INSTAT: Import-Eksport, rėnie nė muajin janar

Tė dhėnat mė tė fundit tė Institutit tė Statistikės japin shifra shqetėsuese pėr muajin janar, pasi edhe importet edhe eksportet kanė shėnuar rėnie. Tė dhėnat tregojnė se rėnia ka qenė mė e fortė nė kahun e eksporteve. Nė raportin mbi tregtinė e jashtme pėrgjatė muajit janar, i cili u publikua nga INSTAT konstatohen shifra shqetėsuese tė eksport- importeve ēka dėshmon pėr ndikimin e drejtpėrdrejtė tė krizės globale mbi ekonominė tonė. Nė tė dhėnat e publikuara nga INSTAT ritmi i eksporteve pėrgjatė muajit janar ėshtė ulur nė nivelin 11.6% krahasuar me janarin e vitit paraardhės dhe 4.5% nė raport me dhjetorin e 2008. Mė e thelluar paraqitet rėnia e importeve nė vend, ku sipas buletinit tė publikuar nga INSTAT gjatė kėtij muaji importet kanė rėnė me 35.5% krahasuar me dhjetorin e 2008 ēka do tė thotė njė rėnie e theksuar e konsumit nė vend. Rėnia e eksport- importeve ka thelluar deficitin tregtar nė vend. Rėnie mė tė madhe tė eksporteve e kanė shėnuar materialet e ndėrtimit nė masėn 32%. Gjatė kėtij muaji kanė shėnuar ulje tė ndjeshme importi i tė gjithė grupeve tė mallrave, si makineritė e pajisjet nė masėn 42.1%, produktet kimike dhe plastike nė 39.2% si dhe grupi i produkteve ushqim, pije dhe i duhanit. Ndėrkaq rėnia e importeve pėrmirėson edhe defiēitin tregtarė i cili pėr muajin janar arriti nė 21 milionė lekė. Italia dhe Greqia mbeten partnerėt kryesor nė import-eksport.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos