuar apo tė mos ishin nė ndjekje penale dhe, sė fundi, tė zotėronin shumė mirė programet bazė tė kompjuterit. Ndėrsa kriteret e veēanta qė u kanė dhėnė pėrparėsi kandidatėve pėr tė qenė fitues ishin vėnė kushte si njohja shumė e mirė e gjuhės qė kėrkon tė pėrkthejė. Kryesisht personat duhet tė kishin ndjekur studimet universitare pėr gjuhėn pėrkatėse ose pėr drejtėsi nė njė nga universitetet, gjuha e tė cilit ėshtė ajo pėr tė cilėn kanė aplikuar. Personat qė kanė ndjekur studime tė thelluara tė fushės nė fjalė; personat qė e kanė gjuhė amtare gjuhėn nė tė cilėn kėrkojnė tė pėrkthejnė; tė diplomuarit apo tė specializuarit jashtė vendit; personat qė kanė dhėnė provimin pėrkatės tė gjuhės nė tė cilėn kėrkojnė tė pėrkthejnė brenda apo jashtė vendit me rezultate tė larta.
Konkursi
Ministria e Drejtėsisė ka shpallur zyrtarisht konkursin pėr pėrkthyes pėr 25 gjuhė tė huaja. Ky konkurs bėhet ēdo vit nga Ministria dhe fituesit cilėsohen si pėrkthyes zyrtarė qė thirren nga institucione shtetėrore nė tė gjithė vendin. Lista u dėrgohet jo vetėm nė prokurorive dhe gjykatave tė vendit, por edhe nė ministritė apo dikasteret e tjera qė kanė nevojė pėr njė shėrbim tė tillė si pėrkthimi.

Kandidatėt e miratuar pėr pėrkthyes tė jashtėm tė Ministrisė sė Drejtėsisė, tė pėrzgjedhur pėr gjuhėt pėrkatėse nė bazė tė konkurrimit dhe vlerėsimit tė tė dhėnave profesionale.


Gjuha angleze

1. RAJMONDA KECIRA
2. VIOLETA SHABA
3. IRIS KLOSI
4. ERIDA PRIFTI
5. ARTUR JAUPAJ
6. KOĒO BENDO
7. DIANA DERVISHAJ
8. ADELINA ALBRAHIMI
9. DANIELA HASA
10. ESMERALDA SUBASHI
11. KASTRIOT ZIFLA
12. ETLEVA BABAMETO
13. MIRA ZGJANI
14. ALKETA DUMANI
15. ARTUR HADAJ
16. EDMOND CANE
17. GENTIANA KACA
18. ILIR MARLEKA
19. HORTENC BALLA
20. REIDONA HAXHIU
21. ELTON XHEMBULLA
22. SILVANA DERVISHI
23. MIRELA PRIFTI
24. BESA GJYLI
25. ODETA KERXHALIU
26. ELIONA HAXHIAJ
27. JULIAN HASA
28. SPIRO GJIKA
29. GENTIANA HYSAJ
30. ERMAL CELI

GJERMANE
1. BRIKENA KADZADEJ
2. SIMO VOGLI
3. ERTA SPAHO
4. ERGYS PRIFTI
5. SONILA SADIKAJ
6. GRETA JANAQI
7. NEVIANA DOSTI

TURKE
1. NAZMI DAKA
2. MANJOLA SOPOTI
3. ADRIANA ZELA (TOPAL)

ITALIANE
1. MIRELA PAPA
2. ELIANA LACEJ
3. ALKETA YLLI
4. RENATA KRISTO
5. ARBEN SKENDAJ
6. ERION KABAJ
7. IRENA LAMA
8. LURA KRAJA
9. ALBAN DAUTI
10. ANILA ISMAILAJ
11. ANILA BERBERI
12. ALBANA PANGO
13. MARILDA GJENCAJ
14. ENKELA DALIPI
15. ALMA SINANAJ
16. ENID ZOTO
17. ALBA ĒELA
18. ARTA QENDRO

FRĖNGE
1. SVETLANDA ROKO
2. SAVERINA PASHO
3. MIRELA FURXHI (KUMBARO)
4. AGRON AGALLIU
5. LORENA DEDJA
6. DHURATA HOXHA
7. VIOLETA KRAJA
8. JETNOR ISUFAJ
9. MARIGLETA HYSO
10. RUDINA PODGORICA
11. LINDITA TRASHANI

RUSE
1. ALMA PINARI
2. AVNI XHELILI

MAQEDONASE

1. VALENTINA NESTOR
2. ZHULJETA NEZIRAJ

GREKE
1. BRISEIDA NINA
2. ARISTOTEL SPIRO
3. MARJANA BONJAKU
4. LASKO NASTI

BULLGARE
1. JANKA SELIMI
2. GENTIAN KOCI

ĒEKE
1. HILMI BIMBASHI

HOLANDEZE
1. IRENA RAMA

HUNGAREZE
1. ENDRIT KROMIDHA

SERBO-KROATE
1. ISMET TOPI
2. HARE BILALI
3. HAJREDIN QYSHKA

RUMUNE
1. SUELA RIRA
2. BRUNILDA DURAJ

SPANJOLLE
1. SERXHO RAMA
2. ANASTASI PRODANI
3. ADMIRA NUSHI

ARABE
1. GENTIAN FEJZULLAI

DANEZE
1. MIRELA PENGILI

POLAKE
1. IRINI VASI

PORTUGEZE
1. ILIRJANA AGALLIU
Gjuhėt e huaja pėr tė cilat kėrkohet pėrkthyes
Angleze
Greke
Holandeze
Arabe
Bullgare
Rome
Italiane
Spanjolle
Norvegjeze
Turke
Maqedonase
Portugeze
Franceze
Ruse
Finlandeze
Rumune
Ēeke
Hungareze
Gjermane
Polake
Suedeze
Serbo-Kroate
Sllovene
Kineze
Flamanēe


Kriteret qė duhet tė plotėsonin aplikuesit

Kritere tė pėrgjithshme
Tė jetė shtetas shqiptar
Tė ketė zotėsi tė plotė pėr tė vepruar
Tė ketė mbaruar arsimin e lartė
Tė ketė eksperiencė pune prej jo mė pak se tre vjet nė pėrkthim ose nė mėsimdhėnien e gjuhės
Tė mos ketė qenė dėnuar apo tė mos jetė nė ndjekje penale
Tė zotėrojė shumė mirė programet bazė tė kompjuterit

Kritere tė veēanta

Tė njohė shumė mirė gjuhėn nė tė cilėn kėrkon tė pėrkthejė
Kanė pėrparėsi: personat qė kanė ndjekur studimet universitare pėr gjuhėn pėrkatėse ose pėr drejtėsi nė njė nga universitetet, gjuha e tė cilit ėshtė ajo pėr tė cilėn aplikon; personat qė kanė ndjekur studime tė thelluara tė fushės nė fjalė; personat qė e kanė gjuhė amtare gjuhėn nė tė cilėn kėrkojnė tė pėrkthejnė tė diplomuarit apo tė specializuarit jashtė vendit personat qė kanė dhėnė provimin pėrkatės tė gjuhės nė tė cilėn kėrkojnė tė pėrkthejnė brenda apo jashtė vendit me rezultate tė larta.
26 Dhjetor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos