Dyfishohen paditė e policėve nė gjykatė

Gjatė vitit 2008 janė shqyrtuar rreth 100 dosje pėr rikthim nė detyrė. Emrat e ish-efektivave dhe vendimet pėr secilin prej tyre qė kanė dhėnė gjyqtarėt

Laureta Rryēi

Tiranė - Ndėrsa shpesh kthehen nė “koka turku” tė rotacionit politik, pjesa mė e madhe e ish-drejtuesve tė Policisė gjejnė si zgjidhje gjykatėn. Burime zyrtare nga Gjykata e Tiranės pohuan dje pėr gazetėn “Albania” se gjatė vitit 2008 janė shqyrtuar dyfishi i dosjeve qė u shqyrtuan gjatė 2007-s. Tė gjendur pėrballė vendimit pėr largim nga puna, ish-efektivat nuk kanė ngurruar tė pėrpilojnė njė padi pėr tė pėrfituar tė paktėn ligjėrisht rikthimin nė detyrė. Mes paditėsve gjen dhe emra drejtuesish qė deri pak kohė mė parė iu ishin besuar drejtoritė e qyteteve mė tė mėdha tė vendit. Gjatė vitit qė lamė pas, ish-efektivat i janė drejtuar gjykatės pėr rikthim nė detyrė, pėr tė rifituar gradėn qė ua hoqėn me pa tė drejtė apo edhe pėr tė marrė njė dėmshpėrblim financiar.
Paditė
Me njė vendim gjykate tė formės sė prerė, ligjėrisht ata mund tė bėhen pjesė e policisė. Edhe pse deri sot asnjė prej fituesve tė gjyqit nuk ėshtė kthyer nė detyrėn qė ka pasur. Duket se shumė prej tyre njė vend i punės mund t’u sigurohet vetėm kur tė kemi sėrish njė rrotacion politik. Pasi pjesa mė e madhe e kėtyre padive argumentojnė se njė nga arsyet qė i kanė larguar nga puna kanė qenė reforma politike brenda radhėve tė uniformave blu. Gjykata e Tiranės, pėr tė njėjtin objekt padie ėshtė shprehur nė mėnyra tė ndryshme. Njė pjesė prej tyre i janė gėzuar jo vetėm rikthimit nė detyrėn e mėparshme, por edhe dėmshpėrblimit pėr muajt qė kanė qenė tė papunė. Ndėrkohė qė ka nga ata qė u ėshtė pranuar njė nga kėrkesat qė mund tė kenė pasur nė objekt-padinė e depozituar pėr shqyrtim nė gjykatė. Vetėm gjatė vitit 2008 janė shqyrtuar rreth 100 dosje tė kėsaj natyre, pa u llogaritur numri i dosjeve qė janė mbartur pėr vitin 2009, pasi nuk ėshtė arritur tė mbylleshin si procese. Statistikat tregojnė se padi tė kėsaj natyre nga radhėt e uniformave blu janė dyfishuar. Gjatė vitit 2007 nė Gjykatėn e Tiranės u shqyrtuan 58 padi tė tilla.
Fitues tė panjohur
Ish-drejtorė, edhe pse me vendim gjykate duhet tė jenė nė postet qė kanė pasur realisht, nuk ka ndodhur kėshtu. Ministria e Brendshme apo dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė nuk janė institucionet e vetme qė nuk zbatojnė vendimet e formės sė prerė tė gjykatave pėr rikthime nė detyrė. Rasti i parė nisi qė me gradėn e ish-drejtuesit tė lartė, Bilbil Mema, dhe me kalimin e viteve tė shumė drejtuesve tė tjerė, qė pėsuan tė njėjtin fat, edhe pse me gradė dhe funksion mė tė ulėt.

Paditė e policėve nė Gjykatėn e Tiranės gjatė vitit 2008

Pėllumb Molla, Ministria e Rendit Publik
Avni Ēorumi, Drejtoria e Policisė e Qarkut Tiranė - Rrėzuar
Bukurosh Teqja, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė
Ardjan Baku, Komanda e Repartit 712 F.N.SH Rrėzuar
Edmond Koseni, Ministria e Brendshme - Pranuar pjesėrisht
Dritan Zeqo, Ministria e Brendshme - Pranuar
Edmond Guzi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Padi pėr shfuqizim/ndryshim akti administrativ Miranda Ndoja - Pranuar
Flamur Sala, Reparti Special “Resi”
Fatos Gjoni, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar pjesėrisht
Bashkim Elezi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė Rrėzuar
Ibrahim Ēuni, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Armand Muēa, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Arben Ibro, Ministria e Rendit Publik - Rrėzuar
Sherif Kopani, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Milazim Shehu, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Pėllumb Lisha, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Iris Ēekani, Ministria e Punėve tė Brendshme
Robert Shehu, Drejtoria e Policisė sė Shtetit
Gjovalin Lleshi, Drejtori i Policisė sė Qarkut Tiranė - Rrėzuar
Neki Cirongu, Garda e Republikės - Pranuar pjesėrisht
Ergys Hoxha, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Sabri Jacaj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Fation Dani, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pushuar
Besnik Ahmetaj, Ministria e Brendshme - Pranuar
Enver Muēaj, Garda e Republikės - Rrėzuar
Asllan Alshabani, Ministria e Brendshme - Rrėzuar
Rok Meēaj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Dornil Milo, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė - Pranuar
Vionist Zeqo, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pushuar
Rexhep Ēera, Ministria e Brendshme - Pushuar
Altin Bega, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė - Rrėzuar
Ali Rasha, Ministria e Brendshme - Pranuar pjesėrisht
Delin Pollo, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Duhije Llojku, Komanda e Gardės se Republikės - Pushuar
Betin Sadikaj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar pjesėrisht
Ened Llapushi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pushuar
Besnik Sana, Ministria e Brendshme - Pranuar
Astrit Hidri, Komanda e Repartit 712 FNSH Tiranė - Pranuar
Arjan Ashiku, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė- Rrėzuar
Tare Beqiri, Drejtoria e Policisė e Qarkut Lezhė - Pushuar
Sherif Bajrakurtaj, Ministria e Brendshme Jashtė Gjyqėsorit
Bujar Lamaj, Drejtoria Policisė Qarku Tiranė
Fatmir Haxhiu, Komanda e Repartit Ushtarak 5566 - Rrėzuar
Ermir Hizmo, Garda e Republikės se Shqipėrisė - Rrėzuar
Fatmir Beta, Ministria e Brendshme - Pranuar
Gramoz Sako, Ministria e Brendshme - Pushuar
Esmeralda Imeraj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Fiqiri Xibri, Drejtoria e Policisė se Qarkut Tiranė - Pushuar
Hekuran Shehi, Garda e Republikės - Pranuar pjesėrisht
Ibrahim Cene, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Admir Beqiri, Reparti Special “RESI” - Pushuar
Mezan Hoxha, Ministria e Brendshme
Niko Nikaj, Drejtoria e Policisė te Qarkut Tiranė - Rrėzuar
Naim Shima, Garda e Republikės
Behar Ganēi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė
Elvira Lila (Sheko), Ministria e Brendshme - Pranuar pjesėrisht
Luljeta Muēmata, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Admir Beqiri, Reparti Special “RESI” - Rrėzuar
Sokol Novaku, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė
Islam Ferko, Drejtoria e Policisė Qarkut Tiranė
Muharrem Halili, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė
Ilir Muēa, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė - Rrėzuar
Elson Malaj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Altin Kalaja, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar pjesėrisht
Hergis Jica, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Ergeta Turku, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Ilirjana Memalla, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar pjesėrisht
Indrit Doda, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Gėzim Prebibaj, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pranuar
Sokol Doēi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė - Pushuar
Aldo Puca, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Rrėzuar
Sokol Doēi, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė
Arjet Janca Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Krenar Molla, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit
Alfred Qafa, Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė - Pushuar
Altin Lami, Drejtoria e Policisė sė Qarkut, Tiranė - Pushuar
Dritan Dedja, Garda e Republikės
Agur Brahimaj, Ministria e Brendshme
Tefik Kolaveri, Komanda Mbėshtetėse, Reparti Ushtarak 4001 - Pranuar
Tahir Rushiti, Drejtoria (Zyra) pėr Shtetėsisė dhe Refugjatet pranė Ministrisė sė Brendshme - Rrėzuar
Mustafa Manreka, Komandanti i Regjimentit tė Infrastrukturės Tiranė, Rep.Ushtarak Nr.4500 - Rrėzuar


19 Janar 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos