Matura, koeficientėt pėr gjithė universitetet nė vend

 

zirina llambro

Shpallen zyrtarisht koeficentėt e lėndėve me zgjedhje pėr Maturėn Shtetėrore tė kėtij viti. Ministria e Arsimit publikoi dje listėn  e tyre pėr 9 universitet nė tė gjithė vendin. Me anė tė tyre maturantėt do tė bėjnė zgjedhjen e duhur gjatė plotėsimit tė formularit A1. Gazeta publikon tė plotė listėn e tyre. Nga sa duket qartė, kėtė vit i ėshtė dhėnė prioritet bllokut tė 5 gjuhėve tė huaja. Nė pjesėn mė tė madhe tė degėve ato kanė koeficient maksimal. Pra 1.3. Tashmė maturantėt pėr kohėn qė u ka ngelur deri mė 10 mars, qė ėshtė afati i fundit i plotėsimit tė formularit A1, mund tė bėjnė zgjedhjen e duhur. Ata mbi bazėn e kėtyre koeficentėve, do tė mund tė vendosin se cilat nga 12 lėndėt e vėna nė dispozicion do tė japin provim pėr t’u pranuar nė shkollėn e lartė. Duke zgjedhur lėndėn qė kanė koeficientin maksimal, ata mund tė grumbullojnė mė shumė pikė. Por kėtu nuk duhet anashkaluar as fakti i njohurive qė ata kanė pėr kėto lėndė. Pra nė rast se biologjia ka koeficientin 1.3, por maturanti nuk ka pasur rezultate tė mira nė kėtė lėndė dhe nuk ėshtė i pėrgatitur, atėherė nuk duhet ta zgjedhė kėtė lėndė si provim me zgjedhje. Pas vlerėsimit me notė nga testi pėrkatės pėr çdo lėndė, kandidateve u konvertohen nė pikė. Nota shumėzohet me koeficentėt. Mė tej llogaritė vazhdojnė mbi bazėn e 5 komponentėve tė Maturės Shtetėrore. Aty pėrveç rezultateve tė lėndėve me zgjedhje, pėrfshihet mesatarja e katėr viteve tė gjimnazit dhe notat e lėndėve me detyrim. Sa i pėrket grupit tė dytė tė koeficentėve, atyre sipas profilit tė shkollės sė mesme, ministria pritet t’i publikojė nė prill. Kėtė vit Ministria e Arsimit do t’i japė prioritet shkollave profesionale. Pėr kėtė  grup, ndryshe nga i pari ku fakultetet kanė nė dispozicion 2 lloje koeficentėsh (1.0 dhe 1.3), skema ėshtė mė e gjerė. Nė tė  pėrfshihen 5 koeficientėt e llojit tė shkollės sė mesme, ku çdo degė e shkollės sė lartė ka nė dispozicion 5 koeficientė, nga 1.0 deri nė 1.4. (1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4). Me anė tė tyre vendos preferencėn e saj pėr llojet e ndryshme tė shkollave tė mesme, tė grupuara nė 10 grupe kryesore, qė dallohen nga planet dhe programet qė zbatojnė. Kėshtu, tė gjithė kandidatėt qė pėrfundojnė vitin shkollor gjatė kėtij viti, ose ata qė e kanė mbaruar mė parė pranė shkollave profesionale ekonomike, elektrike apo elektronike, do tė vlerėsohen me koeficientin maksimal, nė rastet kur do tė pėrzgjedhin pėr tė konkurruar nė degė tė kėtij profili. Mė tej, nė muajin maj do tė nisė plotėsimi formularit A-2, nė tė cilin maturantėt rendisin dhjetė preferencat pėr degėt ku duan tė vijojnė studimet e larta pėr vitin akademik qė vjen. Sa i pėrket skemės sė vlerėsimit, edhe pėr kėtė vit do tė jetė e njėjtė. Provimet e maturės do tė zėnė rreth 80 pėr qind tė peshės sė vlerėsimit ndėrsa 20 pėr qind do ta zėrė mesatarja e katėr viteve tė shkollės sė mesme.


koeficientet e lendeve me zgjedhje

 UNIVERSITETI
 "ALEKSANDËR MOISIU" DURRËS   
FAKULTETI I EKONOMISË
DHE I ADMINISTRIMIT   
Programi i studimit : Shkenca
tė Administrimit
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Programi i  studimit : Menaxhim--Turizėm
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
FAKULTETI I EDUKIMIT    Program studimi: Cikel i Ulėt    Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
Program studimi: Anglisht   
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.3
10    Italisht    1.3
11    Gjermanisht    1.3
12    Spanjisht    1.3

Program studimi: Ekspert
nė proceset e formimit
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

SHKOLLA E LARTË PROFESIONALE
Programet e studimit:Asistent ligjor
dhe Asistent administrativ   
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Programet e studimit: Infermieri
dhe Ndihmės dentist   
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3

Program studimi: Specialist
rrjetesh kompjuterike        Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Program studimi:Menaxhim ndėrtimi
dhe Menaxhim transporti   
Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi: Teknologji Automobilash    Nr.    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

 UNIVERSITETI
 "Fan S. Noli" KORÇË

FAKULTETI I EKONOMISË    Program studimi  : Finance    Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi: Administrim-Biznes
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi : Marketing
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi : Turizem   
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
FAKULTETI I MËSUESISË
Program studimi : Filozofi-Sociologji    Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.3
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.3
10    Italisht    1.3
11    Gjermanisht    1.3
12    Spanjisht    1.3
       
Programet e studimit :
Cikel i Ulet dhe Cikli Parashkollor
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1,3
4    Histori    1,3
5    Gjeografi    1,3
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
Program studimi : Gjuhe Angleze
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1,3
5    Gjeografi    1,3
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.3
10    Italisht    1.3
11    Gjermanisht    1.3
12    Spanjisht    1.3
       
Programet e studimit : Matematike-Fizike
dhe Matematike-Informatike
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Program studimi : Gjuhe -Letersi 
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.3
5    Gjeografi    1,3
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1.3
       
DEPARTAMENTI I INFERMIERISE
Program studimi : Infermieri e Pergjithshme
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
Program studimi : Mami(Infermier)
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3

FAKULTETI I BUJQËSISË
Program studimi : Menaxhim Agrobiznesi
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi :Hortikulture
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0
       
Program studimi : Agroushqim
(INXHINIERI  AGRONOMIKE)
Nr    Lėndėt me zgjedhje:    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

 UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS

FAKULTETI I EKONOMISË
DHE AGROBIZNESIT
Programet e studimit: Menaxhim
Agrobiznesi; Ekonomi &Politike Agrare
dhe Finance Kontabilitet
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
FAKULTETI I BUJQËSISË DHE MJEDISIT
Programet e studimit:Prodhim Bimor;
Hortikulture & Mbrojtje bimesh;
Agromekanizim(Inxhinieri Agrare),
Zooteknik dhe Biznes Blegtoral;
Akuakulturė & Menaxhim Peshkimi,
Inxhinier Agromjedisi
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
FAKULTETI I BIOTEKNOLOGJISË
DHE USHQIMIT
Programi i studimit: Teknologji
agroushqimore, Vreshtari- Enologji    Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
FAKULTETI I SHKENCAVE PYJORE
Programi i studimit:
Inxhinieri Pėrpunim Druri
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
Programi i studimit:Inxhinieri Pyjesh
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

FAKULTETI I MJEKËSISË VETERINARE
Programi i studimit: Mjekesi Veterinare
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

 UNIVERSITETI POLITEKNIK TIRANË

Tė gjitha programet e studimit
Nr    Lėndėt me Zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

 UNIVERSITETI I VLORES
 “ISMAIL QEMALI”

FAKULTETI I EDUKIMIT
Program studimi: Cikli i Ulet Parashkollor
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3   
Program studimi : Cikli i Ulet
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3   
Program studimi : Pedagogji e Specializuar
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Program studimi :Gjuhe -Letersi
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.3    10    Italisht    1.3    11    Gjermanisht    1.3    12    Spanjisht    1.3

DEPARTAMENTI I INFERMIERISE
Programi i studimit:  Infermieri
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.3    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3   
FAKULTETI I SHKENCAVE TEKNIKE
Programi i studimit: Inxhinieri Mekanike
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.3    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
Programi i studimit:Inxhinieri Navigacioni
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0   
Programi i studimit : Matematike
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.3    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Programet e studimit:Informatike,
Teknologji Informacioni
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.3    2    Kimi    1.3    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

FAKULTETI I EKONOMISE
DHE I DREJTESISE
Programi i studimit: Turizem
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

Program studimi Administrim-Biznes
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Program studimi : Drejtesi
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.3    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

 UNIVERSITETI I SHKODRËS
 “Luigj Gurakuqi”

FAKULTETI  EKONOMIK
Programet e studimit:
Administrim-Biznes, Finance-Kontabilitet
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Program studimi : Turizem
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3           
FAKULTETI I GJUHËVE TË HUAJA    Programet e studimit : Anglistike,
Italianistike, Gjermanistike, Frengjisht
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

FAKULTETI I SHKENCAVE
TË EDUKIMIT
Programet e studimit :Cikel i Ulet,
Cikel i Ulet Parashkollor
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1,3    5    Gjeografi    1,3    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3    7    Ekonomi, Filozofi    1,3    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjermanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

Programet e  studimit : Psikologji, Pune Sociale
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1,3    4    Histori    1,3    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3    7    Ekonomi, Filozofi    1,3    8    Anglisht    1,3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjermanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

FAKULTETI I DREJTËSISË
Program studimi :   Drejtesi
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.3    5    Gjeografi    1.3    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.3    10    Italisht    1.3    11    Gjemanisht    1.3    12    Spanjisht    1.3

FAKULTETI I SHKENCAVE TË NATYRËS
Programi i studimit : Biologji - Kimi
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1,3    3    Biologji    1,3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjemanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Programet e studimit : Infermieri e
Pergjithshme dhe Infermieri (Mami)
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1,3    3    Biologji    1,3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjemanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

Program studimi : Infermieri(Fizioterapi)
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1,3    3    Biologji    1,3    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1,3    10    Italisht    1,3    11    Gjemanisht    1,3    12    Spanjisht    1,3

Programet e studimit :  Matematike
dhe Informatike
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1,3    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjemanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

Program studimi :   Fizike
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1,3    2    Kimi    1,3    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.0    10    Italisht    1.0    11    Gjemanisht    1.0    12    Spanjisht    1.0

FAKULTETI I SHKENCAVE SHOQËRORE
Programet e studimit :    Gjuhe- Letersi,
Gazetari, Histori, Gjeografi
Nr    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizikė    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.3    5    Gjeografi    1.3    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.3    7    Ekonomi, Filozofi    1.3    8    Anglisht    1.3    9    Frėngjisht    1.3    10    Italisht    1.3    11    Gjemanisht    1.3    12    Spanjisht    1.3

 UNIVERSITETI I ELBASANIT
 "ALEKSANDËR XHUVANI"

FAKULTETI I SHKENCAVE HUMANE
Programet e studimi: Anglisht,
Frėngjisht, Gjermanisht
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti    1    Fizike    1.0    2    Kimi    1.0    3    Biologji    1.0    4    Histori    1.0    5    Gjeografi    1.0    6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0    7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3

Programi i studimit : Italisht
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1.3
12    Spanjisht    1,3

Programet e studimit: Gjuhė-Letėrsi;
Histori-Gjeografi, Gazetari
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1,3
5    Gjeografi    1,3
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3
7    Ekonomi, Filozofi    1.3
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

FAKULTETI I SHKENCAVE TË NATYRËS
Programet e studimit: Biologji-Kimi,
Matematikė-Fizikė
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Programet e studimit : Infermieri
e Pergjithshme dhe Infermieri -Mami
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.3
2    Kimi    1.3
3    Biologji    1.3
4    Histori    1.0
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1.0
7    Ekonomi, Filozofi    1.0
8    Anglisht    1,3
9    Frėngjisht    1,3
10    Italisht    1,3
11    Gjermanisht    1,3
12    Spanjisht    1,3
       
FAKULTETI I SHKENCAVE TE EDUKIMIT
Programet e studimit: Edukate Qytetare,
Filozofi-Sociologji dhe Punonjės Social
Nr.    Lėndet me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1,3
5    Gjeografi    1,3
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Program studimi: Psikologji
Nr.    Lėndėt me zgjedhje    Koeficienti
1    Fizike    1.0
2    Kimi    1.0
3    Biologji    1.0
4    Histori    1,3
5    Gjeografi    1.0
6    Njohuri pėr shoqėrinė    1,3
7    Ekonomi, Filozofi    1,3
8    Anglisht    1.3
9    Frėngjisht    1.0
10    Italisht    1.0
11    Gjermanisht    1.0
12    Spanjisht    1.0

Programet e studimit:&nb

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos