Llogaritja mujore e masės sė pensionit

25/03/2009  Kategorizimi i skemės sipas pėrfitimeve maksimale dhe minimale

Pensioni i plotė mujor i pleqėrisė gjendet duke mbledhur masėn e pensionit bazė me shtesat e veēanta

Lindja e sė drejtės pėr llogaritjen e masės sė pensionit bėhet vetėm pėr ato kategori qė kanė plotėsuar kriteret e pėrfitimit (qė kanė tė bėjnė me kontributet e derdhura nė harkun kohor tė caktuar, si dhe arritjen e kufirit tė caktuar moshė). Bazuar nė ligjin aktual tė sigurimeve shoqėrore, pensioni mujor i pleqėrisė llogaritet sipas formulės bazė, qė ėshtė (Pp = Mpb + Sh ). Konkretisht, ekspertėt e ISSH-sė sqarojnė se pensioni i plotė mujor i pleqėrisė (Pp) gjendet duke mbledhur masėn e pensionit bazė qė u jepet tė gjithė personave tė siguruar (duhet tė sigurojė njė standard minimum jetese) me shtesat e veēanta qė jepen mbi pensionin bazė.

Formula

Komponenti i parė, masa e pensionit bazė (Mpb) ndryshohet ēdo vit, duke u korrigjuar sipas indeksit tė ēmimeve tė disa mallrave tė pėrzgjedhura, siē parashikohet nė rregulloren e ISSH-se, masė e cila pėrcaktohet ēdo vit me vendim tė posaēėm tė Kėshillit tė Ministrave. Masa aktuale e kėtij pėrfitimi ėshtė 9515 lekė nė muaj. Ndėrsa me rritjen e parashikuar pėr nė muajin maj kjo masė do tė arrijė nė kufirin e 10466 lekė nė muaj. Ekspertėt tregojnė se ka njė historik tė zhvillimit tė masės bazė tė pėrfitimit tė pensionit, qė fillon me pensionin minimal tė vitit 1991 dhe me rritjet qė janė bėrė vit pas viti sipas njė politike tė pėrafrimit me minimumin jetik tė llogaritur. Komponenti i dytė (Sh), shtesa mbi pensionin bazė, llogaritet nė mėnyrė individuale. Ndėrkohė varet nga madhėsia dhe zgjatja e periudhės kontributeve dhe ėshtė 1 pėr qind pėr ēdo vit sigurimi shumėzuar me bazėn mesatare tė vlerėsueshme (paga mbi tė cilėn janė paguar kontributet). Kėshilli i Ministrave miraton ēdo vit koeficientin e indeksimit tė bazės sė vlerėsueshme, duke pėrdorur shkallėn e rritjes sė kontributeve mesatare individuale tė vitit pėrkatės me atė tė vitit paraardhės. Aktualisht baza mesatare e vlerėsueshme llogaritet si mesatare e pagave qė ka marrė i punėsuari gjatė gjithė viteve tė punės dhe mbi tė cilat janė paguar kontribute. Duke qenė se pėrpara vitit 1994 nuk ka tė dhėna pėr pagat individuale, pėr efekt tė llogaritjes sė bazės mesatare tė vlerėsuar llogaritjet bėhen nė bazė tė pagave referuese tė pėrcaktuara nga KM, qė i pėrgjigjen llojit tė punės apo profesionit tė dokumentuar nė regjistrat themeltarė dhe nė librezėn e punės tė punonjėsit.

Ndarja

Pensioni i pleqėrisė ka kufijtė e vet minimal dhe maksimal. Pensioni minimal pėrcaktohet ēdo vit nga vendimet qė nxjerr Kėshilli i Ministrave. Pensioni maksimal ėshtė sa dyfishi i pensionit minimal. Gjithashtu pensioni i pleqėrisė nuk mund tė jetė mė i lartė sė 75 pėr qind e pagės mesatare neto tė indeksuar tė tre vjet rresht nė dhjetė vitet e fundit tė punės. (Pp = Paga neto x 75 pėr qind ). Kjo presupozon dhe njė shkallė zėvendėsimi tė pagės nė kohėn e pensionimit. Llogaritjet e pensioneve ndahen sipas llojit tė masės sė pėrfitimit qė merr individi qė bėn pjesė nė skemėn e pensioneve. Ndėrsa rritjet qė qeveria realizon ēdo vit zbatohen pėr tė gjitha kategoritė e pensionistėve.

Dokumentet pėr pension pleqėrie:

Mosha

Certifikatė lindjeje me fotografi.

Certifikatė e gjendjes familjare.

Kur kėrkohet pension si nėnė me shumė fėmijė dhe nė certifikatėn familjare nuk figurojnė tė gjithė fėmijėt, fakti i lindjes, martesės apo vdekjes sė tyre provohet me certifikatė tė veēantė lindjeje, martese ose vdekjeje.

Periudha e sigurimit dhe lloji i punės

Librezė pune ose vėrtetim arkivi.

Vėrtetim pėr vjetėrsinė nė punė dhe llojin e saj.

Vėrtetim pėr periudhėn e sigurimit, lėshuar nga zyra e arkivit pranė drejtorisė rajonale tė ISSH-sė.

Vėrtetim i vjetėrsisė nė punė nė kooperativė bujqėsore pėr ish-anėtarėt e saj.

Vendim gjykate pėr njohje vjetėrsie nė punė.

Vėrtetim nga dega ushtarake pėr periudhėn e shėrbimit tė detyrueshėm ushtarak. Pėr personat qė pėrfitojnė nga ligji nr. 7514 datė 30.09.1991 “Pėr pafajėsinė, amnistinė dhe rehabilitimin e ish-tė dėnuarve dhe tė pėrndjekurve politikė.

Pėr tė ardhurat

Vėrtetim page qė nga viti 1994 e nė vazhdim.

Vėrtetim tip nga kontributet pėr tė vetėpunėsuarit.

Vėrtetim toke nė kadastėr.

Vėrtetim shkolle pėr fėmijėt nga 16-18 vjeē, si dhe vėrtetim shkolle pėr studentėt deri nė moshėn 25 vjeē.

Vėrtetim nga komuna pėr ndihmė ekonomike.

Vėrtetim nga tatim-taksat.

Deklaratė.

Skema e rritjes qė do aplikohet nė maj 2009

Tė ardhurat minimale pėr pensionin e plotė tė qytetit:

Ishte: 9515 lekė + 350 + 150 + 500 + 760 = 11275 lekė

Bėhet: 10466 lekė + 350 + 150 + 500 + 760 = 12226 lekė

Tė ardhurat maksimale pėr pensionin e plotė tė qytetit:

Ishte: 19030 lekė + 350 + 150 = 19530 lekė

Bėhet: 20933 leke + 350 + 150 = 21433 lekė

Tė ardhurat e pensionit tė plotė tė fshatit:

Ishte: 5200 + 200 + 690 = 6090 lekė

Bėhet: 6240 + 200 + 690 = 7139 lekė

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos