Letėrsia pėr Fėmijė, autorėt kėrkojnė mbėshtetje nga institucionet

Zhvillimi i letėrsisė pėr fėmijė si dhe problemet qė shfaqen sot nė kėtė gjini letrare, ishin nė qendėr tė njė diskutimi letrar, me pjesėmarrjen e emrave tė njohur tė autorėve tė kėsaj letėrsie. Shkrimtarė tė njohur tė kėsaj letėrsie kėrkuan nė diskutimet e tyre mė shumė mbėshtetje nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Njė vėshtrim kritik solli mbi kėtė letėrsi autori Milaim Nelaj, i cili dje promovoi librin e tij Profile letrare. Autori sjell nė fushėn e botimeve njė libėr tė veēantė dhe tė munguar. Profile Letrare ėshtė njė botim me studime dhe kritikė letrare pėr disa nga figurat mė tė njohura dhe tė spikatura tė letėrsisė pėr fėmijė. Nė kėtė libėr kėtu kam pėrfshirė 20 autorė, ndėr tė cilėt dhe 4 nga Kosova. Nė 158 faqet e kėtij libri, tė botuar nga OMSKA-1, shpalosen profilet letrare tė 20 shkrimtarėve, tė letėrsisė pėr fėmijė tė gjysmės sė dytė tė shekullit XX. Mes tė pranishme nė kėtė diskutim ishte dhe Kryetari i Shoqatės sė Letėrsisė pėr Fėmijė Pandeli Koēi. Nė fjalėn e tij ai theksoi se sot kjo letėrsi nuk ėshtė nė nivelin e duhur. Sot nė fushėn e  letėrsisė pėr fėmijė ka njė ngėrē nė zhvillimin e saj. Ėshtė njė letėrsi qė ne do ta nxisim dhe duhet ta kultivojmė mė shumė, tha ndėr tė tjera Koēi. Mė tej ai duke vlerėsuar librin Profile letrare tė Milaim Nelajt u shpreh se: Ai i ėshtė afruar autorėve me nderim dhe me dashurinė pėr letėrsinė. Botimi u vlerėsua nga tė pranishmit si njė ogur i mirė pėr kritikėn letrare pėr fėmijė, ku ndihet prej vitesh njė boshllėk. Autori Nelaj analizon veprat mė tė mira tė shkrimtarėve, por nuk harron tė japė edhe detaje jashtė letrare qė i takojnė jetės sė autorėve. Kjo pėr tė ndėrtuar njė portret mė  tė plotė  tė shkrimtarėve qė zhvilluan dhe konsoliduan letėrsinė pėr fėmijė. Pėr mua, autorėt nė kėtė vėllim janė mė tė spikaturit, por padyshim, nuk janė tė vetmit. Tė tjerė autorė do tė pėrfshihen dhe nė botime tė tjera, tė cilėt do tė dalin mė vonė, shprehet studiuesi Ramadan Ēadri. Nė libėr trajtohet individualiteti i poezisė dhe prozės sė Adelina Mamaqit, proza fantastike e Astrit Bishqemit, bota letrare dhe tregimet realiste tė Isuf Nelajt, individualiteti krijues dhe i spikatur i Odhise Grillos, profili letrar dhe romani historik i Sazan Golikut, dashuria qė u dhurua nėpėrmjet librave nga shkrimtari Rifat Kukaj, temat bashkėkohore nė prozėn pėr fėmijė dhe tė rinj tė Viktor Canosinaj, humori dhe vlerat e Skėnder Haskos, zėri i veēantė nė krijimtarinė e Sokol Jakovės, metafora e Shkėlzen Zallit apo vlerat e  Ymer Elshanit. Dhjetė faqe tė librit tė tij studimor, autori ia kushton krijimtarisė sė gjerė tė shkrimtarit Gaqo Bushaka, tė njohur si babai i Ēufos dhe Bubit Kaēurrel. Njė studim tė veēantė Milaim Nelaj kryen edhe pėr krijimtarinė e pasur letrare tė Agim Devės, autorit tė mirėnjohur kosovar, i cili u nda nga jeta vetėm pak javė mė parė. Profile letrare ėshtė njė botim qė i mungonte deri mė sot bibliotekave. Ai plotėson vakumin e madh tė kritikės mbi letėrsinė pėr fėmijė duke u pėrpjekur tė sjellė vlerat e disa prej shkrimtarėve mė tė njohur nė kėtė fushė. Studiuesi Milaim Nelaj ka lindur nė Kukės, mė 1946, por qė nga viti 1951, jeton nė Tiranė, ku ka botuar herė pas here nė shtypin periodik shkrime studimore, si dhe krijimtari letrare dhe publiēistike.

******************************************
Tituj tė rinj librash nga librari Albania

-Pėr shqipen dhe shqiptarėt nga Ali Dhrimo, shtėpia botuese Infbotues dhe kushton 1000 lekė.
-Zoti Ibrahim dhe lulet e kuranit nga Erich Schmitt, shtėpia botuese Asdreni dhe kushton 500 lekė.
-Perandoria e Kamorrės roman nga Simone Di Meo, shtėpia botuese Bota shqiptare dhe kushtin 800 lekė.
-Perėndim i pėrēarė ese nga Jurgen Habermas, shtėpia botuese Asdreni dhe kushton 700 lekė.
-Nga notimet e Zogut tė 1 mbretit tė shqiptarėve nga Hysen Selmani,dhe kushton 2500 lekė.
-Gomorra histori nga Roberto Saviano,shtėpia botuese Dudaj dhe kushton 1000 lekė.
-Luciano Berio dhe Folk Songs  nga Mikaela Minga, shtėpia botuese Uegen dhe kushton 700 lekė.
-Afrikaniprozė nga Le Clezio, shtėpia botuese Skanderbeg dhe kushton 600 lekė.
-Nacionalizmi nga Ernest Gellner,shtėpia botuese IDK dhe kushton 650 lekė.
-Sėmundje dashurieroman nga Ian Meceėan,shtėpia botuese Skanderbeg
-Arratisja nga burgjet e historisė ese nga Pirro Misha,shtėpia botuese Toena.
-Shtėpia e Fluturave tė zeza roman nga Lena Lander, shtėpia botuese Dituria dhe kushton 700 lekė.
-Nė kėrkim tė arit histori nga Ksenofon Kristafi,shtėpia botuese Dituriadhe kushton 1000 lekė.
-Bolero nė vilėn e pleqėve roman nga Fatos Kongoli, shtėpia botuese Toena dhe kushton 600 lekė.
-Prush mbi ujė nga Gjokė Dabaj,shtėpia botuese ADA dhe kushton 600 lekė.
-Lakmia roman nga Brunilda Zllami, shtėpia botuese Dudaj dhe kushton 800 lekė.
-Fjalor Greqisht-Shqip nga Lavdrim Marku, shtėpia botuese Infbotues dhe kushton 2200 lekė.
-Industria ushtarake shqiptare studim nga Fatosh Voshtina, shtėpia botuese Mediaprint dhe kushton 700 lekė.
-Pėrplasja e anijes Xhonatanroman nga Zhyl Vern, shtėpia botuese Omaca, dhe kushton 500 lekė.
-Koncepte tė hershme tė Filozofisė nga Ėilliam Jordan,shtėpia botuese Logokron dhe kushton 990 lekė.
-Mendo njė hyrje sfiduese nė filozofi nga Simon Blackuburn,shtėpia botuese Logokrondhe kushton 890 lekė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos