Mėsuesit. Kushtet pėr tė pėrfituar pensione tė plota pėr femrat dhe meshkujt

Mosha dhe vitet e punės qė duhet tė plotėsojnė tė dyja gjinitė deri mė 30 qershor. Kushtet e reja pėr pension tė plotė pas datės 1 korrik pėr mėsuesit

Jonida Tashi

Pėrcaktohen 3 kushtet qė duhet tė pėrmbushin pėr tė pėrfituar pension tė plotė pleqėrie mėsuesit e tė dyja gjinive. Ekspertėt e pensioneve shpjegojnė se kushti i parė qė duhet tė plotėsojnė mėsuesit e tė dyja gjinive pėr tė pėrfituar pensione tė plota deri mė 30 qershor 2009 ėshtė plotėsimi i moshės, qė pėr femrat ėshtė 57 vjeē e 6 muaj, ndėrsa pėr meshkujt 62 vjeē e 6 muaj. Kushti i dytė ėshtė plotėsimi i viteve tė punės tė siguruara pėr tė pėrfituar pension dhe tė dyja gjinitė duhet tė kenė gjithsej 35 vite pune tė siguruara. Ndėrsa kushti i tretė ka tė bėjė me plotėsimin e viteve tė siguruara tė punės nė arsim, ku tė dyja gjinitė duhet tė kenė gjithsej 26 vjet e 3 muaj punė nė arsim. Nė rastet kur nuk plotėsohen tė tria kushtet e mėsipėrme, brenda datės 30 qershor 2009, mėsuesit do tė pėrfitojnė pension mė vonė se fundi i qershorit 2009. Pėr shembull: njė mėsuese qė plotėson moshėn 57 vjeē 6 muaj dhe ka 35 vjet pune gjithsej, por nė arsim dhe profesionet e tjera tė kategorisė sė dytė, qė njėsohen me punėn e mėsueses, ka vetėm 26 vjet, ajo nuk del nė pension mė 30 qershor, por kur t’i bėhen 26 vjet e 3 muaj punė tė siguruara nė profesionin e mėsueses.
Pas 1 korrikut
Mėsuesit e tė dyja gjinive, qė nuk i plotėsojnė dot kushtet e mėsipėrme brenda datės 30 qershor 2009, do tė mund tė dalin nė pension pas kėsaj date. Mė konkretisht, nė kohėn kur tė pėrmbushin kushtet. Nga data 1 korrik 2009 deri mė 30 qershor 2010 mosha e daljes nė pension pėr femra dhe meshkuj shtohet edhe 6 muaj dhe, pėr rrjedhojė, mėsueset femra do tė dalin nė pension nė moshėn 58 vjeē, kurse mėsuesit meshkuj nė moshėn 63 vjeē. Pėr tė marrė pension tė plotė pas datės 1 korrik, mėsuesit, femra dhe meshkuj, duhet tė kenė plot 35 vite pune tė siguruara, nga tė cilat 26 vjet e 3 muaj duhet tė jenė patjetėr si mėsues. Gradualisht, nė tė ardhmen, nė ēdo datė l korrik, moshat e daljes nė pension tė mėsuesve do tė shtohen me 6 muaj, derisa duke filluar nga data 1.7.2013 e nė vazhdim mėsueset femra do tė dalin nė pension tė plotė 60 vjeē dhe meshkujt 65 vjeē, kur kanė 35 vjet punė gjithsej tė siguruara, pavarėsisht se ku kanė punuar.
Vitet e punės
Nė vite pune tė siguruara gjithsej pėr pension, mėsueseve femra u njihet edhe koha e vazhdimit tė shkollės sė lartė ditėn, e vėrtetuar me kopjen e diplomės sė noterizuar me ose pa bursė, duke e konsideruar njė vit shkollė me njė vit pune pėr efekte pensioni, ndėrsa meshkujve u konsiderohet punė koha e kryerjes sė shėrbimit tė detyrueshėm ushtarak e vėrtetuar me librezėn ushtarake. Gjithashtu, pėrfshihen nė kohė pune pėr pension si mėsues edhe lejet e zakonshme dhe lejet e lindjes pėr femrat. Nė rastet kur mėsuesit dalin nė pension gjatė vitit shkollor, pėr shembull mė 30 prill, pėrfitojnė me pagesė lejen e zakonshme, qė u takon sipas Kodit tė Punės, pėr periudhėn janar-prill. Leja e zakonshme pėr mėsuesit jepet pėr vit kalendarik dhe jo pėr vit mėsimor. Ditėn qė ndėrpresin marrėdhėniet financiare pėr shkak tė daljes nė pension, mėsuesve, pavarėsisht nga gjinia, u jepet njė rrogė mujore shtesė konform Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 369, datė 13.6.2007 “Pėr fondin e veēantė nė institucionet buxhetore”, botuar nė Fletoren Zyrtare Nr.83 dhe Udhėzimit tė ministrit tė Financave Nr. 21, datė 18.9.2007, botuar nė Fletoren Zyrtare 128.


Punėt qė pėrfshihen nė arsim pėr pension

Nė punėt nė arsim pėr pension pėrfshihen periudhat e punuara si: edukatore nė kopshtet e fėmijėve, mėsuese dhe mėsues nė shkollat e ciklit tė ulėt, 7, 8 e 9-vjeēare, tė mesme tė pėrgjithshme e profesionale, drejtorėt dhe nėndrejtorėt e shkollave dhe tė konvikteve, kur kanė dhėnė mėsim nė klasa, pedagogė nė universitete apo shkolla tė tjera tė larta, pavarėsisht nėse kanė ose jo grada shkencore, koha e punuar nė detyrėn e drejtorit, inspektorit dhe ndihmėsit pėr arsimin nė aparatin e Kėshillit tė Ministrave, drejtorive dhe inspektorėve nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, pėrgjegjėsve, drejtorive dhe inspektorėve tė seksioneve dhe drejtorive tė arsimit nė rrethe, trajnerėve profesionistė efektive tė tė gjitha kategorive tė klubeve sportive, drejtorėt, instruktorėt, shefat e seksioneve nė pallatin e pionierėve, shtėpitė e pionierėve, udhėheqėsit e pionierėve nė shkolla etj. Puna nė arsim pėrsa i pėrket vėshtirėsisė njehsohet me profesionin e oficerėve, tornitorėve tė punimit tė metalit, veterinerėve tė lartė, mjekėve kirurgė, artistėve tė teatrove dramatike, dirigjentėve tė orkestrave, regjisorėve tė Kinostudios, Radiotelevizionit etj. Tė gjitha kėto emėrtime janė pėrcaktuar me vendime tė veēanta tė Kėshillit tė Ministrave, botuar nė legjislacionin pėrmbledhės pėr sigurimet shoqėrore nė shtator tė vitit 2003.Dokumentet qė duhen pėrgatitur pėr tė dalė nė pension

Libreza e punės e plotėsuar deri ditėn e fundit, qė ėshtė paguar me rrogė

Libreza ushtarake pėr meshkujt qė kanė kryer shėrbimin e detyrueshėm ushtarak

Certifikatė personale me fotografi dhe certifikatė e gjendjes familjare

Vėrtetim i pagės nga 1 janari i vitit 1994, deri ditėn e ndėrprerjes sė marrėdhėnieve financiare. Kėto janė vėrtetime standarde dhe punonjėsit e financės janė tė specializuar pėr plotėsimin e tyre


Kopja e noterizuar e diplomės tė shkollės sė lartė ditėn pėr femrat

Kėrkesa pėr pension, qė ėshtė njė formular i gatshėm qė merret nė qendrėn e fundit tė punės, ku shėnohet edhe adresa e banimit, numri i telefonitKushtet pėr tė pėrfituar pension deri mė 30 qershor 2009

Mbėshtetur nė Ligjin e sigurimeve shoqėrore Nr. 7703, datė 11.5.1993, deri mė 30 qershor tė kėtij viti mėsuesit, femra dhe meshkuj, duhet tė plotėsojnė kėto kushte pėr tė marrė pension tė plotė:
Femrat Meshkujt
Mosha 57 vjeēe e 6 muaj 62 vjeē e 6 muaj
Vite pune tė siguruara 35 35
Nga kėto mėsues 26 vjet e 3 muaj 26 vjet e 3 muaj

Kushtet pėr tė pėrfituar pension nga 1 korriku 2009-30 qershor 2010

Nga data 1 korrik 2009 deri mė 30.6.2010 mosha e daljes nė
pension pėr femra dhe meshkuj shtohet edhe 6 muaj dhe pėr
rrjedhojė do tė dalin nė pension:
Femrat Meshkuj
Mosha 58 vjeēe 63 vjeē
Vite pune tė siguruara 35 vjet 35 vjet
Nga kėto mėsues 26 vjet e 3 muaj 26 vjet e 3 muaj
10 Mars 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos