Formulari i ri qė duhet tė plotėsojnė zyrtarėt pėr deklarimin e pasurisėShaban Sulēe

Inspektorati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive do tė shpėrndajė formularė tė rinj pėr tė gjithė zyrtarėt, tė cilėt pėrfshihen nė ligjin pėr deklarimin e pasurive. Ky formular i ri do tė pėrmbajė tė dhėna shtesė nė krahasim me formularėt e pėrdorur deri tani pėr deklarimin e pasurive. Elementet e reja dhe shtesė tė kėtij formulari janė deklarimi i pasurisė sė tė gjithė familjarėve tė zyrtarėve (pėrfshirė edhe fėmijėt). Gjithashtu zyrtarėve do t’u kėrkohet informacion nėse kanė lidhur marrėdhėnie kontraktore me tė gjitha njėsitė e administratės publike nė Republikėn e Shqipėrisė, si dhe nėse kanė lidhur kontrata me institucionin publik ku ushtrojnė funksionin. Sipas ILDKP-sė, njė gjė e tillė do tė bėhet pėr tė parandaluar dhe shmangur konfliktin e interesave. “Inspektorati i Lartė, duke shfrytėzuar informacionin e nevojshėm nė funksion tė ushtrimit tė hetimit administrativ, do tė forcojė mė tej mėnyrat e evidentimit, parandalimit dhe shmangies sė konfliktit tė interesave tė natyrės absolute, pėrcaktuar nė nenin 21, pika 1, ku parashikohet qė zyrtarėt e nivelit tė lartė dhe personat tė lidhur me ta u ndalohet tė krijojnė marrėdhėnie kontraktore me tė gjitha njėsitė e administratės publike nė Republikėn e Shqipėrisė. Po ashtu, ILDKP do tė jetė nė gjendje tė rrisė mė shumė kapacitetet pėr evidentimin, parandalimin dhe shmangien e konfliktit tė interesave tė natyrės relative, pėrcaktuar nė nenin 21, pika 3, ku parashikohet qė zyrtarėve tė nivelit tė mesėm drejtues, nėpunėsve tė administratės tatimore e doganore dhe personave tė lidhur me ta, u ndalohet tė lidhin kontrata me institucionin publik ku ushtron funksionin zyrtari”, - thuhet nė deklaratėn zyrtare tė Inspektoratit.

Fėmijėt
Nė formularėt pėr pasurinė qė duhet tė plotėsojnė zyrtarėt kėtė vit do tė deklarohet edhe pasuria qė zotėrojnė fėmijėt e tyre. Sipas Inspektoratit tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, njė gjė e tillė do t’i shėrbejė shumė kontrollit tė pasurive. “Njė nga elementet nė kėtė dokument tė ri ėshtė saktėsimi i detyrimit pėr deklarim tė interesave private dhe burimin e krijimit tė tyre, pėr fėmijėt madhorė jashtė certifikatės familjare tė subjekteve tė Ligjit nr. 9049, dt. 10.4.2003 ” Njė nga Elementėt nė kėtė dokument tė ri ėshtė saktėsimi i detyrimit pėr deklarim tė interesave private dhe burimin e krijimit tė tyre, pėr fėmijėt madhorė jashtė certifikatės familjare tė subjekteve tė Ligjit nr. 9049, dt. 10.4.2003 ”Pėr deklarimin dhe kontrollin e pasurive, tė detyrimeve financiare tė tė zgjedhurve dhe tė disa nėpunėsve publikė” dhe Ligjit nr. 9367, dt. 7.4.2005 ”Pėr parandalimin e konfliktit tė interesave nė ushtrimin e funksioneve publike”, detyrim i cili nuk ėshtė aplikuar deri tani. Inspektorati i Lartė synon shmangien e regjistrimit nė emėr tė fėmijėve jashtė certifikatės familjare, tė pasurive tė fituara nė mėnyrė tė dyshimtė nga zyrtari, si edhe shmangien e pėrfitimit tė padrejtė tė kėsaj kategorie personash tė lidhur me zyrtarin, si rrjedhojė e pozicionit publik tė subjektit. Nėpėrmjet krijimit tė njė baze tė dhėnash, Inspektorati i Lartė do tė posedojė informacion mė tė plotė mbi personat e lidhur me zyrtarin, ēka do tė forcojė mė tej mekanizmat e hetimit administrativ pėr evidentimin dhe shmangien e konfliktit tė interesave tė vazhdueshme dhe rast pas rasti”, - thuhet nė njoftimin e ILDKP-sė.

Formulari

Emri Atėsia Mbiemri
-Funksioni, Institucioni dhe Adresa
-Data e emėrimit nė detyrė, Data e dorėzimit tė deklaratės
-Pėrbėrja familjare sipas certifikatės sė gjendjes civile
-Deklarimi i interesave private, pasuritė e luajtshme pasuritė e paluajtshme (Pėrshkrimi hollėsisht i llojit, sipėrfaqes, adresėn ku ndodhet, vitin e krijimit, vlera nė lekė apo nė valutė, ēmimin e blerjes, pjesėn takuese qė zotėrohet, burimet e origjinės apo tė krijimit tė ēdo pasurie tė luajtshme apo tė paluajtshme, likuiditete, tė regjistruar ose jo nė regjistrat publikė.
-Angazhimi dhe veprimtari private dhe/ose publike dhe tė ardhurat e krijuara prej tyre (Pėrshkrimi hollėsisht i ēdo lloj angazhimi apo veprimtarie qė ka sjellė tė ardhura, emėrtimi i institucionit, i organizatės apo i aktivitetit nga ku janė siguruar tė ardhurat, shuma e tė ardhurave tė krijuara nė lekė apo valutė).
-Detyrimet financiare ndaj personave juridikė dhe fizikė (Pėrshkrimi hollėsisht i qėllimit tė detyrimit financiar, shumėn totale nė lekė apo nė valutė, datėn e fillimit dhe mbarimit tė detyrimit, numri i kontratės dhe interesin bazė, pėr kreditė bankare shumėn totale (principal+interes), kohėzgjatjen (muajin/vitin) dhe kėstin mujor.
Tė dhėnat konfidenciale (nė lidhje me pasuri private tė paluajtshme dhe/ose tė luajtshme, tė regjistruara ose jo nė regjistrat publikė, detyrimet financiare, burimet e origjinės sė pasurive, identitetin e personit juridik ose fizik huadhėnės a huamarrės, emėrtesėn e institucionit publik ose privat me tė cilėt ka marrėdhėnie interesi).
Tė dhėnat pėr personat e lidhur, Konfidenciale
Deklaruesi, Bashkėshorti/ja, Babai i deklaruesit, Nėna e deklaruesit, Babai i bashkėshortit


17 Janar 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos