Matura Shtetėrore: MASH publikon koeficentėt e lėndėve me zgjedhje

Ministria e Arsimit dhe Shkencės publikon koeficientėt e lėndėve me zgjedhje, tė vlefshme pėr tė gjitha universitetet e vendit. Tashmė tė gjithė maturantėt tė cilėt janė tė interesuar pėr tė nisur studimet dhe qė duhet tė plotesojne formularin A2, duhet tė zgjedhin dy preferenca midis lėndėve me zgjedhje si Fizikė, Kimi, Biologji, Anglisht, Frengjisht, Italisht, Spanjisht, Gjermanisht, Histori, Gjeografi, Njohuri pėr shoqėrinė si dhe Njohuri pėr ekonominė dhe filozofinė. Nga koeficientėt e miratuar nga MASH, vihet re se fakultetet, qė kanė orientim shoqėror, i ėshtė dhėnė koeficienti mė i madh, 1.3, ndėrsa lėndėve tė shkencave ekzakte u kanė lėnė koeficientin 1.0. Data 10 mars ėshtė afati i fundit i plotėsimit tė formularit pėr lėndėt me zgjedhje. Pa plotesimin e kėtij formulari, asnjė maturant nuk ka tė drejtė kandidimi, pėr tė studiuar nė universitete publike. Procesi i Maturės Shteterore nis me provimin e parė tė detyrueshėm, atė tė letėrsisė nė daten 2 qershor, mė pas matematika ne 11 qershor, dhe nė 10 korrik fillojnė provimet, pėr lėndėt me zgjedhje.

...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta 55

Publikuar nga: Gazeta 55

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos