Universitetet, 200 degėt e fakulteteve qė do tė listohen nė formularin A2

Specialistėt e arsimit shpjegojnė se kur duhet tė plotėsohet formulari A2

Jonida Tashi

Formulari A2, i cili do tė jetė vendimtar pėr pėrzgjedhjen e degėve qė maturantėt do tė kenė dėshirė pėr tė ndjekur studimet e larta kėtė vit, nuk mund tė plotėsohet pa degėt e universiteteve. Gazeta “Albania”, pėr t’u ardhur sa mė shumė nė ndihmė maturantėve, po boton sot listėn e plotė me 200 degėt e universiteteve publike. Tė gjitha kėto degė tė fakulteteve publike do tė gjenden tė listuara nė formularin A2. Ministria e Arsimit pritet tė miratojė mė 1 prill formularin A2, plotėsimi i tė cilit duhet tė bėhet nga maturantėt deri mė 30 qershor. Duke qenė se formulari A2 ėshtė vendimtar pėr studimet e larta, specialistėt e arsimit shpjegojnė se plotėsimi i tij duhet tė bėhet pasi maturantėt tė jenė njohur me rezultatet e dy provimeve me detyrim, si dhe notėn mesatare. Sipas specialistėve, mbi bazėn e rezultateve tė marra, maturantėt duhet tė zgjedhin ato degė nė tė cilat shanset pėr tė fituar janė mė tė mėdha. Kėshtu, nxėnėsit, tė cilėt kanė rezultate mė tė larta nė lėndėt shkencore, do tė kenė mė shumė mundėsi qė tė fitojnė njė degė tė profilit shkencor, pasi dhe koeficientet janė mė tė larta. Ndėrkohė qė po i njėjti nxėnės do tė ketė probabilitet mė tė vogėl pėr t’u shpallur fitues nė lėndėt e profilit shoqėror, ndaj dhe pėrzgjedhja duhet bėrė me shumė kujdes. Pėr kėtė, nxėnėsit duhet ta lexojnė me shumė kujdes listėn e degėve nė formularin A2 pėr tė gjetur degėt qė preferojnė. Nė plotėsimin e formularit A2 keni tė drejtė tė plotėsoni 10 degė tė preferuara. E para duhet tė zgjidhet dega qė preferoni mė shumė, e dyta ajo qė preferoni nėse nuk do tė fitoni nė preferencėn e parė e kėshtu me radhė. Mbi kėtė bazė tė preferencave do tė shpallen fituesit pėr secilėn degė, gjithmonė nėse kandidatėt kanė mbledhur pikėt e nevojshme.

Universiteti i Vlorės vendos mesataren mbi 6 si kriter pranimi

Gjatė vitit tė ardhshėm akademik, Universiteti i Vlorės nuk do tė pranojė mė asnjė student qė do tė ketė notėn mesatare tė shkollės sė mesme mė tė ulėt se 6. Vendosja e kėtij kriteri pėr pranimet e reja nė kėtė universitet bėhet i ditur nga vetė drejtuesi i tij, Tanush Shaska. Rektori sqaron se janė vendosur njė sėrė kriteresh tė reja pėr pranimet nė vitin e ardhshėm akademik, mes tė cilave, nota minimale 6. Sipas Shaskės, aplikimi i kėtij kushti ėshtė pjesė e masave qė po merren nė funksion tė rritjes sė cilėsisė dhe transformimit tė universitetit, nė parametrat bashkėkohorė.I. UNIVERSITETI I TIRANĖS

1. Fakulteti Histori-Filologji
Nr Degėt
1 Histori
2 Gjeografi
3 Gjuhė-Letėrsi
4 Gazetari

2. Fakulteti i Shkencave tė Natyrės
Nr Degėt
1 Kimi
2 Biologji
3 Matematikė
4 Fizikė
5 Informatikė
6 Kimi Ushqimore
7 Kimi Industriale
8 Inxhinieri Matematike dhe Informatike (Fizikė)

3. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Nr Degėt
1 Anglisht
2 Frėngjisht
3 Gjermanisht
4 Italisht
5 Gjuhė Sllave (ruse)
6 Greqisht
7 Turqisht
8 Spanjisht

4. Fakulteti i Shkencave Sociale
Nr Degėt
1 Psikologji
2 Punė Sociale
3 Filozofi-Sociologji
4 Shkenca Politike

5. Fakulteti i Ekonomisė
Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Ekonomiks
3 Financė
4 Informatikė Ekonomike
5 (Administrim-Biznes)- Turizėm (Sarandė)

6. Fakulteti i Mjekėsisė
Nr Degėt
1 Mjekėsi e Pėrgjithshme
2 Farmaci
3 Stomatologji
4 Shėndeti Publik

7. Fakulteti i Infermierisė
Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm
2 Mami
3 Laborator
4 Fizioterapi
5 Logopedi
6 Imazheri

8. Fakulteti i Drejtėsisė
Nr Degėt
1 Drejtėsi

II. UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANĖS
1. Fakulteti i ndėrtimit
Nr Degėt
1 Inxhinieri Ndėrtimi
2 Inxhinieri Hidroteknike
3 Inxhinieri Mjedisi
4 Arkitekturė
5 Inxhinieri Gjeodet

2. Fakulteti i Inxhinierisė Elektrike
Nr Degėt
1 Inxhinieri Elektrike
2 Inxhinieri Elektronike
3 Inxhinieri Informatike
4 Inxhinieri Telekomunikacioni
5 Inxhinieri Mekatronike
Rektorat
1 Inxhinieri Fizike
2 Inxhinieri Matematike

3. Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike
Nr Degėt
1 Inxhinieri Mekanike
2 Inxhinieri Tekstile dhe Mode
3 Inxhinieri Materiale

4. Fakulteti Gjeologji - Miniera
Nr Degėt
1 Inxhinieri ne Shkencat e Tokės
2 Inxhinieri Gjeoinformatike
3 Inxhinieri Gjeoburimeve


III. UNIVERSITETI BUJQĖSOR I TIRANĖS
1. Fakulteti i Bujqėsisė
Nr Degėt
1 Drejtim Fermash dhe Agrobiznes
2 Ekonomi dhe Politike Agrare
3 Financė-Kontabilitet
4 Inxhinieri Agrare nė Hortikulturė
5 Inxhinieri Agrare nė Mbrojtje Bimėsh
6 Inxhinieri Agrare nė Prodhim Bimor
7 Inxhinieri Agrare nė Zootekni dhe Biznes Blektoral
8 Inxhinieri Agrare ne Akuakulturė dhe Menaxhim Peshkimi
9 Agromjedis dhe Ekologji
10 Teknologji Agroushqimore
11 Vreshtari dhe Enologji

2. Fakulteti i Pyjeve
Nr Degėt
1 Inxhinieri Pyjore
2 Inxhinieri Druri

3. Fakulteti Veterinarisė
Nr Degėt
1 Veterinari

IV. AKADEMIA E ARTEVE
Nr Degėt
1. Fakulteti i Artit Skenik
1 Regji filmi dhe TV
2 Aktrim
3 Regji
4 Skenografi-Kostumografi
5 Koreografi
2. Fakulteti i Artit Figurativ
1 Pikturė
2 Skulpturė
3. Fakulteti i Muzikės
1 Muzikologji
2 Kompozim
3 Dirigjim
4 Piano
5 Violinė
6 Violoncel
7 Violė
8 Kitarė
9 Kontrabas
10 Flaut
11 Oboe
12 Klarinetė
13 Fagot
14 Korno
15 Trombė
16 Trombonė
17 Bastub
18 Kėngėtare

V. AKADEMIA E EDUKIMIT FIZIK DHE SPORTEVE "Vojo Kushi"

Nr Degėt
1 Mėsues i Edukimit Fizik

VI. UNIVERSITETI I ELBASANIT
1. Fakulteti i Shkencave Humane

Nr Degėt
1 Gjuhė-Letėrsi
2 Histori-Gjeografi

2. Fakulteti Shkenc. Natyrore
Nr Degėt
1 Biologji-Kimi
2 Matematikė-Fizikė

3. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Nr Degėt
1 Anglisht
2 Gjermanisht
3 Frėngjisht
4 Italisht

4. Fakulteti i Mėsuesisė
Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Parashkollor

5. Fakulteti i Ekonomisė
Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Financė-Kontabilitet
3 Ekonomia dhe e Drejta

6. Fakulteti i Shkencave Sociale
Nr Degėt
1 Edukim Qytetar
2 Punonjės Social
3 Gazetari
4 Filozofi-Sociologji
5 Psikologji

7. Fakulteti i Infermierisė
Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm

VII. UNIVERSITETI I GJIROKASTRĖS

1. Fakulteti i Shkencave Humane
Nr Degėt
1 Histori-Gjeografi
2 Gjuhė-letėrsi
3 Administrim-Publik
4 Turizėm
5 Financė
6 Anglisht
6 Italisht
7 Greqisht

2. Fakulteti i Shkencave tė Natyrės
Nr Degėt
1 Matematikė-Fizikė
2 Matematikė-Informatikė
3 Biologji-Kimi
4 Infermieri

3. Fakulteti i Shkencave tė Edukimit
Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Cikėl i Ulėt Parashkollor

VIII . UNIVERSITETI I KORCĖS
1. Fakulteti i Mėsuesisė
Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Cikėl i Ulėt Parashkollor
3 Anglisht
4 Filozofi -Sociologji
5 Matematikė
6 Gjuhė-Letėrsi

2. Fakulteti i Ekonomisė
Nr Degėt
1 Marketing
2 Administrim-Biznes
3 Turizėm
4 Financė

3. Fakulteti i Bujqėsisė
Nr Degėt
1 Agrobiznes
2 Hortikulturė
3 Inxhinieri Agronomike
Nr Degėt
1 Infermier i Pėrgjithshėm
2 Mami

IX. UNIVERSITETI I SHKODRĖS
1. Fakulteti i Shkencave Shoqėrore
Nr Degėt
1 Gjuhė -Letėrsi
2 Histori
3 Gjeografi
4 Gazetari

2. Fakulteti i Shkencave Natyrore
Nr Degėt
1 Matematikė
2 Fizikė
3 Biologji-Kimi
4 Informatikė
5 Infermieri
6 Mami
7 Fizioterapi

3. Fakulteti i Ekonomisė
Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Financė-Kontabilitet
3 Turizėm

4. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Nr Degėt
1 Anglistikė
2 Italianistikė
3 Gjermanistikė
4 Frėngjisht

5. Fakulteti i Shkencave tė Edukimit
Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Cikėl i Ulėt Parashkollor
3 Psikologji
4 Punė Sociale
5 Edukim Fizik

6. Fakulteti i Drejtėsisė
Nr Degėt
1 Drejtėsi

X . UNIVERSITETI I VLORĖS

1. Departamenti i Mėsuesisė
Nr Degėt
1 Cikėl i Ulėt
2 Parashkollor
3 Pedagogji e Specializuar
4 Matematike- Fizikė
5 Teknologji- Informacioni
6 Gjuhė - Letėrsi
7 Anglisht
8 Italisht

2. Fakulteti i Tregtisė

Nr Degėt
1 Drejtėsi
2 Administrim- Biznes
3 Turizėm

3. Fakulteti i Inxhinierisė Navale

Nr Degėt
1 Inxhinieri Navigacioni
2 Inxhinieri Navale

4. Fakulteti i Infermierisė

Nr Degėt
1 Infermieri

XI. UNIVERSITETI I DURRĖSIT
Nr Degėt
1 Administrim-Biznes
2 Turizėm
3 Anglisht
4 Cikėl i Ulėt
5 Ekspert nė Proceset e Formimit
6 Shkolla e lartė Profesionale
7 Asistent ligjor
8 Asistent Administrativ
9 Infermier
10 Ndihmės Dentist
11 Specialist Rrjetash Kompjuterike
12 Menaxhim Ndėrtimi
13 Menaxhim Transporti
14 Teknologji Automobilash25 Mars 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos