Shqipėria me veshje popullore dibrane

17/03/2009   “Dita ndėrkombėtare e trashėgimisė”

Pėr herė tė parė pėrfaqėson Shqipėrinė njė fėmijė shqiptar 8-vjeēar me kostum popullor e flamurin kuq e zi

BEQIR SINA, Nju-Jork

Nju-Xhersi - Tanimė pėrbėn njė traditė dhe ėshtė njė festival qė rrėfen pėrmes fėmijėve trashėgiminė kulturore tė gjithė botės. Edhe kėtė vit nė qytezėn Emerson tė Nju-Xhersit u mbajt festivali “Dita ndėrkombėtare e trashėgimisė” pėr fėmijė nėn emrin "One World (“Njė botė”). Nė edicionin e sivjetėm tė kėtij festivali u paraqitėn me veshjet e tyre popullore dhe simbolet kombėtare rreth 25 vende: Panamaja, Filipinet, Hungaria, Kanadaja, Portugalia, Kina, Kroacia, Izraeli, Italia, Tajlanda, Arabia Saudite, India, Spanja, Meksika, Rusia, Ukraina, Polonia, Porto-Rikoja, Skocia, Armenia, Afrika e Jugut, Australia, Indonezia, Koreja e Jugut, Egjipti, Libani etj. Mes tyre pėr herė tė parė ėshtė pėrfaqėsuar edhe njė fėmijė shqiptar i lindur nė Amerikė, me kostumin popullor dhe flamurin kuq e zi tė Shqipėrisė.

Pėrfaqėsimi i Shqipėrisė nė kėtė festival u prit me shumė interes. Kostumi popullor dhe flamuri kombėtar entuziazmoi jo vetėm fėmijėt shqiptarė nė kėtė shkollė dhe prindėrit e tyre, por edhe tė pranishmit, tė cilėt me ovacione pėrcollėn pėrfaqėsuesin e Shqipėrisė, 8-vjeēarin Bahri Hoxha, babai i tė cilit ėshtė me origjinė nga Tropoja, ndėrsa nėna nga Dibra.

Ky festival konsiderohet si njė aktivitet pėr prezantimin e traditave kulturore artistike tė fėmijėve tė emigruar nga vende tė ndryshme tė botės, tė cilėt nuk harrojnė pėr asnjė ēast nga ē’vend kanė ardhur nė Amerikė. Sipas drejtorit tė shkollės fillore “Patrick M. Villano”, organizatore e aktivitetit, festivali ka si qėllim zgjimin e jetės kulturore tė fėmijėve. Nėpėrmjet kėtij festivali synohet pėrfshirja e njė numri sa mė tė madh fėmijėsh. Po ashtu krijimi i mundėsive pėr tė provuar kėto vlera kulturore edhe nė mjedise tė tjera tė rėndėsishme nė SHBA.

“Dita ndėrkombėtare e trashėgimisė” kulturore pėr fėmijėt nė shtetin e Nju-Xhersit ėshtė njė shfaqje tradicionale e mbajtur pėr ēdo vit. Ajo mbahet nga nxėnėsit qė pėrfaqėsojnė klasat e ciklit tė ulėt (tė shkollės fillore) dhe ka njė demonstrim nė formė parade dhe spektakli, ku fėmijėt pėrfaqėsojnė vendet e tyre tė origjinės.

Shkolla “Patrick M. Villano”, e cila gjendet nė qytetin Emerson tė Nju-Xhersit, ka pritur fėmijėt e emigrantėve nga e gjithė bota nė kėtė paradė kulturore, ku fėmijėt mė sė shumti prezantohen me veshjet popullore tė vendit tė origjinės. Drejtuesit e kėtij festivali, qė janė mėsuesit e kėsaj shkolle, duke ndjekur traditėn e paraardhėsve tė tyre, thonė se suksesi i kėsaj performance ėshtė nė masė tė madhe mėsuesit, nxėnėsit dhe prindėrit arrijnė pėr ēdo vit tė mbajnė kėtė paradė folklorike. Paradė e cila tėrheq nė ēdo edicion qindra nxėnės dhe prindėrit e tyre tė ardhur nga vende tė ndryshme tė botės e qė jetojnė nė Amerikė. Pėrveēse fėmijėt e tyre duhet tė vishen me veshje tradicionale tė vendit tė origjinės nga vijnė, ata ose prindėrit e tyre gjithashtu duhet tė sjellin edhe diēka nga simbolet kombėtare ose tė pėrgatitin ushqime autentike nga vendi i tyre..

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos