Dhimitėr Beshiri - Avokati i Nexhmije Hoxhės, njė histori kriminale

Hetuesi Dhimitėr Beshiri asnjėherė nuk e tregoi vendin se ku ishte pushkatuar Xhelal Koprencka Prej ditėsh njė e pėrditshme mbush faqet e saj duke bėrė propagandė nė favor tė personave qė drejtpėrdrejt kanė ushtruar diktaturėn komuniste nė Shqipėri. Ishte e kuptueshme qė pas vitit 1991, kėta qė ishin bėrė “avokatė” e “juristė” tė bėheshin edhe avokatėt e kriminelėve tė diktaturės, duke vepruar sipas parimit qė krimineli mbron kriminelin. Njėri prej tyre ishte edhe Dhimitėr Beshiri, avokati qė mbrojti Nexhmije Hoxhėn dhe njė personazh tė ngjarje ve tė 2 prillit 1991. S’do mend qė aty ku ishte gjaku, ishte edhe Beshiri, i cili nė pėrfundim tė gjithė procesit, do tė bėhej edhe publicist duke botuar librin “Gjyqi i kafeve”. Sigurisht qė Nexhmije Hoxha nuk meritonte njė gjyq kafesh, sepse ajo vjedhjen e kishte treguar pėr 45 vjet duke mos lėnė para, flori e katandi nėpėr shtėpi tė shqiptarėve, por meritonte njė gjyq pėr krimet qė ajo dhe i shoqi i kishin shkaktuar kėtij vendi. Ndoshta njerėz e mbajnė mend sesi ankohej pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut pėr klientin e tij gjatė vitit 1992, avokati i Nexhmije Hoxhės, Dhimitėr Beshiri. Pėr atė qė nuk e njeh ose ia ka harruar emrin po ja kujtojmė: ėshtė njėri nga hetuesit mė gjakatarė tė diktaturės komuniste qė mbronte kryekriminelen mė tė famshme qė prodhoi ai regjim. Po sjellim nė vėmendje tė publikut pushkatimet e fundit tė diktaturės, sigurisht tė pėrbindshme si ato tė viteve tė para kur u vendos nė pushtet kjo farė e keqe. Njė rast i tillė ėshtė ky i Xhelal Koprencės, njeriut qė u tregua i papėrkulur nga diktatura komuniste edhe kur ajo i mori jetėn. I dėnuar disa herė, mė 1979 Xhelali pati dėnimin e fundit. Kėtė herė nė grup sė bashku me disa tė tjerė. Xhelal Koprencka cilėsohej se ishte nė konkurrencė me organizatėn tjetėr “Revizioniste” kundėrrevolucionare qė vepronte nė Spaç dhe qė pėrbėhej nga Fadil Kokomani, Vangjel Lezho. Xhelali ishte arrestuar mė 23 shkurt 1979. Xhelal Koprencka i akuzuar nga Dhimitėr Beshiri Tė akuzuar si pjesėmarrės nė organizatėn antisocialiste "Nacionaliste”, dhe pėr agjitacion e propaganda armiqėsore, krime kėto tė parashikuara nga nenet 57 e 55/1 tė Kodit Penal tė RPSH-sė e datėn 20.2.1979 organet e hetimit tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme filluan çėshtjen penale pėr krijimin e or¬ganizatės kundėrrevolucionare Nacionaliste" nga tė dėnuarit qė vuajnė dėnimin nė repartin e riedukimit 303 Spaç. Nga hetimet e zhvilluara ka rezultuar i pandehuri Xhelal Komprencka i armik i tėrbuar i shtetit tė diktaturės sė proletariatit dhe ndėrtimit socialist tė vendit, gjatė qėndrimit nė repartin e riedukimit 303 Spaç ka bashkuar rreth vetes armiqtė e betuar tė pushtetit popullor tė pandehurit Irfan Vroni, Eduart Mara¬shi, Bardhosh Gjonzeneli, Napolon Koleci, Sarandi Lulo, Ernest Krajan, Florenc Rusin, Gaspėr Gaspėrin, Thoma Bejon, Pal Ndrecėn dhe Nuredin Sulėn, me tė cilėt formoi organizatėn "Nacionaliste" , ne platformėn politike tė sė cilės kishte pėrmbysjen e pushtetit popul1or dhe restaurimin e kapitalizmit ne Shqipėri. Materia1et e administruara ne dosjen hetimore, vėrtetojnė se veprimtaria armiqėsore e tė pandehurve ėshtė kryer nė kėto rrethana: Nė muajin shkurt tė vitit 1977, i pandehuri Xhelal Koprencka ka shkuar pėr tė vuajtur dėnimin nė repartin e rieduki¬mit Spaç, mbasi u dėnua pėr tė katėrtėn herė nga gjykata popullore edhe me 10 vjet heqje lirie pėr krimin e agjitacionit e propagandės armiqėsore. Qysh nė kontaktet e para me te dėnuarit nė kėtė repart ai u pėrpoq qė nėpėrmjet bisedave mbi situatėn ndėrkombėtare dhe gjendjen e brendshme tė vendit, tė lidhura kėto me lajmet qė botohen nė shtypin e pėrditshėm tė grumbullonte rreth vetes elementė me predispozicion tė theksuar armiqėsor, tė cilėt ishin tė gatshėm tė hidheshin nė forma lufte klasash mė tė ashpra, si mjet i vetėm qė u mbetet atyre, qė janė tė destinuar tė vdesin si armiq tė revolucionit e tė socializmit. Si rezultat i kėsaj puna i pandehu¬ri Xhelal Koprencka krijoi shoqėri tė ngushte me tė pandehurit Irfan Vrioni, i dėnuar 3 herė pėr agjitacion e propagande armiqėsore e "tentative arratisje jashtė shtetit dhe me tė pandehurin Eduart Marashi (Vata) i biri i Llesh Marashit i ekzekutuar me varje nga pushteti popullor si kriminel lufte dhe organizator i lėvizjes kundėrrevolucionare tė Koplikut me 1946, i dėnuar 2 herė pėr ve¬primtari armiqėsore. Nė biseda me kėta persona ky i pandehur e pre anto1ilte veten "si politikanėt tė aftė, qė e njihte mirė situatėn ndėrkombėtare dhe gjendjen brenda vendit dhe mbi kėtė bazė tėrhiqte "konkluzione" se sė shpejti pushteti popullor do tė pėrmbysej si rezultat i revoltės se masave punonjėse, tė udhėhequra nga opozita qė sipas tij ndodhet brenda udhėheqjes se partisė e shtetit, ose nga ndėrhyrja ushtarake e amerikanėve nė Shqipėri nėpėrmjet territorit jugosllav. Duke i pėrpunuar kėto ide tė lidhura ngushtė edhe me tradhtinė e revizionistėve kinezė, i pandehuri Xhelal Koprencka intensifikoi veprimtarinė e tij armiqėsore me synimin qė tė krijonte organizatėn "Nacionaliste", e cila sipas tij do tė ishte shpėtimtare e kombit shqiptar me qellim qė natarėve tė organizatės t'u bėhej e qartė programi dhe detyrat qė dilnin si pėr sot ashtu dhe pėr tė ardhmen, i pandehuri pėrgatiti platformėn politike tė saj, nė tė cilėn restaurimi i kapitalizmit nė Shqipėri e parashiko¬nin se do tė vinte nė dy variante dhe konkretisht: Varianti i parė ėshtė pėrmbysja e pushtetit popu¬llor nga brenda si rezultat i ndryshimit tė situatės. Sipas pikėpamjes se tė arrestuarit Xhelal Kopren¬eka, mbas tradhtisė se revizionistėve kinezė gjendja ekonomike nė vendin tonė do tė keqėsohej, populli do tė çoroditet dhe pėr rrjedhim do tė ngrihej kundėr sistemit. Nė udhėheqje, vazhdonte ai, ka kontradikta sepse tė gjithė janė kundėr katėrshes kryesore, kėshtu qė situata e krijuar do t'u japė atyre mundėsinė pėr tė drejtuar popullin e revoltuar dhe pėrfundimisht shteti i diktaturės sė proletariatit do tė rrėzohet. Organizata “Nacionaliste" sipas tė pan¬dehurit Xhelal Koprencka, do t'i parashtronte drejtuesve tė revol¬tės dhe gjithė popullit-nevojėn e vendosjes se njė regjimi tė ri me emėrtimin Nacionalizėm, duke kėrkuar qė anėtarėt e saj tė marrin pjesė nė udhėheqje si njerėz tė persekutuar prej shumė vitesh si kundėrshtarė politikė tė regjimit nė fuqi dhe qė kishin kontribuar me tė gjitha mundėsitė pėr pėrmbysjen e pushtetit popullor. Si gjate pėrpjekjes pėr tė marrė pushtetin ashtu dhe kur ta merrnin atė. theksonte i pandehuri, do tė mbėshtetemi te amerikanėt, tė cilėt janė konsekuent kundėr komunizmit. Varianti i dytė do tė jete revolta politike e tė dėnuarve qė vuajnė dėnimin nė repartin 303 Spaç I pandehuri Xhelal Koprencka udhėzonte se nė rast se varianti i parė nuk realizohej pėr arsye tė ndryshme, tė cilat nuk varen nga ne, atėherė ne do tė vėmė nė zbatim variantin tjetėr dhe konkretisht: Nėpėrmjet njė incidenti qė do tė provokojė njė an¬ėtar i organizatės me njė nga nėnoficerėt e shėrbimit tė repartit 303 Spaç do tė shpallin revoltėn politike, duke kėrkuar qė tė vinte njė anėtar i byrosė politike pėr tė biseduar me ta. Nė kėtė rast me siguri qeveria do tė dėrgojė kundėr nesh forca ushtarake dhe qė ne do ta udhėhiqnim revoltėn do tė urdhėrojmė pėrleshjen trup me trup nėn parullėn: “Pa gjak e sakrifica nuk ka liri". (Kjo aktakuzė e miratuar nga prokurori i pėrgjithshėm Rrapi Mino u pėrgatit nga hetuesi Dhimitėr Beshiri) Dy ditė mė vonė, mė 22 shkurt 1979, hetuesi Dhimitėr Beshiri cakton grupin e hetimit tė çėshtje i pėrbėrė nga: Dhimitėr Beshiri, Irfan Shaqiri, Bashkim Asllani, Shkėlqim Lubonja dhe Llambi Gegeni. Toplista e personave tė dėnuar politikė tė hetuar nga Dhimitėr Beshiri -Rakip Arif Cenka -Zyfer Xhevair Zyfi -Manol Aleks Qirici -Abdyl Hakan Banushi -Genc Leka -Vilson Blloshmi -Bedri Blloshmi -Sulejman Sefer Osmani -Nikollė Gjok Perlesi -Nikolla Hane Gjoka -Mirdash Xhevahir Serjani -Xhevdet Nevruz Kreka -Zef Mark Gopci -Riza Elmaz Torra -Xhemal Din Bala -Neim Tasim Hoti -Mark Lala -Prel Pjetrush Peja -Drita Ali Ahmeti -Arqile Thoma Melo -Ilia Anastas Paparisto -Shefqet Belir Rexha -Zeqir Mahmut Roshica -Tomor Alush Kaloshi -Gjet Ndue Nolaj -Shefqet Kelmendi -Xhemal Ibrahim Bardhi -Murat Jaho Marta -Beb Xhelo Shameti -Vladimir Aleko Kosturi -Xhevat Halit Tarushi -Mehmet Liman Brami -Halit Mehmet Fiku -Arshim Myrzel Lanaku -Vildan Adem Ballhysa -Florenc Refik Rusi -Neshat Bektash Hyseni -Hysen Jonuz Panja

...

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta 55

Publikuar nga: Gazeta 55

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos