Studimet nė Itali, dalin rezultatet e provimit tė gjuhės “CELI 3”

Gazeta boton listėn e plotė me tė gjithė emrat qė kanė aplikuar pėr studimet nė Itali. Pajisja me certifikatėn “CELI 3” i paraprin regjistrimit tė tyre nė universitetet italiane

Dalin rezultatet e provimit tė gjuhės “CELI 3” pėr tė gjithė kandidatėt qė duan tė vazhdojnė studimet e larta nė Itali. Instituti Italian i Kulturės ka publikuar rezultatet e tė gjithė pjesėmarrėsve nė kėtė provim. Provimi me shkrim i njohjes sė gjuhės italiane pėr tė ndjekur studimet e larta nė Itali ėshtė zhvilluar mė 10 nėntor tė vitit 2008 nė Tiranė. Provimi i njohjes sė gjuhės italiane pėr tė vazhduar shkollėn e lartė nė Itali zhvillohet nė dy forma: me shkrim dhe me gojė. Gazeta boton listėn e plotė me tė gjithė emrat qė kanė aplikuar pėr studimet nė Itali, tė cilėt i janė nėnshtruar provimit “CELI 3”. Provimet pėr njohjen e gjuhės italiane organizohen nga Instituti Italian i Kulturės pranė tri konsullatave italiane: tė Tiranės, Shkodrės dhe Vlorės, tė cilat shėrbejnė edhe pėr t’u pararegjistruar nė universitetet italiane. Nė bazė tė kalimit tė provimit tė njohjes sė gjuhės italiane do tė mund tė procedohet mė tej nė aplikimin pėr tė filluar studimet nė universitetet italiane. Marrja e provimit tė gjuhės ėshtė prova e parė qė duhet tė kalojė njė maturant pėr tė nisur studimet nė Itali. Pajisja me certifikatėn “CELI 3” i paraprin regjistrimit tė tyre nė universitetet italiane.

17 Shkurt 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos