Stina e dimrit, kujdes infeksionet e prostatės

 

AIDA MALAJ

I ftohti dhe viruset qė qarkullojnė nė ajėr ndikojnė nė shtimin e numrit tė rasteve me prostatite, infeksion qė prek kapsulėn e gjėndrės sė prostatės. Mjekėt tėrheqin vėmendjen qė çdo rast tė trajtohet me kujdes dhe nė kohė, sepse sėmundja mund tė bėhet kronike. Nė njė intervistė pėr gazetėn, kirurgu urolog Niko Nushi, shpjegon se pse shfaqet kjo sėmundje dhe çfarė mund tė bėhet nė kėto raste:
Doktor, ėshtė e vėrtetė qė nė kėtė periudhė kemi njė shtim tė rasteve me prostatite?
Po. Ështė e vėrtetė qė ditėt e fundit ka njė shtim tė numrit tė rasteve me prostatite, apo siç njihet infeksioni qė prek kapsulėn e prostatės. I ftohti dhe sidomos viruset qė qarkullojnė, dhe nė kushte tė caktuara atmosferike, krijon terren pėr zhvillimin e infeksionit. Po ashtu shkak mund tė bėhen disa baktere Gram negativ: Escherichia Coli etj. Vetė i ftohti krijon kushte pėr shfaqjen e problemeve, madje njihet se personat qė punojnė nė ambiente me temperatura tė ulėta (dhomat frigoriferike), janė tė predispozuar tė kenė probleme me prostatitet.
Si shfaqet kjo sėmundje dhe kur duhet shkuar te mjeku?
Kjo ėshtė njė sėmundje qė shfaqet me temperaturė tė lartė, ethe me tė dridhura dhe djersė. Pacienti ka ndjesinė e tė urinuarit shpesh, urinon me djegie dhe me pika. Gjatė defekimit i sėmuri ankon se ka dhimbje tė forta nė zonėn e kanalit tė urinės. Nė pėrgjithėsi janė shenja qė janė shqetėsuese dhe tė detyrojnė tė shkosh te mjeku, por gjithsesi çdo njėra nga kėto simptoma duhet vlerėsuar seriozisht. Nėse shfaqet dhe vetėm njėra nga kėto shenja, jo tė gjitha bashkė, duhet tė konsultoheni sa mė parė me mjekun specialist, nė mėnyrė qė tė shmanget kronicizimi i sėmundjes dhe ndėrlikimet e tjera tė mundshme.
Çfarė ekzaminimesh mund tė bėhen nė kėtė rast?
Sė pari bėhet analiza e urinės dhe D.R.E, si dhe ekzaminim fizik nėpėrmjet zorrės sė trashė. Pėrveç kėtyre rekomandohet qė tė bėhet dhe echo e prostatės.
Si mund tė parandalohen kėto probleme?
Parandalimi ėshtė mjaft kompleks dhe jo fort specifik. Mė tepėr konsiston nė forcimin e sistemit imunitar dhe shmangien e faktorėve qė ndikojnė nė shfaqjen e sėmundjes. Kėshtu, sė pari duhet treguar seriozitet nė trajtimin e virozave apo gripėrave qė mund t’ju shfaqen. Kėshillė tjetėr qė mund tė jepet ėshtė shmangia e tė ftohtit: si qėndrimi nė ambiente tė ftohta. Mbi tė gjitha rekomandohet kujdes maksimal nė respektimin e higjienės personale.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos