Konflikti Izrael-Palestinė, vazhdojnė pėrpjekjet diplomatike

Tel-Aviv-Presioni ndėrkombėtar mbi Izraelin dhe Hamasin pėr arritjen e njė marrėveshjeje armėpushimi po shtohet, ndėrsa ofensiva izraelite nė Gazė ka hyrė nė ditėn e trembėdhjetė.

Njė zyrtar i lartė izraelit shkon tė enjten nė Kajro pėr t'u njohur me hollėsitė e propozimit tė Francės dhe Egjiptit pėr arritjen e njė armėpushimi. Ambasadori egjiptian nė Kombet e Bashkuara, Maxhid Abdel Aziz tha se delegacione nė nivel teknikėsh nga Izraeli dhe Hamasi mund tė mbėrrijnė tė enjten nė Kajro, jo domosdoshmėrisht pėr bisedime direkte mes tyre. Ai tha se vendet arabe nuk mund tė prisnin derisa Kėshilli i Sigurimit tė miratonte ndonjė rezolutė, sepse situata nė Rripin e Gazės ishte shumė urgjente, citon BBC.

Ndėrkohė, pėrpjekjet e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork pėr miratimin e njė rezolute pėr situatėn nė Rripin e Gazės mbeten tė bllokuara.

Ministrat e jashtėm tė tre anėtarėve tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit, Shteteve tė Bashkuara, Britanisė dhe Francės, po qėndrojnė nė Nju Jork pėr tė ndihmuar pėrpjekjet pėr arritjen e njė marrėveshjeje.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos