“Ligji pėr "planifikimin e territorit", i plotėsuar juridikisht”

Autori i Lajmit: red.
Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi analizoi ligjin pėr "planifikimin e territorit", qė sipas tij ėshtė plotėsuar tėrėsisht nga ana juridike dhe mangėsia e tij e vetme ėshtė se nuk mund tė ndikojnė nė pėrgjeshmėrinė njerėzore. Gjithashtu ai shtoi pėr ekspertėt e ndryshėm tė pranishėm nė forumin pėr diskutimin e ligjit tė ri tė zhvillimit tė territorit se zbatimi dhe funksionimi i kėtij ligji mund tė bėhet me anė tė bashkėpunimit me institucionet dhe sidomos me pushtetin vendor apo bashkinė.
Projekti
“Kėshilli i Ministrave miratoi projektligjin pėr “Administratėn Detare” tė Republikės sė Shqipėrisė, njė akt i cili shėnon reformimin e sektorit tė transportit detar dhe krijimin e tėrėsisė sė strukturave detare si dhe shėnon pėrmbushjen e njė reforme tė kėrkuar nga BE nė fushėn e detarisė. Ky projektligj mbėshtetet nė standardet e kėrkuara pėr integrimin e vendit tonė nė komunitetin ndėrkombėtar dhe atė evropian si dhe nė angazhimet e ndėrmarra nga qeveria shqiptare nė planin kombėtar tė transportit pėr zbatimin e marrėveshjes sė stabilizim asociimit pėr tė realizuar pėrputhshmėrinė e plotė tė legjislacionit vendas me acquis communite. Ky projektligj shėnon gjithashtu njė hap tė rėndėsishėm cilėsor dhe me miratimin e tij, sektori detar i Republikės sė Shqipėrisė do tė plotėsohet dhe me struktura tė tjera tė domosdoshme pėr funksionimin e tij, e si njė strukturė e tėrė do tė japė njė kontribut efektiv nė zhvillimin e detarisė dhe inegrimit tė vendit tonė nė nivelet ndėrkombėtare, do tė sjellė zhvillimin dhe komercializimin e porteve, trafikut detar si dhe industrisė sė peshkimit dhe turizmit.
Kontrolli
Krijimi i strukturave tė reja tė kontrollit do tė sjellė nė njė tė ardhme tė afėrt rritjen e nivelit tė performancės tė Flotės Detare Shqiptare, tė ekuipazheve tė anijeve dhe rrjedhimisht pėrmirėsimin e imazhit tė kėsaj flote nė arenėn ndėrkombėtare. Krijimi i Administratės Detare ėshtė nė vijueshmėri tė akteve ligjore e nėnligjore tė miratuara nė fushėn e detarisė dhe plotėson boshllėkun ekzistues me Kodin Detar Shqipėtar. Pėr pregatitjen e kėtij projektligji, pas njė analizė tė gjėrė rreth situates ekzistuese tė institucioneve tė angazhuara nė sektorin detar nga ana e qeverisė spanjolle na ėshtė ofruar konsulencė e plotė nga ekspertė tė fushės sė detarisė. Gjithashtu nga BB dhe me fonde tė saj ėshtė bėrė pėrzgjedhja e konsulentit tė huaj, pėr t i garantuar specialistėve shqiptare konsulencėn dhe asistencėn e nevojshme nga momenti i krijimit tė kėsaj administrate deri nė vėnien nė eficencė tė institucioneve pėrbėrėse tė saj”.

Ky lajm ėshtė publikuar: 15/01/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos