Listat zgjedhore, vendosen nė adresėn on-line tė Ministrisė sė Brendshme

Nga dita e djeshme, tė gjitha listat e zgjedhėsve, tė gjeneruara nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile, online apo nė aplikimin elektronik, u janė dėrguar tė gjitha njėsive vendore pėr t’ua bėrė publike mė pas shtetasve shqiptarė.

TIRANE - Nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Brendshme tashmė ėshtė vendosur lista e zgjedhėsve tė Republikės sė Shqipėrisė, ku pėr secilin zgjedhės pėrcaktohet adresa e saktė dhe qendra e votimit.
Kjo paraqitje ėshtė parashikuar nė Kodin Zgjedhor tė Republikės sė Shqipėrisė dhe ėshtė nė pėrputhje me udhėzimin e Ministrit tė Brendshėm, qė parashikon se listat e zgjedhėsve duhet tė dalin nė njė lidhje tė  veçantė nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Brendshme.
Gjatė njė komunikimi me median pėr kėtė çėshtje, zėvendėsministri i Brendshėm Ferdinand Poni u shpreh se tė gjithė qytetarėt e interesuar tashmė kanė mundėsinė qė nėpėrmjet kėsaj faqeje tė mund tė gjejnė emrin e tyre me njė klikim nė listėn e zgjedhėsve nė internet.
“Nxjerrja e listave nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Brendshme nė kohė dhe kaq saktėsisht ėshtė njė ndihmė e madhe dhe njė tjetėr plotėsim i standardeve tė kėrkuara nga Kodi Zgjedhor pėr zgjedhjet qė shqiptarėt i presin aq shumė tė jenė tė standardeve tė larta, duke garantuar njėkohėsisht se kėto zgjedhje do tė jenė tė tilla, çka pėrbėn edhe njė hap tjetėr drejt integrimit tė Shqipėrisė nė strukturat euro- atlantike.
Nė listat e afishuara nė kėtė faqe shtetasit do tė mund tė gjejnė adresėn zgjedhore, qendrėn e votimit ku do tė votojnė si dhe njėsinė pėrkatėse, mjafton tė bėjnė disa veprime tė thjeshta dhe tė shpejta, falė edhe teknologjisė sė pėrdorur. Tė gjitha listat e gjeneruara, tashmė janė nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile, on-line apo nė aplikimin  elektronik qė u ėshtė dėrguar tė gjitha njėsive dhe presim qė duke filluar nga data e 6 mars ka filluar publikimi i tyre dhe mė pas njoftimi i shtetasve, po nė format elektronik tė standardeve tė larta. Kjo listė duke filluar qė nga dje ėshtė e vlefshme edhe pėr Komisionin Zgjedhor Qendror”, u shpreh zėvendėsministri i Brendshėm Ferdinand Poni, duke theksuar ndėrkohė se nė mė pak se njė minutė, ėshtė plotėsuar njė kėrkesė shumė e rėndėsishme.
Nė vazhdėn e plotėsimit hap pas hapi dhe nė mėnyrė tė konsoliduar tė infrastrukturės zgjedhore, zėvendėsministri Poni u kėrkoi me kėtė rast edhe njėsive vendore dhe tė zgjedhurve vendorė qė tė bėjnė lajmėrimin e shtetasve.

...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta 55

Publikuar nga: Gazeta 55

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos