Aloe Vera, bima qė ul kolesterolin, forcon zemrėn dhe shqisat

Autori i Lajmit: red.
Nėse aloe pėrzjehet me ilaēet e tjera, ajo mėnjanon efektet anėsore tė tyre. Gjithashtu, ajo pėrdoret pėr shėrimin e kapakėve tė enjtur tė syve, sėmundjeve tė mėlēisė, hepatitit akut dhe sėmundjeve digjestive. Druri i Aloes ėshtė i dobishėm kundėr kollės dhe tė vjellave si dhe forcon zemrėn dhe shqisat. Aloe Vera pėrmban mbi 20 lloje mineralesh, qė janė tė domosdoshme pėr organizmin e njeriut, si p.sh. kalcium, fosfor, kalium, hekur, natrium, klor, mangan, magnezium etj. Gjithashtu, ajo pėrmban barbaloine, antranol, antracen, acid cimetik, acid aloik, vaj eterik, rezistanol, vitamina tė shumėllojshme etj.
Aloe Vera ndihmon tretjen, qarkullimin e gjakut, funksionimin e veshkave, tė mėlēisė, fshikėzės sė tėmthit, lehtėson dhimbjet reumatizmale, ul nivelin e kolesterinės dhe tė triglicerideve si dhe nivelin e sheqerit nė gjak tek diabetikėt, forcon sistemin imunitar dhe ka efekt antikancerogjen. Historia e Aloe Verės ėshtė shumė interesante. Si bimė shėruese, pėr herė tė parė aloe pėrmendet nė periudhėn sumerike, nė pllakat prej argjile. Tek njė mumje egjyptiane ėshtė gjetur nė vitin 1550, njė papyrus, i cili pėrmendte vetitė shėruese tė aloes. Tek grekėt e vjetėr, Aloe ka simbolizuar bukurinė, durimin, lumturinė dhe shėndetin. Hipokrati (i cilėsuar si babai i mjekėsisė) e cilėson Aloe Vera-n, nė njė tekst tė tij si: stimulues pėr rritjen e flokėve, shėrues tė tumorrit, shėrues nė problemet e stomakut. Kinezėt e pėrdornin Aloen pėr shėrimin e sėmundjeve tė lėkurės dhe djegieve. Nė Japoni, Aloe ėshtė bima mbretėrore dhe pėrdoret pėr shėrim nė tė gjitha sėmundjet. Gjithashtu, kjo bimė ėshtė pėrdorur edhe nga mjekėt e ushtrive romake, pėr mjekimet e luftėtarėve.
Diabetikėt, tė rrezikuar edhe nga sėmundja e veshkave
Problemi mė i shpeshtė tek personat qė vuajnė nga diabeti ėshtė ajo qė quhet nefropatia diabetike. Nefropatia diabetike ėshtė njė ndėrlikim tepėr serioz i diabetit tė sheqerit, qė ka nė bazė tė tij dėmtimet specifike tė arterieve tė vogla tė lėmshit klomerular tė neuroneve, tė cilat janė njėsia bazė strukturore dhe morfologjike e veshkave. Nga nefropatia diabetike sėmuren si diabetikėt me diabet tip njė dhe ata me diabet tė tipit dy. Nefropatia diabetike te diabetikėt me tip njė shfaqet tė paktėn 5 ose mė shumė vitesh pas fillimit dhe diagnostifikimit tė diabetit tė sheqerit. Ndėrsa te diabetikėt me tip 2, ky ndėrlikim mund tė zbulohet nė tė njėjtėn kohė kur diagnostifikohet dhe diabeti i sheqerit.
Vera e kuqe, aleate kundėr helmimeve ushqimore
Vera e kuqe ėshtė aleate kundėr helmimeve, qė shkaktohen si nga bimėt ashtu dhe nga mishrat. Tė paktėn ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer pranė universitetit tė "Missouri-Columbia". "Studimi ynė ėshtė paksa i ndryshėm nga tė tjerė qė janė kryer deri mė sot, qė kanė treguar se nėse konsumon sasi tė moderuara tė verės sė kuqe dhe gjithmonė gjatė vakteve ka veti mbrojtėse mbi sistemin kardiovaskular. Duke u nisur nga ky tip studimi, kemi pyetur veten, nėse vera e kuqe i bėn mirė zemrės, ēfarė efektesh mund tė ketė mbi sistemin gastro-intestinal?", ka deklaruar njė nga autorėt e studimit. Studiuesit kanė matur nė kėtė mėnyrė se si varion pėrqendrimi i baktereve si: Escheria coli, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes, Helicobacter pylori, nėse shoqėrohen vakte me verė. Kanė zbuluar se pėrqendrimi i kėtyre baktereve, disa prej tė cilėve pėrgjegjės tė infeksioneve tė rėnda ushqimore, ėshtė i pakėt nė sistemin gastro-intestinal tė atyre qė kanė pirė verė. Sipas shkencėtarėve, pėrdorimi i verės ul pH gastrik dhe liron, pas procesit tė metabolizmit, njė polifenol qė ndodhet te rrushi, qė ka veti antioksidante dhe antibakteriale. Kombinimi i kėtyre dy elementėve do ta bėnte mė tė vėshtirė mbijetesėn e baktereve nė traktin gastro-intestinal dhe ka veti mbrojtėse mbi organizmin.
Arrat dhe bajamet pakėsojnė rrezikun e diabetit 2
Diabeti 1 tipit 2 mund tė bėhet shkak pėr sėmundjet tė veshkave, zemrės dhe verbim. Por nė njė studim tė kohėve tė fundit thuhet se gratė qė hanė ēdo ditė 30 gramė arra kanė 30 pėr qind mė pak gjasa pėr tu prek nga diabeti. Ndėrsa tek gratė qė konsumojnė ēdo ditė njė lugė vaj kikiriku rreziku ulet me 20 pėr qind. Pėrveē yndyrės sė mirė, arrat pėrmbajnė edhe vitamina tė shumta, minerale dhe fibra. Shkencėtarėt ranė universitetit tė Harvard nė Boston pėrfshinė nė studim rreth 83 mijė gra tė moshave nga 34 deri nė 59 vjeē. Pasi kanė analizuar tė gjitha tė dhėnat, ata vunė re se arrat dhe vaji i kikirikut ulin rriskun e prekjes nga diabeti i trupit 2. Nga ky studim thuhet gjithashtu se arrat, bajamet dhe lajthitė nuk luajnė asnjė rol nė rritjen e peshės trupore, siē mendohej deri mė sot.
Peshku parandalon hemorragjinė cerebrale
Nė njė studim tė botuar nė njė revistė tė shoqatės amerikane pėr shėndetėsinė thuhet se ngrėnia e peshkut tė paktėn 2 herė nė javė ul riskun nga prekja e hemorragjisė cerebrale nė tru. Studimi tė cilit iu nėnshtruan 99 meshkuj tė cilėt mė parė konsumonin vetėm mish nė dietėn e tyre dhe qė ishin shtruar nė spital si pasojė e shfaqjeve tė simptomave qė ēojnė nė kėtė sėmundje, arriti nė pėrfundimin se mishi i peshkut ndihmon nė parandalimin e sėmundjeve tė hemorragjisė cerebrale falė acidit yndyror qė ai pėrmban dhe qė ndihmon nė qarkullimin e gjakut. Gjatė kėtij studimi shkencėtarėt nuk u bazuan nė ndonjė lloj tė veēantė peshku, gjė qė tregon se nuk ka rėndėsi lloji apo madhėsia, rėndėsi ka pėrdorimi i tij mė shpesh nga tė gjithė njerėzit.
Stop rinitit alergjik me "super vitaminėn C"
Nė stinėn e verės, konjuktivitetet, bllokimi i hundėve, dhimbja e kokės, kolla gjatė natės, janė shqetėsimet kryesore te personat e predispozuar pėr tė pasur probleme me alergjitė. Nė stinėn e nxehtė kjo patologji prek gati 15% deri 20% tė popullsisė. Bėhet fjalė pėr njė sėmundjeje inflamatore kronike e mukozės sė hundės, qė nė fazėn akute mund tė kurohet fare mirė me medikamente antihistaminike. Por jo tė gjithė dinė se pėr tė qetėsuar simptomat mund tė pėrdoret njė substancė antioksidante e zakonshme: Vitamina C. Nė fakt, kjo substancė ka veti natyrale antihistaminike, tė cilat janė evidentuar dhe mė parė nga njė sėrė studimesh tė ndryshme. Kėshtu ėshtė parė se vitamina C mund tė veprojė nė qetėsimin e procesit tė inflamacionit, qė rrjedh nga reaksioni alergjik. Ekspertėt kėmbėngulin se pėr t u mbrojtur nga riniti alergjik, mjafton tė konsumohet rregullisht rreth 90 miligramė vitaminė C nė ditė (75 pėr gratė), qė mund tė gjendet fare lehtė te frutat e freskėta dhe perimet me gjethe tė gjelbra. Por jo gjithmonė dieta mund tė garantojė marrjen e sasisė sė nevojshme tė kėtij oksidanti. Pėr kėtė arsye, sė shpejti do tė hidhet nė treg njė produkt i ri, "ESTER C", qė do tė garantojė "ushqyerjen" nė masė tė organizmit me vitaminė C, duke qenė mjaft e tolerueshme pėr stomakun dhe dhėmbėt.

Ky lajm ėshtė publikuar: 10/01/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos