Provimet e lirimit, publikohet rregullorja

 

Publikohet rregullorja e provimeve tė lirimit pėr shkollat 9- vjeçare. Nė kėtė dokument janė sanksionuar tė gjithė procedurat pėr mbarėvajtjen e dy lėndėve Gjuhė-Lexim dhe Matematikė. Tė dyja kėto provime do tė jepen me shkrim dhe mėnyra e vlerėsimit tė tyre do tė jetė e njėjtė me atė tė Maturės Shtetėrore. “Nxėnėsi, qė gjatė zhvillimit tė provimit merr ose jep kopje, pėrjashtohet nga provimi dhe humbet tė drejtėn e dhėnies sė PL pėr atė vit shkollor”, thuhet nė rregullore. Gjatė dhėnies sė provimit nė njė ambient nuk do tė ketė mė shumė se 25 nxėnės. I gjithė procesi do tė mbikėqyret nga administratorėt e provimit, tė cilėt nuk do tė jenė mėsues tė shkollės pėrkatėse”. Administratori i provimit qė caktohet pėr mbikėqyrjen e nxėnėsve nuk ėshtė mėsues i asaj shkolle dhe i lėndės qė po merret nė provim”, thuhet nė rregullore. Pėrveç stilolapsit dhe certifikatės personale nxėnėsit nuk do tė marrin asgjė tjetėr me vete. Pas pėrfundimit tė provimit, askush nuk mund tė dalė nga klasa pa kryer procesin e sekretimit. Pėr çdo nxėnės fleta e testit nuk do tė ketė numra por njė kod me numra. Sa i pėrket vlerėsimit, ai do tė bėhet me pikė qė mė pas do tė ekuivalentohen nė notė. “Vlerėsimi i çdo pėrgjigjeje tė dhėnė nga nxėnėsi pėr kėrkesėn pėrkatėse, mbėshtetet nė skemėn e vlerėsimit tė pėrgatitur nga AVA”, pėrcakton rregullorja. Sipas saj, skema e vlerėsimit ėshtė njė standard vlerėsues i njėjtė pėr çdo nxėnės. Çdo pėrgjigje e plotė, e saktė ose e pjesshme, e dhėnė nga nxėnėsi pėr çdo kėrkesė, sipas kėsaj skeme. Çdo test vlerėsohet nga dy vlerėsues. Kur midis dy vlerėsuesve ka ndryshime pikėsh pėr tė njėjtat kėrkesa, kryetari i vlerėsuesve tė lėndės cakton njė vlerėsues tė tretė, vendimi i tė cilit ėshtė pėrfundimtar”, ka pėrcaktuar MASH.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos