Universiteti Bujqėsor pėrcakton datat e provimit pėr studentėt mbetės

Publikohen datat e provimit pėr studentėt qė nuk kanė hyrė nė sezonin e dimrit. “Digjet” e drejta e studimit pėr studentėt qė nuk kanė kryer pagesėn e shkollimit

Jonida Tashi

Universiteti Bujqėsor i Tiranės publikon datat e provimit pėr studentėt qė nuk kanė hyrė nė provime nė sezonin e dimrit. Drejtuesit e kėtij universiteti njoftojnė tė gjithė studentėt e sistemit tė ditės pėr ciklin e parė tė studimeve (DNP) dhe ciklin e dytė tė studimeve (DND), tė cilėt nuk i janė nėnshtruar provimeve nė datat e sezonit tė dimrit, se kanė nė dispozicion vetėm kėto dy data provimesh, 17 dhe 24 prill.
Tarifa
Datat e mėsipėrme janė tė vlefshme vetėm pėr studentėt qė ndjekin studimet nė Fakultetin e Bujqėsisė dhe Mjedisit pranė Bujqėsorit, por drejtuesit e Universitetit Bujqėsor kanė vendosur qė tė krijojnė njė sezon shtesė pėr studentėt qė nuk i kanė dhėnė provimet nė sezonin e dimrit. Po sipas njoftimit nga ky universitet, studentėt qė nuk kanė kryer tarifėn e shkollimit, sipas afateve tė vendosura nga universiteti, nuk mund tė marrin pjesė nė provime. Sipas njoftimit zyrtar tė publikuar nė faqen zyrtare tė Universitetit Bujqėsor, studentėve tė tė gjitha sistemeve me kohė tė plotė dhe tė pjesshme, DNP, DND dhe tė sistemit tė vjetėr, tė cilėt nuk kanė kryer pagesėn e shkollimit brenda datės 20 mars, pranė zyrės sė Financės sė Universitetit, u hiqet e drejta e vazhdimit tė procesit mėsimor.
Degėt
Pėrveē studimeve me kohė tė plotė dhe tė pjesshme nė Fakultetin e Bujqėsisė dhe Mjedisit, gjatė kėtij viti akademik ėshtė hapur edhe programi i studimit “Inxhinieri agrare”, me pesė profile, qė janė: Hortikulturė; Mbrojtja e bimėve; Prodhimi bimor; Zootekni; Akuakulturė. Nė pėrfundim tė kėtij programi do tė lėshohen diplomat e mėposhtme: diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agrare, me profil Hortikulturė; diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agrare, me profil Mbrojtja e bimėve; diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agrare, me profil prodhimi bimor; diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agrare, me profil Zootekni; diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agrare, me profil Akuakulturė. Kurse nė pėrfundim tė programit tė studimit “Inxhinieri agromjedisi” do tė lėshohet diplomė e nivelit tė dytė nė Inxhinieri agromjedisi. Programet e studimeve tė ciklit tė dytė realizohen me 120 kredite dhe zgjatja normale e tyre ėshtė dy vite. Fakulteti i Bioteknologjisė dhe Ushqimit ėshtė njė tjetėr fakultet i Universitetit Bujqėsor nė tė cilin nė fillim tė vitit akademik janė ēelur dy diploma tė tjera tė nivelit tė dytė. Pėr kėto diploma do tė zbatohet programi i studimit “Inxhinieri agroushqimore”, me profile: vreshtari-enologji; teknologji agroushqimore. Nė pėrfundim tė kėtij programi do tė lėshohen diplomat e mėposhtme: diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agroushqimore, me profil vreshtari-enologji; diplomė e nivelit tė dytė, nė inxhinieri agroushqimore, me profil teknologji agroushqimore.


Diplomat e nivelit tė dytė
Nė Fakultetin e Bujqėsisė dhe Mjedisit
Programi i studimit “Inxhinieri agrare”, me profile:
Hortikulturė
Mbrojtja e bimėve
Prodhimi bimor
Zootekni
Akuakulturė
Programi i studimit “Inxhinieri agromjedis”, nė pėrfundim tė tė cilit lėshohet diplomė e nivelit tė dytė, nė Inxhinieri agromjedisi.3 Prill 2009

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos