Ekosistemi; Konferencė pėr situatėn nė liqenin e ShkodrėsProblemet dhe shqetėsimet aktuale tė liqenit dhe ekosistemit nė Shkodėr kanė qenė nė qendėr tė konferencės “Dita ndėrkombėtare e tokave tė lagura”, njė aktivitet tradicional me pėrfaqėsues nga Shqipėria dhe Malit tė Zi. Aktiviteti i organizuar dje nga Qendra Rajonale e Mjedisit-REC nė bashkėpunim me Forumin Ndėrkufitar “Liqeni i Shkodrės” ėshtė zhvilluar nė mjediset e “Grand Hotel Europa”. Pas fjalės sė hapjes sė koordinatores sė REC-it nė Shkodėr, Diana Bejko, aktivitetin e kanė pėrshėndetur autoritetet vendore tė Shkodrės dhe tė Cetinės. Prof. dr. Mahir Hoti, paraqiti nė kėtė konferencė, problemet qė ka aktualisht liqeni i Shkodrės, ndėrkohė qė nė vijim pėrfaqėsuesi i palės malazeze, Darko Saleviē, nė emėr tė Forumit Ndėrkufitar “Liqeni i Shkodrės” bėri njė pėrmbledhje tė punės sė forumit nė vite. Pėr tė pranishmit e kėtij aktiviteti u prezantua filmi “Vlerat natyrore tė liqenit tė Shkodrės dhe rėndėsia e ekosistemeve ujore”.Ndihma ekonomikePėrfituesit, 8 mijė familje mė pak nė vitin 2008Mė shumė se 8 mijė familje janė larguar nga skema e ndihmės ekonomike sipas Shėrbimit Social Shtetėror, pasi pėrfitonin abuzivisht. Nė kėtė mėnyrė, vetėm brenda njė viti familjet qė pėrfitojnė ndihmėn, janė 93 mijė nga 101 mijė.

Synimi i Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta si edhe i Shėrbimit Social Shtetėror ėshtė qė brenda kėtij viti tė arrijnė nė mė pak se 85 mijė, nė mėnyrė qė tė arrihet dyfishimi i ndihmės ekonomike.

“Numri i familjeve nė skemėn e ndihmės ekonomike deri nė muajin dhjetor 2008 ėshtė 93.000 familje ku me ndihmė tė pjesshme trajtohen rreth 59.600 familje dhe me ndihmė tė plotė trajtohen rreth 33.400 familje, nga 101.000 familje nė total qė kanė pėrfituar nga kjo skemė nė janar tė vitit 2008 ose 8000 familje mė pak e cila nė pėrqindje shkon nė rreth 8%”, – bėri tė ditur SHSSH-ja.

Sipas Shėrbimit Social Shtetėror, numri i familjeve tė larguara nga skema e ndihmės ekonomike, si rezultat i inspektimeve, ėshtė rreth 5700 familje me njė efekt financiar 13.300.000 vetėm nė vitin 2008, ndėrsa numri i personave qė kanė pėrfituar pagesa tė padrejta pėr PAK-un, ka qenė 1333 persona me njė efekt financiar 11.378.000 lekė. Kėto rezultate kanė qenė pasojė e mbi 400 inspektimeve tė kryera nga SHSSH-ja, gjatė njė viti.

Pėr shkeljet e konstatuara janė propozuar 111 masa administrative, nga kėto 9 largime nga puna, 86 vėrejtje me shkrim, 16 gjoba pėr personat pėrgjegjės si dhe ėshtė lėnė detyrė pėr t’u kthyer shuma 10.725.000 lekė e pėrfituar padrejtėsisht, sipas shėrbimit.

Ulja e vazhdueshme e pėrfituesve tė ndihmės ekonomike do tė mundėsojė qė ndihma tė arrijė nė 50 pėr qind tė pagės minimale gjatė kėtij viti, qė ėshtė edhe standardi i vendosur nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Bashkimi Evropian.

“Nė fund tė mandatit qeverisės, numri i familjeve nė nevojė qė mbėshteten me ndihmė ekonomike, do tė arrijė nė 85 mijė, nga 93 mijė qė janė nė skemė aktualisht”, – bėjnė tė ditur burime nga Ministria e Punės.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos