Sondazhet e zgjedhjeve, "Gain Bobi" pėrzgjedh fituese PD-nė

Autori i Lajmit: red.
Partia Demokratike do tė kishte fituar zgjedhjet, nėse ato do tė ishin realizuar nė dhjetor tė vitit 2008. Kėshtu, sipas njė sondazhi tė realizuar nga qendra pėr studime humanistike "Gain Bobi", rezulton se e djathta do tė fitonte njė mandat tė dytė tė qeverisjes me 48% tė votave, ndėrkohė qė Partia Socialiste do tė merrte vetėm 37% tė votave tė qytetarėve, dhe LSI-ja arrin tė marrė vetėm 6.1%. Sipas sondazhit tė "Gain Bobi", humbėset e mėdha tė kėtyre zgjedhjeve do tė jenė partitė e vogla, pasi pėrveē Partisė Republikane, asnjė parti tjetėr nuk do tė marrė mė shumė se 1% tė votave tė shqiptarėve. Njė surprizė politike rezulton nga sondazhi i realizuar nga "Gain Bobi" Partia G99, e cila, edhe pse e re, arrin tė marrė 2.5% tė votave. Ndėrkaq, sipas sondazhit tė realizuar, politikani mė popullor ėshtė Presidenti i Republikės, Bamir Topi, me mbėshtetjen e 76.7% tė qytetarėve. Ky sondazh ėshtė realizuar gjatė muajit dhjetor dhe janė pyetur 747 qytetarė shqiptarė. "Gain Bobi" njihet si shoqata qė organizoi "Exit Pollin" e 3 korrikut tė vitit 2005, sipas tė cilit, PD-ja kishte fituar nė Tiranė dhe Durrės.

Ky lajm ėshtė publikuar: 10/02/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos