Sigurimi i jetės, pėrfitimet sipas kategorive

Autori i Lajmit: red.
Janė shqiptarėt tė pandėrgjegjėsuar e nuk ja dinė vlerėn sigurimit tė jetės, apo pas kėsaj historie fshihet diēka tjetėr. Drejtuesit e kompanive tė sigurimit propogandojnė me tė madhe pėr t u siguruar, pasi sipas tyre pėrfitimet janė tė mėdha, e shumė komode nė rast fatkeqėsish.
Por, duket se nuk janė tė tė njėjtit mendim qytetarėt, tė cilėve u ka rėnė rasti tė pyesin pėr ēmimet…
Edhe ata qė e kanė shkuar nė mend tė sigurohen janė zhgėnjyer nga pagesat marramendėse. Por, ka edhe njė kategori tjetėr qė kanė guxuar tė sigurohen, pavarėsisht ēmimeve, por kur janė kthyer nga kontribuyes nė pėrfitues janė pėrballur me zvarritje, por edhe me shpėrblim krejtėsisht tė cunguar.
Sigurimi i jetės
Ēdo individ mund tė zgjedhė tė sigurohet pėr njė vlerė 500 lekė deri nė 4 mijė lekė nė vit dhe vlera maksimale qė pėrfitohet nė rast aksidenti dhe qė paguhet nga kompanitė e sigurimeve nė Shqipėri mund tė jetė nga 100 mijė lekė deri nė 1 milionė lekė apo mė shumė. Nė varėsi tė kėrkesave specifike tė klientėve, kompanitė e sigurimit qė sigurojnė jetėn kanė dizenjuar dhe ofrojnė produkte tė kombinuara tė aksidenteve me sėmundjet dhe me shuma tė siguruara deri nė 10,000,000 lekė apo mė shumė. Arsyeja mė e zakonshme qė dikush ka nevoje tė blejė sigurimin e jetės, ėshtė qė tė zėvendėsojė tė ardhurat e humbura kur ai tė humbė jetėn.
Mėnyrat alternative
Njė pėrdorim tjetėr i sigurimit tė jetės ėshtė qė tė paguajė ndonjė hua qė i siguruari mund tė ketė lėnė pa paguar pėr shkak tė humbjes sė jetės ose mbetjes i paaftė pėr punė. Pėr shembull, hipotekat, kreditė pėr makinat, faturat mjekėsore, dhe ndonjė pagesė qė shpesh lihet pezull kur dikush humbet jetėn. Kjo mund tė reduktojė burimet pėr tė cilat ka nevojė familja juaj. Sigurimi i jetės mund tė pėrdoret pėr tė paguar kėto detyrime duke lėnė tė paprekura pasuritė e familjes. Kur dikush humbet jetėn, mund tė lėrė disa pasuri tė tundshme apo tė patundshme. Pasuritė e tundshme mund tė mos jenė tė mjaftueshme pėr tė paguar tė gjitha detyrimet tuaja, si dhe shpenzimet qė bėhen pėr shkak tė vdekjes (siē janė funerali apo taksat). Asetet e patundshme mund tė shiten nė mėnyrė qė tė pėrmbushen kėto detyrime. Kjo mund tė shkaktojė njė humbje financiare sepse pasuritė tuaja do tė shiten lirė nė mėnyrė qė paratė tė merren nė kohė sa mė tė shpejtė. Sigurimi i jetės mund tė parandalojė kėto situata sepse dėmshpėrblimet jepen menjėherė pas vdekjes sė tė siguruarit.

Kategoritė
Pėrfitimi pėr vdekjen natyrore

Pėrfitimi pėr vdekjen aksidentale

Pėrfitimi pėr paaftėsinė e pėrhershme tė plotė tė shkaktuara nga aksidenti

Pėrfitimi pėr paaftėsinė e pėrhershme tė pjesshme

Pėrfitimi pėr paaftėsinė e pėrkohshme tė plotė

Pėrfitimi pėr paaftėsinė e pėrkohshme tė pjesshme

Pėrfitimi pėr trajtimin mjekėsor jashtė shtetit

Pėrfitimi pėr shpenzime mjekėsore

Ky lajm ėshtė publikuar: 25/02/2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos